نخست وزیر دولت در تبعید تبت معرفی شد

به روز شده:  07:53 گرينويچ - چهارشنبه 27 آوريل 2011 - 07 اردیبهشت 1390

نخست وزیر دولت تبعیدی تبت معرفی شد

تبتی های تبعیدی رهبر سیاسی تازه ای انتخاب کرده اند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

لوبسانگ سانگی، فارغ التحصیل از دانشگاه هاروارد آمریکا، به عنوان نخست وزیر دولت در تبعید تبت معرفی شده است.

او اولین تبتی است که از هاروارد دکترا گرفته است.

به این ترتیب او مسئولیت امور سیاسی این منطقه را که پیش از این در اختیار دالایی لاما بوده، بر عهده خواهد گرفت.

دالایی لاما در ماه مارس اعلام کرد که می خواهد امور سیاسی منطقه تبت را به فردی واگذار کند، که با رای مردم انتخاب شود.

دالایی لاما، همچون گذشته رهبری مذهبی تبتی ها را بر عهده خواهد داشت.

پنجاه و پنج درصد رایی که تبتی ها به صندوق انداختند تا نخست وزیر دولت تبعیدی را انتخاب کنند، به لوبسانگ سانگی تعلق گرفته است.

او برای کسب این مقام بر دو رقیب سیاسی خود - "تیزین تتونگ" و "تاشی وانگدی" - غلبه کرد.

حاکمیت چین بر تبت کماکان به صورت مسئله ای بحث بر انگیز باقی مانده است و سازمان های مدافع حقوق بشر، مقامات چین را متهم می کنند که درصدند فرهنگ بودایی های تبت را نابود و وفاداران به دالایی لاما رهبر روحانی تبعیدی آنها را سرکوب کنند.

"راه بینابین"

نخست وزیر جدید دولت تبعیدی تبت هرگز در تبت زندگی نکرده است

انتخابات برای تعیین رهبر جدید امور سیاسی تبت در ماه مارس برگزار و نتیجه آن روز چهارشنبه (27 آوریل)، در داراماسالای هند اعلام شد. مقر دولت تبعیدی تبت در داراماسالاست.

جمپال توسنگ، کمسیر انتخابات دولت در تبعید تبت، با اعلام استفاده از عنوان نخست وزیر برای فردی که مسئولیت اختیارات سیاسی این دولت تبعیدی را بر عهده خواهد داشت، گفت: "کمیته انتخابات در دولت حضرت دالایی لاما، دکتر لوبسانگ سانگی را به عنوان کالون تریپای سوم (نخست وزیر)، اعلام کرده است."

آقای توسنگ گفت تقریبا 83 هزار و چهارصد تبتی تبعیدی واجد شرایط رای دادن بودند که از این میان چهل و نه هزار رای به صندوق انداخته شد.

تنزین تتونگ، از نمایندگان سابق دالایی لاما در آمریکا، سی و هفت و چهار دهم درصد از آرا را به خود اختصاص داد و تاشی وانگدی، از کارمندان دولت تبعیدی شش و چهار دهم درصد آرا را به دست آورد.

برنده چهل و دو ساله انتخابات اخیر، متولد هند است و در رشته حقوق تخصص دارد.

او هرگز در منطقه تبت زندگی نکرده است. پدرش در سال 1959 از تبت گریخت. در همان سال دالایی لاما نیز مجبور شد برای حفظ جان خود از تبت بگریزد.

آقای سانگی می گوید برای در دست گرفتن مقام نخست وزیری به داراماسالا نقل مکان خواهد کرد و از موضع دالایی لاما در باره داشتن ارتباط با چین حمایت می کند.

رهبر جدید دولت در تبعید تبت، اوایل ماه جاری و پیش از آن که پیروز انتخابات اعلام شود، به بی بی سی گفته بود: "آنچه حضرت دالایی لاما به آن باور دارد راهی بینابین است؛ جایی که در آن تبت در درون چین یا درون چارچوب قانون اساسی چین، استقلال واقعی دارد."

او گفت: "اگر به تبتی ها خودمختاری واقعی داده شود، حضرت دالایی لاما اعلام آمادگی کرده است که منطقه تبت را به عنوان بخشی از سرزمین اصلی چین بپذیرد."

وظیفه ای شاق

دالای لاما

دالایی لاما در ماه مارس اعلام کرد که می‌خواهد امور سیاسی منطقه تبت را به فردی واگذار کند، که با رای گیری مردم انتخاب شود

یکی از مقامات دولت تبعیدی تبت به خبرگزاری رویترز گفت که دالایی لاما خیلی خوشحال است که مردم نقش فعالی در روند انتخاب رهبر سیاسی تبت داشته اند."

این راهب هفتاد و شش ساله در ماه مارس اعلام کرد که می خواهد یک مقام منتخب بخشی از مسئولیت های او را بر عهده بگیرد و چنین اقدامی به نفع تبتی هاست.

تحلیلگران می گوید هدف دالایی لاما این است که مطمئن باشد که حتی اگر دولت مرکزی چین بخواهد دالایی لامای بعدی را منصوب کند، تبتی ها رهبری منتخب داشته باشند که بتوانند به او، که در خارج چین و ورای کنترل حزب کمونیست است، مراجعه کنند.

مارک دامت، گزارشگر بی بی سی، می گوید در حالی که دالایی لاما، فردی که جوهر نبرد برای استقلال منطقه تبت قلمداد می شده به تدریج میدان را خالی می کند، وظیفه شاق زنده نگه داشتن موضوع تبت بر دوش لوبسانگ سانگی قرار می گیرد.

به گفته گزارشگر بی بی سی آقای سانگی رئیس دولتی شده است که هیچ کشوری آن را به رسمیت نمی شناسد و در جبهه مخالفش دولت چین قرار دارد؛ کشوری که نشان داده هیچ علاقه ای به مصالحه ندارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.