ترکیه کانال بزرگ آبی احداث می کند

Image caption از آنجایی که استانبول - بزرگترین شهر ترکیه - در دو طرف بسفر قرار دارد، جمعیت انبوهی در مناطق ساحلی آن سکونت دارند

نخست وزیر ترکیه گفته است دولتش در نظر دارد یک گذرگاه آبی را بین دریاهای سیاه و مرمره احداث کند تا راهبندان در تنگه بسفر و خطرهای زیست محیطی کاهش یابد.

دریای مرمره از طریق داردانل به دریای اژه منتهی می شود.

رجب طیب اردوغان در جریان مبارزات انتخاباتی در ترکیه، که برای کسب کرسی ها پارلمانی در ماه ژوئن برگزار خواهد شد، خطاب به هواداران حزبش گفت ترکیه به سمت اجرای بزرگترین طرح در قرن جاری در حرکت است.

او گفت "کانال استانبول"، بین چهل تا چهل و پنج کیلومتر درازا خواهد داشت و تا سال 2023 آماده خواهد شد.

آقای اردوغان هزینه اجرای این طرح را افشا نکرد و نگفت دقیقا در چه مکانی احداث خواهد شد.

به گفته نخست وزیر ترکیه پهنای این کانال صد و پنجاه متر خواهد بود.

خطرات زیست محیطی

آقای اردوغان گفت: "ما برای ساخت کانال استانبول آستین بالا زده ایم. کانال استانبول از کانال پاناما و سوئز بهتر خواهد بود."

نخست وزیر ترکیه گفت عمق گذرگاه آبی استانبول بیست و پنج متر خواهد بود و بالغ بر 160 کشتی خواهند توانست به طور روزانه از آن عبور کنند.

آقای اردوغان روز چهارشنبه (27 آوریل)، تاکید کرد که ساخت کانال استانبول لازم است تا از جان دو میلیون نفر که در منطقه بسفر زندگی می کنند، محافظت شود. میلیون ها تن مواد خطرناک هر ساله توسط کشتی ها از این تنگه سی کیلومتری عبور می کند.

آقای اردوغان گفت: "یکی از اهداف اصلی از ساخت کانال جدید، کاهش ترافیک در تنگه بسفر و به حداقل رساندن خطرات زیست محیطی است."

بسفر - باریکترین تنگه دریایی در جهان که برای حمل و نقل بین المللی استفاده می شود - اروپا را از آسیا جدا می کند.

از آنجایی که استانبول - بزرگترین شهر ترکیه - در دو طرف بسفر قرار دارد، جمعیت انبوهی در مناطق ساحلی آن سکونت دارند.

مطالب مرتبط