اوباما مدارک تولدش را منتشر کرد

مدرک تولد اوباما حق نشر عکس AP
Image caption کاخ سفید برای اثبات محل تولد باراک اوباما این مدرک را منتشر کرده است

کاخ سفید در واکنش به شایعات متعدد مبنی بر اینکه باراک اوباما در آمریکا به دنیا نیامده است، اقدام به انتشار مدارک تولد او کرده است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا پیش از این یکی از مدارک مربوط به تولد خود در ایالت هاوایی آمریکا را انتشار داده بود.

اما عده ای از منتقدان آقای اوباما اصرار دارند او در سرزمین پدری خود یعنی کنیا به دنیا آمده است و بنابراین شرایط لازم را برای تصدی پست ریاست جمهوری آمریکا ندارد.

باراک اوباما در اظهار نظری در این مورد گفته است: "فرصت پرداختن به این مسایل احمقانه را نداریم. کارهای بهتری برای انجام دادن وجود دارد. کارهای بهتری هست که من باید انجام بدهم. مشکلات بزرگی هست که باید حل شود و من مطمئنم ما می توانیم از پس این مشکلات برآییم. بنابراین به جای این موضوع باید بر مشکلات مان تمرکز کنیم".

دونالد ترامپ که از او به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی حزب جمهوری خواه برای دور آینده ریاست جمهوری در آمریکا نام برده می شود، در شدت گرفتن این شایعات نقش داشته است.

دن فیفر، یکی از سخنگویان کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرده است: "رییس جمهور معتقد است حواشی به وجود آمده در مورد مدارک تولد او به نفع کشور نیست. ممکن است این موضوع برای رسانه ها و رقابت های سیاسی جالب به نظر برسد، اما به نفع مردم آمریکا نیست و توجه آنها را از مسایل مهمی که در حال حاضر به عنوان یک ملت با آن مواجه هستیم منحرف می کند".

انتشار این مدرک که جزییات کاملی را در مورد تولد باراک اوباما ارائه می کند، پس از چندین سال تلاش محافظه کاران برای ایجاد تردید در مورد محل تولد آقای اوباما صورت گرفته است.

بر اساس این مدرک، باراک حسین اوباما در ماه اوت ۱۹۶۱ میلادی در شهر هونولولو در ایالت هاوایی آمریکا به دنیا آمده است.

بر اساس تئوری مطرح شده از سوی منتقدان، باراک اوباما در کنیا و یا اندونزی به دنیا آمده و به علاوه مدارک تولد او حاوی اطلاعات ناخوشایند دیگری هم هست.

در سال ۲۰۰۸ میلادی و در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، باراک اوباما نسخه پرینت شده ای از یکی از مدارک تولد خود را منتشر کرد که در آمریکا به عنوان مدرک رسمی تولد افراد شناخته می شود. این مدرک مورد تایید مقامات رسمی ایالت هاوایی قرار گرفته بود.

با این حال انتشار این مدارک در سال ۲۰۰۸ باعث فرونشاندن ادعاها نشد.

البته عده ای از سیاستمداران جریان اصلی حزب جمهوری خواه آمریکا ضمن محکوم کردن این حرکت، آن را وسیله ای برای منحرف کردن افکار عمومی در مورد اختلاف های مهمتر بین دموکرات ها و جمهوری خواهان دانسته است.

روز چهارشنبه، ۲۷ آوریل ۲۰۱۱ میلادی کاخ سفید نسخه هایی از مدرک اصلی تولد باراک اوباما را منتشر کرد که مهر روی مدارک نشان می دهد این مدارک از سوی مقامات رسمی ایالت هاوایی در روز دوشنبه ارسال شده است.

این مدرک نشان می دهد که باراک حسین اوبامای دوم، در روز چهارم ماه اوت ۱۹۶۱ میلادی، در بیمارستان کاپیولانی در هونولولو به دنیا آمده است. پدر او، باراک حسین اوباما در زمان تولد فرزندش ۲۵ ساله و دانشجو بوده و مادرش استنلی ان دونهام ۱۸ سال سن داشته است.

مطالب مرتبط