آمریکا وضعیت حقوق بشر در چین را بررسی می کند

حقوق بشر در چین
Image caption در ماههای اخیر موج گسترده ای از سرکوب فعالان سیاسی در چین آغاز شده است

سیاستمداران چینی و آمریکایی روز چهارشنبه، ۲۷ آوریل ۲۰۱۱ میلادی برای گفتگو در مورد مسایل حقوق بشری در پکن با هم دیدار کرده اند.

مسئولان آمریکایی می گویند این گفتگوهای دو روزه بیشتر بر روند تازه ناپدید شدن فعالان سیاسی در چین متمرکز خواهد بود.

در سال جاری میلادی دولت چین عده ای از فعالان و ناراضیان سیاسی از جمله آی وی وی، هنرمند مشهور این کشور را بازداشت کرده است.

مقامات چینی تا به حال بارها تاکید کرده اند که سایر کشورها حق دخالت در امور داخلی چین را ندارند.

این گقتگوهای دو روزه در شرایطی انجام می شود که سرکوب مخالفان دولت چین طی هفته های اخیر به شدت افزایش یافته است و این موضوع باعث ابراز تردید برخی از فعالان سیاسی از موثر بودن چنین گفتگوهایی شده است.

گفتگوهای روز چهارشنبه، ۲۷ آوریل ۲۰۱۱ میلادی پشت درهای بسته برگزار شده است.

مقام های رسمی دو کشور در چند روز گذشته به انتقاد از یکدیگر پرداخته بودند و از جمله مسئولان آمریکایی اعلام کرده بودند که قرار است در این جلسه بر موضوعاتی نظیر سرکوب مخالفان دولت، آزادی های مذهبی و رعایت حقوق کارگران و گروههای اقلیت در چین تمرکز کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در تازه ترین واکنش در این زمینه به آمریکا هشدار داده بود که از موضوع حقوق بشر برای دخالت در امور چین استفاده نکند.

انتقاد برخی از فعالان حقوق بشری نسبت به گفتگوها با دولت چین

با توجه به اوج گرفتن قیام های مردمی در خاورمیانه و شمال آفریقا، اکنون ناظران می گویند مقام های چینی در تلاشند از طریق بازداشت و بازجویی از صدها فعال سیاسی و حتی عده ای از وکلای مشهور در این کشور، از وقوع قیام های مشابه در این کشور جلوگیری کنند.

در شرایطی که به نظر می رسد دولت چین قصد تسلیم شدن در برابر فشارهای خارجی در ارتباط با موضوع نقض حقوق بشر را ندارد، گروههای حامی حقوق بشر از آمریکا خواسته اند که اگر این کشور قادر نیست از طریق چنین گفتگوهایی به نتیجه برسد، عملا به روند گفتگو با دولت چین پایان دهد.

به اعتقاد این گروه از فعالان حقوق بشری، گفتگوهایی از این دست تنها باعث شده است مقامات چینی موضوعات حقوق بشری را از مجموعه موضوعات مهم در روابط شان با کشورهای دیگر، خارج کنند.

ادوارد مک میلان، از نمایندگان پارلمان اروپا یکی از طرفداران پایان دادن به گفتگوهای حقوق بشری با چین است. او در مطلبی که چند هفته پیش در روزنامه گاردین منتشر شده اعلام کرده بود که گفتگوهای ۱۴ سال گذشته اتحادیه اروپا با چین "نتایج ملموسی" در بر نداشته است و در صورت آزاد نشدن زندانیان سیاسی باید به این گفتگوها پایان داد.

در مقابل اتهاماتی که در زمینه حقوق بشر متوجه مسئولان چینی است، آنها به پیشرفت های اقتصادی این کشور طی دهه اخیر اشاره می کنند و می گویند این موضوع صدها میلیون نفر از مردم چین را از شرایط فقر خارج کرده است.

چین در مقابل این اتهامات به وضعیت فقر و تبعیض نژادی در آمریکا اشاره می کنند.

مقامات چینی در موارد متعددی جلسات گفتگو در مورد مسایل حقوق بشری را لغو کرده اند.

از جمله سال گذشته پس از اعطای جایزه صلح نوبل به لیو شیائوبو، نویسنده زندانی چینی، چین جلسه گفتگو با اتحادیه اروپا در مورد وضعیت حقوق بشر خود را لغو کرد.

مطالب مرتبط