آغاز هفته فیلم های افغانستان در تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در گذشته در تاجیکستان فیلمهای فیلمسازان افغانستان به نمایش می‌درامد

در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان هفته نمایش فیلمهای افغانستان آغاز شده است.

این هفته در تاجیکستان، هفته “فیلمهای خزینه جشنواره دیدار” نام گرفته و قرار است در آن هشت فیلم از کارگردانهای افغانستان به نمایش گذاشته شود.

در روز اول هفته سینمای افغانستان، فیلم “خاک و خاکستر” ساخته عتیق رحیمی به تماشاچیان پیشکش شد.

مبتکران این هفته سینما، شرکت “کیناسرویس”، بنیاد سوروس در تاجیکستان و آژانس رشد سویس بوده و فیلمها در تالار نمایش فیلمهای موسوم به “زیب النسا” به نمایش می‌درآیند.

صفر حقداد، رئیس شرکت “کیناسرویس” می‌گوید که نخست بهترین فیلمهای ساخته کارگردانان افغان در دوشنبه به نمایش گذاشته می‌شوند.

امّا آقای حقداد افزود: “ما بیش از صد فیلم مختلف ساخته کشورهای مختلف را که در جشنواره “دیدار” شرکت داشتند در بایگانی داریم. و قرار بر این است که از نمایش فیلمهای افغانستان آغاز کرده همه آنها را در دوشنبه و سرتاسر تاجیکستان به نمایش گذاریم.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای حقداد می‌گوید فیلمهای افغانی در سرتاسر تاجیکستان نمایش خواهند یافت

آقای صفر می‌گوید که با توجه به آن که تمام تالارهای نمایش سینما در شهرها و نواحی مختلف در سالهای اخیر با مشکلات فنّی روبرو هستند، آنها تصمیم گرفته اند که تجهیزات فنی برای نمایش فیلمها را از دوشنبه ببرند، تا که ساکنان مناطق دورافتاده نیز امکان تماشای فیلمها را داشته باشند.

“تماشاچی تاجیک فیلمهای افغانی را دوست می‌دارد”

به گفته صفر حقداد، با توجه به مشترَکات زبانی و فرهنگی با مردم افغانستان، نمایش فیلمهای افغانستان را در صف اول گذاشته‌اند.

به گفته وی با درنظرداشت شباهت شرایط اجتماعی مردمان دو کشور، درک محتوای فیلمهای افغانی به تماشاچیان تاجیک آسان بوده است.

شمس الحق آریانفر، وابسته فرهنگی سفارت افغانستان در تاجیکستان می‌گوید که فیلمهایی که در این هفته فرهنگی به نمایش گذاشته شده‌اند، در ده سال اخیر در افغانستان ساخته شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای آریانفر نمایش فیلمهای تاجیکی در افغانستان را اندک خواند

آقای آریانفر افزود: “این فیلمها مصیبتی را که در افغانستان جاری است نشان می دهند و پیام اصلی آنها دعوت از مردم به صلح و آرامش و محبت و بنیاد گذاری جامعه خوب است. هرچند جنگ را بیشتر به نمایش می‌گذارند، ولی در آن نفرین جنگ و خشونت انعکاس می‌یابد.”

آقای آریانفر می‌گوید که فیلم “در جستجویی پدر” که تلویزیون تاجیکستان تهیه کرده است در افغانستان چندین بار در تلویزیونها نمایش داده شده و مردم افغانستان آن را خوب پذیرفته‌اند.

آقای آریانفر همچنین ابراز تاسف کرد که فیلم های تاجیکی در رسانه های افغانستان بیشتر نمایش داده نمی شود.

گیسو جهانگیری، فرهنگ‌شناس فرانسوی در نمایش فیلمهای افغانستان شرکت داشت و به عقیده او صنعت فیلمسازی در دوران شوروی در تاجیکستان خیلی پیشرفته بود.

اما خانم جهانگیری می‌گوید که اخیرا در تاجیکستان کارگردانهایی ظهور کردند که فیلمهای خوب تهیه می‌کنند.

وی افزود: “من چند فیلمی را که از کارگردانهای تاجیک تماشا کردم به نظرم خیلی خوب بودند و مهمتر از همه در این فیلمها مسائل داغ مردم مطرح شده است.”

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم جهانگیری گفت که در صورت کمک به فیلمسازان، آینده سینمای تاجیک خوب خواهد بود

ولی خانم جهانگیری مشکل کمبود تهیه فیلمها را در تاجیکستان به دوران گذار بعد از فروپاشی شوروی مربوط خواند.

وی معتقد است که در آینده اگر به فیلمسازان کمک مالی شود، سینمای تاجیک نیز رشد خوبی را شاهد خواهد بود.

در هفته سینمای افغانستان در تاجیکستان فیلمهایی از صدیق برمک، عتیق رحیمی، هاشم دیداری، بصیر سنگی، محمد حیدری، همایون مروت، اکرم برمک و میرویس رکاب به نمایش گذاشته خواهد شد.

بیشتر این فیلمها در گذشته نیز در تاجیکستان نمایش داده شده اند، ولی دو فیلم از میان آنها برای بار نخست در تاجیکستان به نمایش گذاشته شده اند.

مطالب مرتبط