'دیوید پترائوس رئیس آینده سازمان اطلاعات مرکزی می‎شود'

دیوید پترائوس حق نشر عکس Getty
Image caption دفتر ژنرال دیوید پترائوس در کابل به خبرنگار بی بی سی گفت که درحال حاضر نمی‎تواند در مورد این گزارش‎ها اظهار نظر کند

به گفته بعضی از مقام‎های آمریکایی، ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای ائتلاف در افغانستان احتمالا به ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، انتخاب خواهد شد .

به گفته این مقام‎ها که نامشان افشا نشده است، بعد از بازنشستگی رابرت گیتس از سمت وزارت دفاع آمریکا که در سال جاری صورت خواهد گرفت، لئون پانه‎تا رئیس کنونی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، عهده دار این مقام خواهد شد .

این تغییرات روز پنجشنبه اعلام می شود.

رابرت گیتس در سال ۲۰۰۶ از سوی جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، به وزارت دفاع منصوب شد و تاکنون این سمت را حفظ کرده است.

هفته‎ها است در مورد تغییرات در این سمت‎های امنیتی و دفاعی در محافل سیاسی واشنگتن حدس و گمان زده می‎شود.

همچنین شبکه خبری ان بی سی گزارش داده است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، رایان کروکر را که دیپلماتی با سابقه است به سمت سفیر آمریکا در افغانستان تعیین خواهد کرد. قبل از نهایی شدن این انتصاب، سنای آمریکا هم باید آن را تایید کند.

'من گوش به فرمانم'

دفتر ژنرال دیوید پترائوس در کابل به خبرنگار بی بی سی گفت که درحال حاضر نمی‎تواند در مورد این گزارش‎ها اظهار نظر کند.

اوایل ماه جاری در یک مصاحبه با بی بی سی، آقای پترائوس گفت که "متعهد به ماندن تا پایان فصل درگیری‎هاست" که در ماه نوامبر به پایان می‎رسد.

در این برهه از زندگی، شما در خدمت رهبر منتخب مافوق خود هستید و اگر او برای آینده تصمیمی بگیرد، بدون شک من گوش به فرمان او خواهم بود و تصمیم او را اجرا خواهم کرد."

رسانه‎های آمریکا و خبرگزاری آسوشیتدپرس، گزارش داده است که ژنرال جان آلن جانشین ژنرال پترائوس خواهد شد. ژنرال آلن اکنون، معاون کنونی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا است که مسئول عملیات در آسیای میانه و خاورمیانه است.

این تغییرات کمتر از یک سال پس از انتصاب دیوید پترائوس به جانشینی ژنرال مک‎کریستال فرمانده نیروهای ائتلاف در افغانستان انجام می‎گیرد.

قراراست درماه ژوئیه آن چه باراک اباما " عقب نشینی شمار قابل ملاحظه نیروهای آمریکایی از افغانستان " خوانده آغاز شود و حفظ امنیت به نیروهای افغانستان واگذار شود.

مطالب مرتبط