شورای امنیت تحولات سوریه را بررسی می‎کند

به روز شده:  12:57 گرينويچ - چهارشنبه 27 آوريل 2011 - 07 اردیبهشت 1390

ادامه سرکوب در درعا و بالا گرفتن اعتراضات جهانی

بعد از هفته ها اعتراض و سرکوب در سوریه، بعضی کشورها ونهادهای بین المللی از عملکرد دولت بشار اسد انتقاد کرد اند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آلمان تازه ترین کشوری است که خواسته است سوریه به دلیل توسل به زور علیه تظاهرکنندگان این کشور تحریم شود.

پیشتر بریتانیا اعلام کرده بود که اگر دولت سوریه کماکان به سرکوب خشونت بار مخالفان ادامه دهد، دست به اقداماتی تنبیهی علیه این کشور خواهد زد و تحریم هایی را به اجرا خواهد گذاشت .

فرانسه و ایتالیا هم در یک بیانیه مشترک از اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد خواستند که حکومت سوریه را برای توقف سرکوب مردم معترض تحت فشار قراردهد.

سوریه از چند سال پیش هدف تحریم های تجاری ایالات متحده بوده است. دولت آمریکا اعلام کرده است در حال بررسی اعمال تحریم‌های اقتصادی بیشتر علیه سوریه است که احتمالا شامل مسدود کردن دارایی‌های مقامات ارشد دولت سوریه خواهد شد.

در همین حال عملیات نظامی نیروهای نظامی سوریه در شهر درعا ادامه دارد .

به گفته شاهدان عینی بسته شدن مرز سوریه با اردن باعث شده تا مداوای زخمی ها امکان‎پذیر نباشد و آب آشامیدنی و مواد غذایی در شهر کمیاب شده است .

گزارش های تایید نشده حاکی است که از بیم حضور نیروهای امنیتی در بیمارستان ها، اجساد کشته شدگان در یخچال هایی درکامیون نگاهداری می شود.

در همین حال صدها زن در درعا دست به تظاهرات زده و خواستار پایان دادن به حملات نیروهای دولتی شده اند.

در دیگر مناطق سوریه هم تظاهرات مردم ادامه دارد.

بررسی تحولات سوریه در شورای امنیت

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد تا ساعاتی دیگر برای بررسی تحولات اخیر سوریه تشکیل جلسه دهد.

در پیش نویس بیانیه ای که از سوی بریتانیا، فرانسه، آلمان و پرتغال پیشنهاد شده است، اقدامات خشونت بار مقامات سوریه علیه تظاهرکنندگان که به کشته شدن بسیاری از شهروندان غیرنظامی منجر شده، شدیدا محکوم شده است .

این بیانیه همچنین از موضع بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در قبال سوریه حمایت کرده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن استفاده دولت سوریه از تانک و تجهیزات نظامی در سرکوب مردم معترضٰ خواهان تحقیقاتی روشن و مستقل پیرامون کشتار تظاهر کنندگان شده است .

اما بشار جعفری نماینده سوریه در سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت که کشورش چیزی برای پنهان کردن ندارد و قادر است این تحقیقات را به طور کامل و شفاف انجام دهد.

به گفته خبرنگار بی بی سی در بین اعضای شورای امنیت برسر بیانیه محکومیت سوریه اختلاف نظر وجود دارد.

روسیه و چین، از جمله اعضای شورای امنیت که دارای حق وتو هستند، با احتیاط بیشتری به پیش نویس بیانیه واکنش نشان داده‎اند. این دو کشور در مورد مداخله در لیبی هم بارها ابراز نارضایتی کرده‎ اند .

کشور دیگری که از موقعیت کنونی خشنود نیست لبنان است که به دلیل نزدیکی به سوریه حاضر به حمایت از بیانیه محکومیت همسایه اش نخواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.