فتح و حماس دولت آشتی ملی تشکیل می دهند

محمود عباس حق نشر عکس AFP
Image caption محمود عباس، رهبر فتح و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای امضای توافق‌ نامه نهایی به قاهره خواهد رفت

مقام‌های دو گروه رقیب فلسطینی فتح و حماس از توافق بر سر تشکیل یک دولت وحدت ملی موقت خبر داده اند.

براساس این توافق که با میانجی گری دولت مصر حاصل شده است، علاوه بر تشکیل دولت موقت، تاریخی نیز برای برگزاری انتخابات عمومی در سرزمین های فلسطینی تعیین خواهد شد.

از چهار سال پیش که تنش‌ها میان این دو گروه آغاز شده، تلاش‌ها برای برقراری آشتی ملی به نتیجه نرسیده است.

جنبش حماس کنترل امنیتی نوار غزه را برعهده دارد و جنبش فتح، تشکیلات خودگردان فلسطینی را در کرانه باختری رود اردن اداره می کند.

سخنگویان فلسطینی و مصری خبر حصول این توافق را در اختیار خبرگزاری ها قرار داده اند، اما هنوز این خبر به صورت رسمی اعلام نشده است.

چندی پیش هزاران فلسطینی ساکن غزه در یک راهپیمایی خواهان برقراری آشتی ملی بین فتح و حماس شدند.

شکاف میان این دو گروه یک سال بعد از پیروزی حماس در انتخابات عمومی سال ۲۰۰۶ و با شدت گرفتن خشونت ها میان دو طرف عمیق تر شد.

توافق اصولی

طاهر النونو یک سخنگوی حماس که در جلسه مذاکرات دو گروه در قاهره حضور داشته، به بی بی سی گفت: "حماس و فتح یک موافقت نامه اصولی را امضا کرده اند."

به گفته آقای نونو توافق نهایی طی یک هفته آینده امضا خواهد شد و قاهره به این منظور "از محمود عباس و خالد مشعل و نمایندگانی از تمام گروه های فلسطینی برای امضای این توافق نامه دعوت خواهد کرد." خالد مشعل از رهبران سیاسی حماس در سوریه است.

طاهر النونو از "فائق آمدن برتمام اختلافات" میان طرفین خبر داده است.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید اگر این توافق عملی شود، می تواند نقطه پایانی بر خشونت های سال های اخیر میان فتح و حماس باشد و مانعی بزرگ را از سر راه تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی بردارد.

اما در عین حال مشکلاتی از قبیل چگونگی تقسیم کنترل امنیتی سرزمین‌های فلسطینی و حکومت بر نوار غزه و کرانه باختری رود اردن و همین طور شناسایی حماس توسط مجامع بین المللی بر این توافق سایه افکنده است.

مطالب مرتبط