مشکل ورود کامیونهای افغانی به تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شش شرکت نقلیاتی افغانی در تاجیکستان در ظرف یک سال بسته شدند

در ظرف یک سال اخیر نمایندگی شش شرکت حمل و نقل افغانستان در تاجیکستان بسته شده است.

شرکتهای “عظیمی”، “عاشق محمدی”، “میربچکوت”، “گلیان” و “بلخ باستان” که به حمل و نقل کالا از افغانستان و پاکستان به تاجیکستان مشغول بودند، ظرف یک سال اخیر از فعالیت بازمانده‌اند.

موجب قاسم، رئیس بخش نقلیات سفارت افغانستان در تاجیکستان دلیل این امر را "مشکلات دریافت ویزای تاجیکستان برای رانندگان افغان و طمع جویی پلیس و کارمندان گمرک این کشور" می‌داند.

آقای قاسم گفت که به این دلیل در حال حاضر در تاجیکستان هیچ گونه شرکت نقلیاتی افغانستان فعالیت نمی‌کند.

تاجران افغانی که به حمل و نقل کالا از افغانستان به تاجیکستان مشغول هستند، هم اکنون از طریق شرکتهای نقلیاتی تاجیکستان فعالیت می‌کنند.

به گفته مسئولان سفارت افغانستان در دوشنبه، کامیونهای تاجیکستان بدون مشکل و محدودیت به شهرهای مزار شریف، قندوز یا کابل سفر می‌کنند.

نظام حکیم اف، وزیر نقلیات تاجیکستان در نشست خبری در روز چهارشنبه 27 آوریل گفت که وزارت نقلیات مشکل ورود کامیونهای افغانی به تاجیکستان را بررسی کرده و برای رفع همه گونه موانع در این زمینه تلاش خواهد کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای حکیم اف گفت، وزارت نقلیات برای حل مشکل ورود کامیونهای افغانی به تاجیکستان تلاش خواهد کرد

وی گفت میان وزارتهای نقلیات تاجیکستان و افغانستان اسناد همکاری امضا شده و در راه حمل و نقل کالا میان این دو کشور هیچ گونه مشکل یا محدودیتی وجود ندارد.

دولتعلی نذری یف، سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان نیز مشکل دریافت ویزای تاجیکستان برای اتباع افغان را رد کرده و گفت که "بیشتر از هر کشور دیگر جهان ویزای تاجیکستان به شهروندان افغانستان داده شده است."

وی تاکید کرد که تنها برای برخی از شهروندان افغانستان که ضمن سفرشان به تاجیکستان قوانین این کشور را نقض کرده‌اند، درخواست ویزا رد می‌شود.

اما موجب قاسم، رئیس بخش نقلیات سفارت افغانستان در تاجیکستان می گوید که اگرچه روابط میان دو کشور در سطح دولتها خوب است، مشکلات را فعالیت برخی از منصب داران و مأموران در سطوح پایانی، نهادهای پلیس و گمرک تاجیکستان ایجاد می‌کنند.

این مشکلات در حالی بروز کرده است که پس از مورد استفاده قرار گرفتن پل "دوستی" در پایان در سال 2007 که با مساعدت مالی دولت آمریکا ساخته شد، میزان تبادل کالا میان تاجیکستان و افغانستان و پاکستان به مراتب افزایش یافته است.

دولت تاجیکستان در گذشته اظهار امیدواری می‌کرد که با ساختن راههای اتومبیل‌رو به کشورهای آسیایی، این کشور می‌تواند به یک کشور ترانزیتی تبدیل شود.