چین پیرتر و شهرنشین‌تر می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption بر اساس نتایج سرشماری جدید در چین، ساختار سنی جمعیت این کشور تغییر کرده است

نتایج یک سرشماری در چین نشان می‎دهد که تعداد افراد شهرنشین در این کشور در طول ده سال گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است.

بر اساس نتایج یک سرشماری که در ماه نوامبر گذشته (حدود ۵ ماه پیش) انجام شد، تقریبا نیمی از جمعیت چین الان در مناطق شهری زندگی می‌کنند.

این در حالی است که ده سال پیش، فقط ۳۶ درصد (حدود یک سوم) جمعیت چین ساکن شهرها بودند.

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که ۲۲۰ میلیون نفر در چین، افرادی هستند که برای یافتن فرصت‌های شغلی، از زادگاهشان به شهرهای بزرگ ساحلی و صنعتی این کشور مهاجرت کرده‌اند.

جمعیت چین الان به حدود یک میلیارد و ۳۳۹ میلیون نفر رسیده است که بیش از ۷۴ میلیون نفر بیشتر از جمعیت این کشور در یک دهه پیش است.

درعین حال، داده‌های جدید نشان می‌دهد که نرخ رشد جمعیت در چین به میزان قابل توجهی کاهش یافته و به حدود نیم درصد در سال رسیده است.

ساختار سنی جمعیت چین هم تغییر کرده است؛ سرشماری جدید نشان می‌دهد که تعداد افراد زیر ۱۶ سال در چین نسبت به قبل، کمتر شده، در حالی که تعداد افرادی که بیش از ۶۰ سال دارند، افزایش یافته است.

الان نزدیک به ۱۸۰ میلیون نفر در چین بیش از ۶۰ سال سن دارند.

در بررسی‌های جدید جمعیتی در چین، آثار اعمال سیاست یک نوزاد برای هر خانواده هم به روشنی نشان داده شده است و از آنجا که والدین در این کشور، به دلیل داشتن فقط یک فرزند، به دنبال تعیین جنسیت نوزادشان هستند، نسبت نوزادان پسران به نوزادان دختران از توازن خارج شده است.

الان به ازای هر ۵ دختری که در چین متولد می‌شوند، ۶ نوزاد پسر وجود دارد.