'در طول ۶ هفته ناآرامی در سوریه دست‌کم ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption در این تصاویر که از یک فیلم ویدئویی برداشته شده‌اند، خودروهای نظامی در حال تردد در نزدیکی شهر درعا دیده می‌شوند

فعالان حقوق بشر در سوریه می‌گویند که در طول ۶ هفته‌ای که تظاهرات ضددولتی در این کشور در جریان بوده است، دست کم ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

دولت سوریه مانع ورود خبرنگاران بین‌المللی به این کشور شده است و به همین دلیل، منبع مستقل دیگری برای تایید کشته شدن ۵۰۰ نفر در ناآرامی‌های اخیر سوریه وجود ندارد.

در عین حال، بر اساس آخرین گزارش‌ها از سوریه، صدای تیراندازی در تمام طول شب گذشته از شهر جنوبی درعا شنیده می‌شد. این شهر در ۶ هفته اخیر از مهم‌ترین مراکز تظاهرات ضددولتی در سوریه بوده است.

دولت سوریه در آخرین اقدام برای در دست گرفتن کنترل شهر درعا، روز دوشنبه این هفته واحدهای پیاده و زرهی ارتش را به این شهر اعزام کرد.

بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای حزب بعث حاکم در سوریه هم در جنوب این کشور در اعتراض به کشتار مخالفان در سوریه استعفا داده‌اند.

در عین حال، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، شامگاه روز چهارشنبه، ۲۷ آوریل (۷ اردیبهشت)، نتوانستند بر سر بیانیه‌ای برای محکوم کردن خشونت‌ها در سوریه به توافق برسند.

فرانسه، بریتانیا، آلمان و پرتغال پیش‌نویس بیانیه‌ای را برای محکومیت سرکوب خشونت‌آمیز مخالفان در سوریه به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده بودند، ولی نمایندگان چین و روسیه با صدور آن مخالفت کردند.

آلکساندر پانکین، نماینده روسیه در این نشست گفت که دخالت خارجی در سوریه باعث بی‌ثباتی در کل خاورمیانه خواهد شد و سازمان ملل متحد در مواجهه با حوادث سوریه نباید از یک طرف مناقشه جانبداری کند.

او گفت که سرکوب خشونت‌آمیز مخالفان در سوریه لطمه‌ای به ثبات سیاسی در منطقه نمی‌زند و نیازی به دخالت بین‌المللی ندارد.

نماینده چین هم خواهان "کمک سازنده" جامعه جهانی برای کمک به حل تنش‌ها در سوریه شد.

با این حال، پنج عضو اتحادیه اروپا در اقدامی مشترک، به مقامات دولت سوریه درباره ادامه سرکوب خشونت‌آمیز مخالفان هشدار دادند و مقامات رسمی فرانسه از فراخوانی سفرای سوریه در این کشور، بریتانیا، آلمان، ایتالیا و اسپانیا به وزارتخانه‌های امورخارجه و انتقاد شدید از سرکوب مخالفان خبر دادند.

اتحادیه اروپا قرار است روز جمعه، ۲۹ آوریل (۸ اردیبهشت)، در نشستی در بروکسل تحریم گسترده حکومت بشار اسد را بررسی کند.

پیش از این، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در گزارشی که به اعضای شورای امنیت این سازمان ارائه شد، کاربرد تانک و مهمات جنگی علیه معترضان در سوریه را محکوم کرده بود.

بی لین پاسکو، معاون سیاسی آقای بان نیز در نشست روز چهارشنبه این شورا از کشته شدن ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر در حوادث سوریه خبر داد.

آقای پاسکو گفت که تظاهرات در سوریه ابتدا برای درخواست آزادی بیشتر صورت گرفت، ولی به خاطر واکنش خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی، خواسته مخالفان به براندازی حکومت تغییر کرده است.

حق نشر عکس IRNA
Image caption نماینده ایران در سازمان ملل متحد، اتهام‌های آمریکا به دخالت ایران در ناآرامی‌های سوریه را بی‌اساس خوانده است

واکنش ایران به تداوم اتهامات مربوط به دخالت در ناآرامی‌های سوریه

در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت سوریه، سوزان رایس،نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بار دیگر ایران را متهم کرد که به دولت سوریه در سرکوب مخالفانش کمک می‌کند.

این اظهارات واکنش محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد را به دنبال داشت که اتهام‌ها را بیشتر یک شوخی در عرصه بین‌الملل خواند.

آقای خزاعی به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت که "این یک اتهام غیرواقعی و بی‌اساس است."

او اضافه کرده است که "این نشست شورای امنیت، شکستی برای طراحان آن بود، چون یک نظر واحد درباره تحولات سوریه نداشتند."

در بیانیه‌ای که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۲۲ آوریل (دوم اردیبهشت) برای محکوم کردن اقدامات دولت سوریه در سرکوب معترضان صادر کرد، حکومت بشار اسد به تلاش برای دریافت کمک از ایران برای سرکوب مردم معترض متهم شده بود.

در بیانیه آقای اوباما آمده بود که "پرزیدنت اسد به جای اینکه به مردم گوش فرادهد، خارجی‌ها را مقصر می‌داند، از ایران برای سرکوب شهروندان سوریه کمک می‌خواهد و به همان شگردهای وحشیانه‌ای متوسل می‌شود که متحدان ایرانی‌اش استفاده کرده‌اند."

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم پیش از این، اتهام وارد شده از سوی باراک اوباما را ادامه "جنگ روانی و رسانه‌ای" علیه جمهوری اسلامی و نشانه تلاش ایالات متحده برای منحرف کردن افکار عمومی از حمایت آن کشور از "رژیم‌های وابسته در منطقه" توصیف کرده بود.

مطالب مرتبط