چهار معترض بحرینی به اعدام محکوم شدند

حق نشر عکس Getty
Image caption مقامات بحرینی واکنش خشونت آمیزی به اعتراضات در این کشور داشته اند

دادگاهی نظامی در بحرین چهار نفر از تظاهرکنندگان را به جرم کشتن دو افسر پلیس در جریان اعتراضات در این کشور به مرگ محکوم کرد.

براساس گزارش ها، سه نفر دیگر در این دادگاه به حبس ابد محکوم شدند.

اعتراضات در بحرین که از دو ماه پیش در این کشور آغاز شده، با واکنش خشونت آمیز مقامات بحرینی روبرو شده است.

تاکنون صدها نفر به دلیل شرکت در این اعتراضات توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‎اند که بسیاری از آنها از زمان بازداشت نتوانسته‎اند با خانواده‎هایشان تماس بگیرند.

هفت وکیل مدافع این متهمان در جریان دادگاه این افراد که در پشت درهای بسته برگزار شد تلاش کردند تا متهمان را از اتهاماتی که از قبل برنامه ریزی شده بود، تبرئه کنند.

گروههای حقوق بشری می‎گویند به متهمان اجازه تماس با خانواده‎ها و دوستانشان داده نشده است.

براساس گزارش‎ها، متهمان اتهامات وارده را در جریان این دادگاه نپذیرفته‎اند.

این اولین دادگاهی بود که از زمان اعمال قوانین نظامی در بحرین از اواسط ماه مارس، در این کشور برگزار شد.

قوانین نظامی در بحرین به دنبال اعتراضات گسترده مخالفان دولت در این کشور به کار گرفته شده است.

دست کم ۳۰ نفر از زمان بروز اعتراضات دراین کشور کشته شده‎اند و گفته می شود چهار نفر از معترضان در زمانی که در بازداشت دولت بودند، کشته شدند.

بحرین، ایران را در تحریک معترضان در این کشور مقصر می داند، این در حالی است که تحلیلگران اعتراضات در این کشور را به تنش‌‎های طولانی مدت بین اقلیت سنی و اکثریت شیعه مرتبط می‎دانند.

واکنش ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption دست کم 30 نفر در جریان اعتراضات دربحرین کشته شدند

ایران دولت بحرین را به خاطر استفاده از نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن تجمع معترضان مورد انتقاد قرار داده است.

در تازه ترین واکنش آیت الله جوادی عاملی، از مراجع تقلید، چهارشنبه، هفتم اردیبهشت، گفت:" لشکرکشی عربستان به بحرین، کشتار زن و مرد بی گناه و تخریب مساجد و سوزاندن قرآن به دست عوامل حکام وابسته، بر هیچ منطقی استوار نیست."

آیت الله نوری همدانی، یکی دیگر از مراجع تقلید هم در دیدارش با فرمانده و مدیران مرزبانی ناجا گفت: "غرب وحشت زده به فکر حفظ مهره های خود است و بر همین اساس لشکر کشی عربستان به بحرین و کشتار زنان و کودکان را دخالت در امور این کشور نمی‎داند."

چند هفته پیش، دولت بحرین یک کارمند سفارت ایران را اخراج کرد، که به اقدام متقابل جمهوری اسلامی منجر شد و پس از آن نیز، خبرگزاری دولتی بحرین از بازداشت و محاکمه دو تبعه ایرانی و یک تبعه بحرینی به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی خبر داد.

مطالب مرتبط