در حمله ناتو در لیبی ۱۱ نفر از نیروهای مخالف کشته شدند

حق نشر عکس AP
Image caption شاهدان از حمله یک جنگنده نیروهای ناتو به مواضع مخالفان مسلح خبر داده اند

براساس گزارش‎ها از لیبی، دست کم ۱۱ نفر از مخالفان مسلح معمر قذافی در جریان حمله هوایی نیروهای ناتو در شهر مصراته کشته شدند.

یکی از فرماندهان مخالفان مسلح معمر قذافی، رهبر لیبی، به خبرنگاران گفته است که روز چهارشنبه (۲۷ آوریل) جنگنده متعلق به نیروهای ناتو، یکی از مواضع مخالفان را مورد حمله قرار داد.

مقامات ناتو تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده‎اند.

پزشکان در شهر مصراته گفته‎اند هفت نفر از نیروهای وابسته به مخالفان توسط آتش نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی کشته شدند.

عبدالفتاح یونس، یکی از فرماندهان نظامی مخالفان، در جریان دیدارش از بروکسل، پایتخت بلژیک، از کشورهای غربی خواست تا هلی کوپتر و سلاح های سنگین در اختیارشان قرار دهند.

نیروهای دولتی امروز به یک پست مرزی همجوار با تونس که هفته گذشته به تصرف نیروهای مخالف درآمده بود، حمله کردند.

سازمان های امداد رسانی و گروههای حقوق بشری نسبت به بروز بحران انسانی در داخل شهر مصراته هشدار دادند.

در عین حال یک گروه از بازرسان سازمان ملل متحد روز چهارشنبه، ۲۷ آوریل، وارد طرابلس، پایتخت لیبی، شد تا درباره اتهامات مطرح شده در باره نقض حقوق بشر در جریان درگیری‌های اخیر در این کشور تحقیق کند.

انتظار می‌رود که این گروه سه نفره، تمام اتهام‌‎های مطروحه علیه دولت لیبی، مخالفان دولت و نیز نیروهای نظامی ناتو را در این باره بررسی کند.

اعضای این گروه از بازرسان سازمان ملل متحد، به دنبال حمله نیروهای نظامی لیبی به تظاهرکنندگان مخالف دولت و بعد از تشکیل نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ماه فوریه، مسئول تحقیق درباره این اتهامات شدند.

تحقیقات دیگری هم در باره خشونت‌ها در لیبی درجریان است که ممکن است نتایج آنها قبل از گزارش تیم تحقیقاتی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شود. از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد از دادگاه بین‌المللی جنایی خواسته است تا درباره اتهام‌های مربوط به جنایات جنگی در لیبی تحقیق کند.

مطالب مرتبط