اوباما تغییرات در پنتاگون، سیا و پست های افغانستان را اعلام کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption ناظران می گویند این تغییرات به معنای تغییر در سیاست های امنیتی - نظامی دولت باراک اوباما نیست

باراک اوباما تغییرات در راس وزارت دفاع، سازمان اطلاعات مرکزی (سیا)، سفیر بعدی ایالت متحده در کابل و فرمانده آینده نیروهای ائتلاف در افغانستان را اعلام کرده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای ائتلاف در افغانستان را به عنوان رئیس آینده سازمان سیا منصوب کرد.

او در کنفرانس خبری کاخ سفید همچنین اعلام کرد که لئون پانه‎تا، رئیس کنونی سازمان سیا، جانشین رابرت گیتس، وزیر دفاع، خواهد شد.

رابرت گیتس که به حزب جمهوریخواه وابسته است و در سال ۲۰۰۶ توسط جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا به سمت وزیر دفاع منصوب شده بود، در پایان ماه ژوئن پنتاگون را ترک می کند.

باراک اوباما همچنین رایان کراکر، سفیر پیشین آمریکا در عراق را به عنوان سفیر آینده کشورش در افغانستان منصوب کرد. وی جانشین کارل آیکنبری می شود.

رایان کراکر اولین سفیر آمریکا در افغانستان در پی سقوط حکومت طالبان بود.

آقای اوباما همچنین ژنرال جان آلن از نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده را به عنوان جانشین ژنرال پترائوس برگزیده است.

ژنرال آلن، معاون ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا است که مسوولیت عملیات در آسیای میانه و خاورمیانه را برعهده دارد.

مجلس سنای آمریکا هنوز باید این انتصاب ها را تایید کند.

این تغییرات کمتر از یک سال پس از برکناری ژنرال مک ‎کریستال، فرمانده پیشین نیروهای ائتلاف در افغانستان و جایگزین شدن وی با ژنرال پترائوس انجام می شود.

انتظار می رود که ژنرال پترائوس تا چند ماه دیگر در افغانستان نیروهای ائتلاف را رهبری کند.

قراراست درماه ژوئیه آن چه باراک اباما "عقب نشینی شمار قابل ملاحظه نیروهای آمریکایی از افغانستان " خوانده آغاز شود و حفظ امنیت به نیروهای افغانستان واگذار شود.

مطالب مرتبط