تاکید اوباما بر کمک به بازماندگان توفان آمریکا

حق نشر عکس Getty
Image caption باراک اوباما روز جمعه از مناطق آسیب دیده در آلاباما بازدید می کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ضمن ابراز همدردی با بازماندگان توفان در ایالت های جنوبی کشورش، بر کمک دولت فدرال به آنان تاکید کرده است.

این توفان ها که از روز جمعه گذشته آغاز شده، تاکنون به مرگ حداقل ۲۸۰ نفر منجر شده است.

آقای اوباما در کاخ سفید گفت: "از دست رفتن جان مردم مایه دلشکستگی است، به خصوص در آلاباما. ظرف چند ساعت، این گردبادهای مرگبار، که بعضی از بدترین گردبادهایی است که در دهه های اخیر دیده ایم مادران و پدران، پسران و دختران، دوستان و همسایگان و حتی کل محلات را از میان برد... و در بسیاری جاها خسارت وارده به خانه ها و کسب و کارها چیزی از فاجعه کم ندارد."

آقای اوباما به همه کسانی که در این فاجعه آسیب دیده اند قول کمک دولت فدرال برای بازسازی ها زندگی هایشان را داد.

او روز جمعه به ایالت آلاباما که بیشترین تلفات جانی و مالی آنجا رخ داده سفر و از مناطق آسیب دیده بازدید خواهد کرد.

شهر توسکالوسا، با ۸۳ هزار نفر جمعیت، یکی از بیشترین آسیب ها را دید و ۳۶ نفر در آنجا کشته شدند.

شهردار توسکالوسا گفت که تصور نمی کند در عمرش پدیده ای چنین ویرانگر دیده باشد.

صبح پنجشنبه برق یک میلیون نفر در آلاباما قطع بود. همزمان دو هزار سرباز و امدادگران در جستجوی بازماندگان در میان آوارها برآمدند.

رابرت بنتلی فرماندار این ایالت گفت که انتظار دارد با کشف اجساد بیشتر آمار تلفات افزایش یابد.

او همچنین از کم سابقه بودن حادثه سخن گفت: "در زندگی من و در زندگی شما موارد خیلی معدودی بوده که وقوع شمار زیادی گردباد را دیده باشیم، گردبادهایی که ردی چنین طولانی از خود به جا می گذارند مثل این که الان می بینیم. این رویدادی خیلی جدی و مرگبار بوده که ایالت ما را دستخوش قرار داده و هنوز تمام نشده است."

پیشتر دولت فدرال آمریکا با درخواست فرماندار آلاباما برای اعلام وضعیت اضطراری و دریافت کمک‌های فوری از جمله تشکیل گروه‌های جستجو و نجات، موافقت کرده بود.

در ایالات آرکانزا، کنتاکی، می سی سی پی، میزوری، تنسی و اوکلاهما نیز وضعیت اضطراری اعلام شده است.

توفان باعث شد که سازمان "تنسی ولی" که برق نه میلیون نفر را در هفت ایالت تامین می کند سه راکتور اتمی را در آلاباما ببندد که حاصل آن قطع برق صدها هزار خانه بوده است.

منطقه وقوع توفان گسترده بوده است. در ایالت آرکانزا شماری کشته شدند و بسیاری از مردم هم خانه هایشان را از دست دادند.

یک زن ساکن این ایالت در مورد اضطراب خود و خانواده اش در جریان توفان گفت: "ما همدیگر را بغل کردیم، اعضای خانواده از عشقشان به یکدیگر حرف زدند و همین. مهم این است که می دانید همه برای کسانی که در این مخمصه قرار گرفته اند دعا کنند. آدم تا وقتی سرش نیامده تشخیص نمی دهد که این پدیده چقدر ویرانگر است."

در ایالت می سی سی پی ۳۲ نفر کشته شدند. یکی از کشته ها یک افسر پلیس بود که برای تفریح با خانواده اش در طبیعت چادر زده بود. او موقع سقوط یک درخت به روی دختر ۹ ساله اش سپر بلای او شد و جان باخت.

دختر بچه جان سالم به در برده است.

پیش بینی می شود که این جبهه توفان زا اکنون وارد کارولینای شمالی و جنوبی شود و بعد رو به شمال شرقی حرکت کند.

مطالب مرتبط