تایلند و کامبوج؛ ادامه درگیری و آتش بس مجدد

حق نشر عکس a
Image caption موج درگیری های تازه از هفته گذشته آغاز شد

مقامات تایلندی می گویند با آنکه موافقت بر سر آغاز آتش بس ساعاتی پیش اعلام شد، یک سرباز تایلندی در جریان درگیری های مرزی بین تایلند و کامبوج جان خود را از دست داده است.

سخنگوی ارتش تایلند گفت که چهار سرباز دیگر در جریان این درگیری در روز جمعه زخمی شده اند.

ساعاتی بعد از کشته شدن این سرباز تایلندی، امروز ( جمعه 29 آوریل) دو کشور تایلند و کامبوج، بار دیگر رسما اعلام کردند که با این آتش بس موافقند.

درگیری بین نیروهای کامبوج و تایلند در نزدیکی معبد "پریه ویهیر" از هفته پیش آغاز شد. این معبد در نواحی جنگلی مرزی بین دو کشور است که هر دو ادعای مالکیت آن را دارند.

این درگیری ها تاکنون موجب آواره شدن هزاران نفر شده و دست کم ۱۵ سرباز از آغاز دوره تازه درگیری ها جان خود را از دست داده اند.

مقامات تایلند می گویند یک تایلندی غیر نظامی نیز کشته شده است.

همانند گذشته هر دو طرف یکدیگر را برای آغاز درگیری ها مقصر دانسته اند.

سخنگوی ارتش تایلند در همین راستا گفته است: "نیروهای محلی ممکن است به راحتی فرماندهان، نتیجه مذاکرات را نپذیرند."

اما سووز سوتئا، سرهنگ کامبوجی گفته است که درگیری ها زمانی آغاز شد که توپخانه ارتش تایلند کامبوج را هدف حمله های خود قرار داد.

او گفت: "به تایلندی ها نمی توان اعتماد کرد. دیروز گفتند که دیگر به جنگ ادامه نمی دهند و حالا دارند دوباره به ما حمله می کنند."

سوتپ تائوگسوبان، معاون نخست وزیر تایلند پیشتر گفته بود: "درگیری اخیر به منزله نقض آتش بس نیست زیرا نیروها از سلاح های شخصی استفاده کردند. اگر نبرد با سلاح سنگین ادامه یابد، به آن معناست که موافقت آتش بس فاقد اعتبار است."

وزیر دفاع کامبوج نیز گفت که ارتش این کشور هنوز به موافقت آتش بس متعهد است.

دعوای دیرینه

دور درگیری های تازه از روز ۲۲ آوریل در اطراف معبد "تا کرابی" و "تا موئان" آغاز شد، سپس دامنه آن به بالای تپه و به معبد "پریه ویهیر" نیز رسید.

از زمانی که کامبوج در سال ۲۰۰۸ موفق شد عنوان "میراث جهانی" را برای معبد "پریه ویهیر" به دست آورد، تنش ها در منطقه افزایش یافته است.

دادگاهی بین المللی در سال ۱۹۶۲ حکم داد که این معبد متعلق به کامبوج است با این حال ورودی اصلی آن در تایلند قرار دارد. هر دو کشور مدعی مالکیت نواحی اطراف آن هستند.

فرمانده ارتش کامبوج در بیانیه ای اعلام کرده است که بخشی از معبد بر اثر آتش توپخانه تایلند تخریب شده است.