انتقاد رحمان از پوشش گسترده عروسی سلطنتی بریتانیا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای رحمان گفت، در حالی که کشورهای جهان به طوفانها، خشکسالی و صدمه نیروگاه اتومی مواجیهند، رسانه‌های غربی عروسی سلطنتی را پوشش می‌دهند

در حالی که روز جمعه 29 آوریل چندین میلیون تماشابین تلویزیون در سراسر جهان عروسی سلطنتی پرینس ویلیام و کیت میدلتون در بریتانیا را تماشا می‌کردند، رئیس جمهوری تاجیکستان در جلسه شورای جمعیتی این کشور از پوشش گسترده عروسیهای سلطنتی در "برخی از رسانه‌های خارجی" انتقاد کرد.

امامعلی رحمان گفت: "بیشتر رسانه‌های غربی و آمریکا، نظیر Euronews، BBC و CNN امروزها تنها یک موضوع، عروسی شاهزاده بریتانیا را پوشش می‌دهند. گویا در جهان موضوع مهم دیگری وجود نداشته باشد."

او گفت، کشورهای جهان به آبخیزی و طوفانها، خشکسالی و صدمه نیروگاه اتمی مواجه شده‌اند. وی از جمله از این اظهار نارضایت کرد که برخی از روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها "حوادث را یک‌جانبه منعکس می‌کنند."

همزمان، امامعلی رحمان نمایش شکوه و شهامت عروسی شاهزاده بریتانیا را نشان دهنده بالا بودن افتخار ملی مردم بریتانیا خواند و افزود که "چرا ما در آستانه جشن استقلال تاجیکستان مردم را در اطراف عید وحدت ملی متحد نسازیم؟"

این در حالیست که به گفته برخی از کارشناسان روابط میان تاجیکستان با بریتانیا در چند سال اخیر به دلایل مختلف ناهموار بوده است. آنها می‌گویند، تاجیکستان پیوسته از نمایندگی این اکشور در دوشنبه خواسته است، تا این امکان را برای شهروندان تاجیکستان فراهم کند که آنها توانند همه گونه ویزای بریتانیا را در کنسولگری این کشور در دوشنبه دریافت کنند.

اما تا حالا این کنسولگری در دوشنبه تنها ویزای کاری و دانشجویی صادر می‌کند.

کارشناسان، همچنین این را که شهروندان بریتانیا نمی‌توانند به مانند شهروندان اکثر کشورهای اروپایی در فرودگاه شهر دوشنبه ویزای تاجیکستان را دریافت کنند، یکی از نشانه‌های روابط سرد میان این دو کشور می‌دانند.

پرستاری دولت تاجیکستان از فرزندان "ملا عبدالله"

رئیس جمهور تاجیکستان در جلسه شورای جمعیتی این کشور همچنین به موضوع فرزندان خردسال عبدالله‌ رحیم‌اف، ملقب به "ملا عبدالله‌"، فرمانده مخالفان پیشین پرداخت و گفت که آنها به پرورشگاه دولتی منتقل شده‌اند.

"ملا عبدالله‌" دو هفته قبل در جریان درگیریها با نیروهای دولت تاجیکستان در وادی رشت، در شرق این کشور کُشته شده بود.

امامعلی رحمان گفت که دو زن و فرزندان خردسال "ملا عبدالله‌" در دره کمراب ناحیه رشت در وضعیت دشواری قرار داشته و گرسنگی می‌کشیدند.

وی گفت که "کودکان گناهی ندارند" و باید از جانب نهادهای دولتی پرستاری شوند. وی تأکید کرد: “اگر این کار را نکنیم، بچه‌های او در آینده چند ملا عبدالله‌ می‌شوند.”

"احزاب به خاطر پول خواجه‌های خارجی شورا را ترک کردند"

شورای جمعیتی تاجیکستان در ماه آوریل سال 1996 به منظور “همدیگرفهمی، احیای تاجیکستان و بنیاد جامعه دموکراتیک، حقوقی و دنیوی” تأسیس شده و حالا نمایندگان بیش از 80 حزب و سازمانهای جمعیتی این کشور به آن شامل شده‌اند.

در همین حال، عسکرعلی رجب‌اف، روشنفکر تاجیک و از این شورا گفت که برخی از حزب و سازمانها این نهاد را ترک گفته و در رسانه های و نشریه‌ها از فعالیت آن انتقاد کرده‌اند.

آقای رجب‌اف از هیچ حزب و سازمان نام نبرد، اما احزاب نهضت اسلامی و دیموکرات تاجیکستان در ماه فوریه سال گذشته به نشان اعتراض به آنچه آنها "موارد فراوان تقلب در انتخابات پارلمانی در ماه فوریه سال گذشته" خواندند، شورای جمعیتی را ترک کرده بودند.

حزب سوسیال-دیموکرات تاجیکستان از ابتدا به این نهاد شامل نشده بود.

اکبر تورجانزاده، روحانی سرشناس تاجیکستان قبلاً به نشریه “Asia-plus” گفته بود که ضرورت وجود شورای جمعیتی تاجیکستان از بین رفته است، زیرا "آن در دوران جنگ داخلی و با تقاضای آن زمان تأسیس شده بود" و گفته بود، این شورا مسائل مبرم کشور را حل کرده نمی‌تواند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مسئولان دولت تاجیکستان نقش شورای جعیت را در استقرار صلح، وحدت ملی و رشد اقتصاد این کشور مهم خواندند

اما رئیس جمهوری تاجیکستان در جلسه روز جمعه گفت که شورای جمعیتی یک نهاد مشورتی بوده و نه تنها در حل مشکلات کشور سهیم بوده است، بلکه چند قانون را تهیه کرده و به پارلمان ارائه کرده است.

آقای رحمان در مورد احزابی که صفوف این نهاد را ترک کرده‌اند، گفت: “دایره فعالیت این احزاب تنگ شد، اهداف ایدیولوژیک آنها به شورای جمعیتی مخالف بود. اگر آنها ایدیولوژی خود را پیش نبرند، از خواجگان خارجی خود پول نمی‌گیرند.”

وی از نمایندگان احزاب و سازمانهای تاجیکستان دعوت کرد که منافع ملی را از حزبی بالا گذاشته و به خاطر وحدت ملی و رشد اقتصاد کشور تلاش کنند.

خطر تروریسم اسلامی بافته است

رئیس جمهوری تاجیکستان تهدید تروریسم اسلامی را که به گفته وی در چند سال اخیر در کشورهای جهان ورد زبانهاست، ساخته و مصنوعی خواند.

به گفته آقای رحمان، پس از فروپاشی اتحاد شوروی و از میان رفتن خطر کمونیسم حالا شعار “خطر تروریسم اسلامی” پیدا شده است.

او گفت، کشورهای ابرقدرت با شعار مبارزه با تروریسم، معیارهای بین‌المللی و صاحب‌استقلالی کشورها را زیر پا گذاشته و به امور داخله کشورهای مستقل مداخله می‌کنند.

به گفته پرزیدنت رحمان برای این کشورها حالا دو تروریست وجود دارد: تروریست بد که باید محو شود، تروریست خوب که مورد پشت بانی قرار می‌گیرد.

او به عنوان مثال از مخالفان دولت لیبی نام برد که علیه دولت خود مبارزه مسلحانه می‌کنند و دولتهای ابرقدرت به آنها سلاح و مبلغ ارائه می‌کنند.

پرزیدنت رحمان وضع فعلی را به جنگ سوم جهانی شبیه خواند که از جنگهای یوگاسلاوی، افغانستان و عراق شروع شده و حالا در ممالک عرب ادامه‌ داشته است.

امامعلی رحمان به منظور بالا بردن نقش سازمان ملل متحد در حل نزاعهای بین‌المللی و جلوگیری از مداخله به امور کشورهای مستقل خواستار اصلاحات ساختاری در سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن شد.