ناتو و مخالفان دولت لیبی پیشنهاد قذافی برای مذاکره را رد کردند

معمر قذافی
Image caption ناتو و مخالفان مسلح دولت لیبی پیشنهاد معمر قذافی برای برقراری آتش بس و آغاز مذاکره را رد کردند

مقام های ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) و مخالفان مسلح معمر قذافی، رهبر لیبی، پیشنهاد او برای برقراری آتش بس و آغاز مذاکره را رد کرده اند.

مقام های این سازمان گفته اند تا زمانی که نیروهای زمینی ارتش لیبی حمله به غیرنظامیان را متوقف نکنند، آنها حاضر به مذاکره با آقای قذافی نخواهند شد.

در شهر بنغازی هم رهبران مخالفان دولت گفته اند که پبشنهاد سرهنگ قذافی معتبر نیست و او در گذشته هم بارها از این تاکتیک استفاده کرده است.

سرهنگ معمر قذافی، در سخنرانی که از تلویزیون لیبی پخش شد، ضمن اعلام آمادگی برای مذاکره با ناتو، گفته بود که هیچ کس نخواهد توانست او را مجبور به ترک کشورش کند.

رسانه های دولتی لیبی بعدا اعلام کردند که نیروهای ناتو در زمانی که آقای قذافی مشغول سخنرانی بوده است، تلاش کرده اند که او را هدف حمله قرار دهند.

تهدید به قطع ارتباط مصراته با خارج

همزمان دولت لیبی هشدار داد که دیگر اجازه ارتباط از طریق دریا با شهر مصراته را نخواهد داذ. مصراته در کنترل مخالفان مسلح معمر قذافی قرار دارد، اما نیروها دولتی لیبی آن را محاصره کرده اند.

موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی گفت که مخالفان مسلح در مصراته چهار روز فرصت خواهند داشت که سلاح های خود را زمین بگذارند و مورد عفو قرار گیرند.

او گفت که اگر آنها به جنگیدن ادامه دهند، با "آتش تمام عیار" مواجه خواهند شد.

سخنان آقای ابراهیم پس از آن منتشر شد که ناتو از تلاش نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی برای مین گذاری اطراف شهر مصراته خبر داد.

آقای قذافی با حضور در تلویزیون دولتی در نخستین ساعات روز شنبه، هر گونه تلاش برای تبعید او از لیبی را غیر قابل قبول دانست.

پیش تر گزارش شده بود که دولت آمریکا و متحدانش در جستجوی کشورهایی هستند که حاضر به اعطای پناهندگی به آقای قذافی باشند.

آقای قذافی ظاهرا در واکنش به این گزارش ها گفت: "هیچ کس نمی تواند مرا مجبور به ترک کشورم کند و هیچ کس نمی تواند به من بگوید که برای این کشور نجنگم".

او گفت که لیبی برای آتش بس آمادگی دارد، اما آتش بس نمی تواند یک طرفه باشد.

آقای قذافی گفت: "ما به آنها حمله نکردیم... چرا آنها به ما حمله می کنند؟ بگذارند با آنها مذاکره کنیم".

نیروهای ناتو در حال حاضر برای اجرای یک قطعنامه سازمان ملل که برای حفاظت از مخالفان غیر نظامی حکومت لیبی صادر شده است، عملیات هوایی علیه نیروهای دولتی این کشور انجام می دهند.

مطالب مرتبط