اوضاع در شهر درعا در سوریه، "وخیم‌تر" شده است

شهر درعا حق نشر عکس AFP
Image caption شهر درعا از دوشنبه هفته گذشته تاکنون تحت اشغال نیروهای ارتش سوریه در آمده است

تازه ترین گزارش ها از سوریه حاکی از آن است که نیروهای ارتش به همراه تانک و خودروهای زرهی در خیابان های شهر درعا به گشت زنی می پردازند و برای آن که مردم از منازلشان بیرون نیایند، دست به تیراندازی زده‌اند.

شهر درعا مرکز اصلی تظاهرات ضد دولتی در سوریه است که از شش هفته پیش آغاز شده است.

شهر درعا از دوشنبه هفته گذشته تاکنون تحت اشغال نیروهای ارتش سوریه در آمده است.

اهالی درعا می گویند که آب و برق این شهر قطع شده است و شرایط زندگی هرروز سخت تر می شود.

فراریک سرباز گارد ویژه ریاست جمهوری

سایت های اینترنتی مخالفان دولت سوریه یک فیلم ویدئویی از فردی را در یونیفورم نظامی انتشار داده اند که مدعی است یکی از سربازان گارد ویژه ریاست جمهوری است.

این فرد کارت شناسایی خود را نشان داده و می گوید که شنبه گذشته به واحد او دستور داده شد که به حرستا واقع در حومه دمشق برای مقابله با گروه های مسلح بروند اما او در حرستا با تظاهرات آرامی روبرو شد که در آن زنان و کودکان هم شرکت داشتند و شعار برکناری رژیم را می دادند.

این سرباز سپس در ادامه سخنان خود می افزاید که ماموران امنیتی به روی تظاهر کنند گان آتش گشودند و وقتی به آن ها دستور تیراندازی داده شد او با چند تن از سربازان دیگر خود را به میان جمعیت رساندند و سلاح های خود را به زمین انداختند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، نمی توان صحت این اظهارات را تائید کرد اما بارها از تیراندازی ماموران امنیتی سوری به سوی تظاهرکنندگان غیرمسلح خبرداده شده است.

مقامات سوری هم چنین از کشته شدن سربازان ارتش به دست مخالفان دولت گزارش می دهند اما مخالفان می گویند که سربازان به دلیل سرپیچی از فرمان تیراندازی کشته می شوند اما مقامات سوری مدعی می شوند که آن ها در دفاع از کشورشان در مقابل تروریست ها و دشمنان مسلح جان خود را ازدست داده اند.

مطالب مرتبط