هزاران کارگر در میدان تحریر قاهره در مصر تجمع کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption کارگران نقش مهمی در اعتراضاتی داشتند که به سرنگونی حکومت حسنی مبارک در مصر منجر شد

در روز جهانی کارگر، هزاران کارگر با تجمع در میدان تحریر قاهره در مصر، خواهان دریافت کمک هزینه‌های بیشتر و افزایش حداقل دستمزدها در این کشور شده‌اند.

در دوره حکومت حسنی مبارک در مصر، مقررات سخت و محدودیت‌های زیادی برای تشکیل اتحادیه و اعتصاب کارگران اعمال می‌شد.

تا سال قبل هم حداقل دستمزد در این کشور رسما برای سه دهه تغییر نکرده و ثابت مانده بود.

اعتصاب کارگران در ماه فوریه که اعتراضات علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری وقت مصر در جریان بود، نقش مهمی در تحولات این کشور داشت.

اعضای "جنبش ششم آوریل جوانان" که از پیشتازان این اعتراض‌ها بودند، از تلاش سه سال پیش برای اعتصاب عمومی در منطقه صنعتی دلتای نیل الهام گرفتند.

در نتیجه، کارگران انتظارات زیادی از "عصر بعد از انقلاب" در مصر دارند.

در این مدت، در مصر اتحادیه‌های کارگری جدیدی شکل گرفته‌اند و از ماه فوریه تاکنون (در حدود دو ماه اخیر) اعتصاب‌های زیادی انجام شده است.

فعالان اتحادیه‌های کارگری امیدوارند که با حضور چشمگیر کارگران در روز اول ماه مه (روز جهانی کارگر) در میدان تحریر، دولت مصر را به پذیرش خواسته‌هایشان ترغیب کنند.

سطح پایین حداقل دستمزد که تقریبا معادل ۷۰ دلار است، موضوع اصلی مورد اعتراض کارگران مصر به شمار می‌رود.

با توجه به افزایش مرتب قیمت مواد غذایی، نمایندگان اتحادیه‌های کارگری مصر می‌گویند که حداقل دستمزد کنونی برای تامین معاش زندگی کافی نیست.

کارگران مصر درخواست‌های دیگری هم دارند؛ در دوره حکومت حسنی مبارک در این کشور برخی کارخانه‌های دولتی، خصوصی شده بودند و الان درخواست‌های برای ملی کردن دوباره آنها مطرح شده است.

با توجه به کاهش شدید درآمدهای دولتی به دنبال اعتراضات و ناآرامی‌های ماه‌های گذشته در مصر، دولت این کشور در تامین خواسته‌های کارگران با مشکلاتی روبه‌رو است.

به ویژه آن که کسری بودجه مصر به ۱۲ درصد رسیده است و نخست وزیر این کشور خواهان دریافت کمک‌های اضطراری از صندوق بین‌المللی پول شده است.

مطالب مرتبط