مخالفان دولت سوریه برای کمک به درعا می‌روند

حق نشر عکس AP
Image caption از زمان آغاز اشغال نظامی درعا، بیش از صدهزار نفر در این شهر گرفتار شده‌اند

فعالان طرفدار دموکراسی در سوریه می‌گویند که تلاش خواهند کرد تا برای کمک به افرادی که در شهر درعا در جنوب سوریه گرفتار شده‌اند، امروز وارد این شهر شوند.

گفته می‌شود که از زمان آغاز اشغال نظامی درعا از حدود یک هفته پیش، بیش از صد هزار نفر در این شهر گرفتار شده‌اند.

از روز دوشنبه گذشته، ارتش سوریه درعا را به اشغال در آورده و تانک ها و خودروهای زرهی آن در این شهر مستقر شده اند.

پیش از این هم مردم مناطق اطراف درعا تلاش کرده بودند تا مواد غذایی و دارو به شهر درعا ببرند، ولی روز جمعه گذشته حدود ۲۰ نفر از آنها در حومه شهر کشته شدند.

در عین حال، فعالان مخالف دولت سوریه در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری یک هفته تظاهرات در سراسر این کشور هستند. این اعتراض یک هفته‌ای، از امروز و با اقداماتی که برای کمک به مردم درعا انجام می‌شود، آغاز خواهد شد.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت، می‌گوید که مخالفان دولت سوریه می‌خواهند هر روز اعتراضات را در یک بخش از کشور متمرکز کنند.

نخست وزیر جدید سوریه هم اعلام کرده است که دولتش به دنبال اعمال تغییراتی مهم در قوانینی است که به احزاب سیاسی و رسانه‌ها مربوط می‌شوند.

ناآرامی در درعا

روز شنبه، به دنبال حمله نظامیان به یک مسجد که مرکز تظاهرکنندگان مخالف دولت در درعا بود، ۶ نفر کشته شدند.

مسئولان نیروی نظامی سوریه می‌گویند که این ۶ نفر تروریست و فراری بودند. آنها گفته‌اند که در جریان حمله‌های نظامیان در درعا ۱۵۰ نفر دیگر بازداشت شده‌اند و مقادیر زیادی اسلحه و مهمات کشف شده است.

بر اساس گزارش‌ها، رسانه‌های دولتی سوریه اعتراض‌هایی را که در شهرهای مختلف این کشور در جریان هستند، توطئه‌ای از سوی تروریست‌های مسلح و گروه‌های افراطی نشان می‌دهند که از خارج از کشور پول می‌گیرند.

این رسانه‌ها مراسم دفن نیروهای پلیس و نظامیان کشته‌شده در درگیری‌ها را به طور گسترده پوشش خبری داده‌اند.

در عین حال، معترضان به دولت سوریه می‌گویند که تعدادی از سربازان ارتش به دلیل آن که حاضر نبودند به سمت غیرنظامیان تیراندازی کنند، توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

گزارش‌ها بیانگر کشته شدن حداقل ۶۶ نفر در ناآرامی‌های روز جمعه در سوریه است. بیشتر تلفات مربوط به شهر درعاست.

مقام‌های رسمی سوریه، تعداد تلفات را کمتر می‌دانند و گفته‌اند که دست‌کم چهار نظامی در رخدادهای روز جمعه جان خود را از دست داده‌اند.

دولت همچنین از خانواده‌های کشته‌شدگان تظاهرات ضددولتی در شهرهای مختلف سوریه خواسته است که مراسم کوچکی برگزار کنند تا به ناآرامی ها دامن زده نشود.

شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه دولت سوریه را به خاطر استفاده از قوه قهریه علیه معترضان به شدت محکوم کرد و خواهان آن شد تا هیاتی از سازمان ملل در این مورد تحقیق کند.

مطالب مرتبط