'یکی از پسران قذافی در حمله ناتو کشته شد'

لیبی حق نشر عکس Reuters
Image caption جوان ترین پسر و سه نوه رهبر لیبی در بمباران طرابلس کشته شدند

سخنگوی دولت لیبی گفته است که بر اثر حمله موشکی نیروهای ناتو، سیف العرب قذافی، پسر کوچک سرهنگ قذافی، رهبر لیبی، کشته شده است، ولی مقامات ناتو تصریح کرده‌اند که غیرنظامیان را هدف قرار نداده‌اند.

ناتو گفته است که علیه تاسیسات نظامی شناخته‌شده از جمله یک ستاد فرماندهی و مرکز کنترل در طرابلس، پایتخت لیبی، دست به حمله زده است.

در بیانیه‌ای که از طرف ناتو منتشر شده، حمله‌های اخیر در لیبی دقیق خوانده شده‌اند و از این که افرادی ممکن است در جریان آنها جان خود را از دست داده باشند، ابراز تاسف شده است.

کریستین فریزر، خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس می‌گوید که ناتو چند ساعت بعد از حمله‌هایی که داشت، این بیانیه را منتشر کرده است که برخلاف همیشه است و آگاهی آنها را از اهمیت سیاسی این موقعیت نشان می‌دهد.

رهبران کشورهای غربی نسبت به خبرهایی که در باره هدف قرار گرفتن اعضای خانواده و شخص سرهنگ قذافی در این حمله‌ها منتشر شده‌اند، واکنشی دوپهلو داشته‌اند.

مقامات رسمی چین و روسیه از این که نیروهای ائتلاف از قطعنامه سازمان ملل متحد در باره لیبی فراتر رفته‌اند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

کنستانتین کساچف، رئیس کمیته بین‌المللی پارلمان روسیه گفته است که حمله هوایی اخیر نیروهای ناتو در لیبی، به طور کاملا روشنی، اقدام آنها به ترور بوده است.

او نیروهای ناتو را متهم کرد که از اختیاراتی که شورای امنیت سازمان ملل متحد به آنها داده است، فراتر رفته‌اند و به دنبال حذف سرهنگ قذافی هستند.

اما دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که درباره این حمله نیروهای ناتو در یک شبکه تلویزیونی صحبت می‌کرد، تاکید داشت که نیروهای ناتو اشخاص را هدف قرار نمی‌دهند.

او گفت: "خط‌مشی ناتو و متحدانش برای اهدافی که تعیین می‌کنند، کاملا روشن و در راستای قطعنامه ۱۹۷۳ سازمان ملل متحد است و این نیروها از کشته شدن غیرنظامیان در جریان هدف قرار دادن ماشین جنگی قذافی اجتناب می‌کنند."

آقای کامرون در باره خبرهای غیررسمی مبنی بر کشته شدن اعضای خانواده آقای قذافی اظهار نظری نکرد.

در عین حال، برخی تحلیلگران معتقدند که اعضای خانواده آقای قذافی بخشی مهم از سازکار کنترل و هدایت نظامیان لیبی است و به همین دلیل ممکن است ناتو آنها را اهدافی مشروع و قانونی برای حمله‌های خود بداند.

قذافی زیر حمله

ابراهیم موسی، سخنگوی حکومت لیبی همچنین اعلام کرده است که خود سرهنگ قذافی که در زمان حمله‌ها در ویلای پسرش بود، آسیبی ندیده است.

حق نشر عکس REUTERS TV
Image caption "شدت تخریب در حمله اخیر ناتو به حدی است که به سختی می‌توان باور کرد کسی در این محل بوده و آسیبی ندیده است"

ولی خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس، پایتخت لیبی، که بعد از حمله‌های ناتو به محل حادثه رفته است، می‌گوید که با در نظر داشتن شدت تخریب و میزان خرابی‌هایی که رخ داده است، به سختی می‌توان باور کرد که کسی در این محل بوده و آسیبی ندیده است.

مقامات رسمی دولت لیبی همچنین گفته‌اند که سه نفر از نوه های سرهنگ قذافی در حمله نیروهای ناتو کشته شده‌اند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، مجتمع ویلای مسکونی که این حمله‌ها به آن انجام شده، کاملا تخریب شده است و یک بمب عمل‌نکرده هم در محل بود.

او می‌گوید که تمام اجساد از محل جمع‌آوری شده‌اند، ولی بر اساس شواهد، در زمان تخریب، اعضای یک خانواده در این ویلا حضور داشته‌اند.

سخنگوی حکومت لیبی، هدف از این حمله را کشتن سرهنگ قذافی اعلام کرده و گفته است: "شخص رهبر و همسرش به همراه دوستان و خویشاوندان در خانه مورد حمله حضور داشتند و شخص رهبری در سلامت کامل است و آسیب ندیده است."

بعد از این حمله‌ها، ژنرال شارل بوشار، فرمانده عملیات لیبی ناتو گفت که همه اهداف این سازمان نظامی هستند و نیروهای آن، افراد را هدف قرار نمی‌دهند.

به گفته او هدف حمله، یک مرکز فرماندهی نظامی در محله باب العزیزیه طرابلس بوده است.

'قانون جنگل'

معترضان در لیبی از میانه ماه فوریه (حدود دو ماه پیش) برای پایان دادن به چهل سال حکومت سرهنگ قذافی علیه او قیام کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ماه گذشته برای حفاظت از شهروندان غیرنظامی لیبی که هدف حملات هوایی ارتش این کشور قرار گرفته بودند، با تصویب قطعنامه‌ای خواهان برقراری منطقه ممنوعه پروازی برفراز این کشور شد.

این قطعنامه حملات گسترده هوایی و موشکی علیه ارتش لیبی را به همراه داشته است.

ناتو می‌گوید که این حملات برای دفاع از غیرنظامیان است، ولی ابراهیم موسی، سخنگوی دولت لیبی شنبه شب کشورهای غربی را متهم کرد که با کشتن سیف‌العرب قذافی قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

آقای موسی گفت: "از جامعه جهانی می‌خواهیم که به دقت به آن چه رخ داده نگاه کنند چرا که این قانون جنگل است."

او افزود: "این حملات چگونه به محافظت از غیرنظامیان کمک می‌کند؟ آقای سیف‌الاسلام قذافی یک غیرنظامی بود. او دانشجو بود ... او هنگامی که مورد حمله قرار گرفت و کشته شد در حال بازی و صحبت کردن با پدر، مادر، برادرزاده‌ها و مهمان‌هایش بود."

آقای موسی همچنین ائتلاف بین‌المللی را به بی‌علاقگی به برقراری صلح متهم کرد.

او گفت: "ما بارها اعلام کرده‌ایم که آماده مذاکره و صحبت درباره ترسیم طرح صلح هستیم، آماده دوره گذار هستیم، آماده انتخابات و همه‌پرسی هستیم."

ناتو و مخالفان دولت لیبی پیشنهاد مذاکره معمر قذافی را رد کرده‌اند.

مطالب مرتبط