اوباما: جهان بدون بن لادن امن‌تر است

به روز شده:  14:49 گرينويچ - دوشنبه 02 مه 2011 - 12 اردیبهشت 1390

تازه ترین خبر

جشن مردم آمریکا

با انتشار خبر کشته شدن بن لادن، مردم زیادی در مقابل کاخ سفید به پایکوبی پرداختند

باراک اوباما مرگ اسامه بن لادن رهبر القاعده را 'روز خوبی برای آمریکا' دانست و گفت جهان بدون او امن تر و بهتر است.

بن لادن روز یکشنبه در جریان عملیات کماندوهای آمریکایی در مجتمعی خارج از اسلام آباد، پایتخت پاکستان کشته شد.

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نخستین سرنخ‌ها درباره محل اقامت او را در ماه اوت سال ۲۰۱۰ به دست آوردند.

آقای اوباما گفت که بعد از 'تبادل آتش' میان دو طرف، نیروهای آمریکایی موفق شدند جسد بن‌لادن را در اختیار بگیرند.

بن‌لادن به عنوان طراح اصلی حملات ۱۱ سپتامبر به نیویورک، واشنگتن و چندین حمله مرگبار دیگر شناخته می‌شود.

او در صدر فهرست افراد تحت تعقیب آمریکا بود.

مقام های آمریکایی می گویند آزمایش دی ان آ که بعد از کشتن او انجام شد با "99 درصد اطمینان" نشان داد که او اسامه بن لادن بوده است.

مقام های پنتاگون گفته اند که جسد او به یک ناو هواپیما منتقل شد و پس از انجام مراسم اسلامی در دریای عرب (واقع در شمال اقیانوس هند و جنوب دریای عمان) دفن شده است.

آقای اوباما گفت که این عملیات 'مهم‌ترین دستاورد آمریکا تا امروز در تلاش برای شکست دادن القاعده' بوده است.

دولت آمریکا با هشدار نسبت به احتمال انجام عملیات تلافی‌جویانه از سوی القاعده، تدابیر امنیتی ویژه‌ای را برای حفاظت از سفارت‌خانه های خود در سرتاسر جهان در نظر گرفته است.

لئون پانتا رئیس سازمان جاسوسی آمریکا، سیا، گفت که القاعده "تقریبا بطور قطع" سعی خواهد کرد انتقام کشتن بن لادن را بگیرد.

جان برنن، مشاور امور ضدتروریسم کاخ سفید نیز گفت که القاعده گرچه تضعیف شده، اما همچنان یک خطر است.

مجتمع اسامه بن لادن در چند قدمی آکادمی نظامی پاکستان بود

با انتشار خبر کشته شدن اسامه بن لادن، آقای اوباما گفت: "امروز (این عملیات) به ما یادآوری کرد که کاری نیست که بعنوان یک ملت نتوانیم انجام دهیم."

بن لادن که ۵۴ سال داشت عامل حملات ۱۱ سپتامبر بود که حدود ۳۰۰۰ کشته بر جای گذاشت.

از سرنخ تا عملیات

با وجود تعیین جایزه ۲۵ میلیون دلاری برای شکار بن‌لادن، او توانست حدود ۱۰ سال از دست نیروهای آمریکایی و متحدانش بگریزد.

رئیس جمهور آمریکا گفت که اولین اطلاعات از مخفیگاه احتمالی بن‌لادن در ماه اوت سال گذشته میلادی به او گزارش شده است.

آقای اوباما گفت: "در آن زمان هیچ چیز قطعی نبود و ماه ها طول کشید تا این سرنخ‌ها به نتیجه برسد."

رئیس جمهور آمریکا گفت: "من بارها با اعضای تیم امنیت ملی خود دیدار کردم تا اطلاعات موجود درباره مخفی شدن بن‌لادن در یک مجتمع در داخل خاک پاکستان را بررسی کنیم... بالاخره هفته گذشته من اطمینان پیدا کردم که اطلاعات کافی برای آغاز عملیات در اختیار داریم و بر همین اساس دستور انجام عملیات را صادر کردم تا عدالت در مورد بن لادن اجرا شود."

نیروهای آمریکایی که گفته می شود از اعضای یک تیم ویژه ضد تروریستی بودند، روز یکشنبه در این عملیات در ابیت آباد در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق اسلام آباد شرکت کردند.

به گفته رئیس جمهور آمریکا در جریان این عملیات و بعد از 'تبادل آتش' میان دو طرف بن‌لادن کشته شد و جسدش در اختیار نیروهای آمریکایی قرار گرفته است.

آقای اوباما گفت که هیچ یک از نیروهای آمریکایی در این عملیات آسیب ندیدند.

یک مقام ارشد آمریکایی گفته است که گروه کم‌شمار نیروهای آمریکایی، این عملیات را طی حدود ۴۰ دقیقه انجام داده است.

تیتر روزنامه ها

خبر کشته شدن بن لادن، تیتر نخست روزنامه های صبح دوشنبه بود

به گفته این مقام آمریکایی سه مرد دیگر – پسر بن لادن و دو راننده – هم در جریان این حمله کشته شدند. یک زن نیز که از او به عنوان 'سپر انسانی' استفاده شد، در این عملیات کشته شد و دو زن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

یک هلی‌کوپتر آمریکایی در جریان این حمله دچار نقص فنی شد. نیروهای حاضر در عملیات این هلی‌کوپتر را نابود کردند و با هلی‌کوپتر دیگری که در عملیات مورد استفاده قرار گرفته، بازگشته اند.

بزرگی و پیچیدگی مجتمع مورد حمله در ابیت آباد مقام های آمریکایی را "شگفت‌زده" کرده است.

دیوارهای ۴ تا ۶ متری این ساختمان هشت برابر بلندتر ازدیگر ساختمانهای اطرافش بوده و ارزش آن 'چندین میلیون دلار' برآورد شده است. با این حال این مجتمع دسترسی تلفنی و اینترنتی نداشته است.

به گفته آمریکایی‌ها نیروهای اطلاعاتی این کشور یکی از "رانندگان مورد اعتماد" بن لادن را به مدت چند سال تحت نظر قرار داده اند.

هویت این راننده چهار سال پیش آشکار شد، منطقه عملیاتی او حدود دو سال پیش، و بالاخره در ماه اوت سال ۲۰۱۰ محل اقامت او در ابیت آباد شناسایی شد و بر همین اساس ماموریت آغاز شد.

یک مقام آمریکایی دیگر هم گفته است که اطلاعات مربوط به این عملیات در اختیار هیچ کشور دیگری از جمله پاکستان قرار نگرفته است.

به گفته این مقام آمریکایی تنها گروه کوچکی در داخل دولت آمریکا از قبل در جریان این عملیات بودند.

مجتمع ابیت آباد در ۲۰۰ متری آکادمی نظامی پاکستان واقع شده است.

علیم مقبول، خبرنگار بی بی سی می گوید این ماجرا شرمساری زیادی برای ارتش پاکستان به همراه می آورد، زیرا نشان می دهد که بن لادن نه فقط در این کشور بلکه در چند قدمی آکادمی نظامی بوده است.

تحلیل

پژواک مرگ بن لادن در گوش طالبان

داوود ناجی، بی بی سی

اسامه بن لادن مردی که سالها آمریکا به دنبالش بود، سرانجام کشته شد، او حالا فقط در قصه ها و اذهان مردم جهان وجود دارد، زیرا آمریکایی ها با سپردن جسد او به دریا، هیچ نشانی از او در روی زمین باقی نگذاشتند.

مرگ او بر زندگی و فعالیت افراد و گروه های زیادی تاثیر خواهد داشت همانگونه که زندگی او داشت. در این میان جدی ترین تاثیر را بر افغانها و افغانستان دارد چه برای دولتمردان و سیاستمداران این کشور و چه برای گروهها شورشی که علیه دولت می جنگیدند بویژه طالبان.

طالبان در سال ٢٠٠٢ میلادی حاضر شدند امارت خود برافغانستان را از دست بدهند اما اسامه را تحویل آمریکا ندهند، اینکه نخواستند یا نتوانستند، بحث دیگری است اما آنچه روشن است این است که زندگی بن لادن هزینه زیادی برای طالبان و امارت اسلامی آنها داشت.

از این رو مرگ او نیز بیشترین تاثیر را بر گروه طالبان خواهد داشت. نظر غالب در میان کسانی که مسایل مربوط به تروریسم و خطر آن برای دنیای کنونی را دنبال می کنند، این است که اسامه بن لادن و ایمن الظواهری معاون او به لحاظ عملیاتی سالها است که رهبری القاعده را در دست نداشته است. او صرفا نام و سمبولی برای نبرد و مقاومت اسلام گرایان تندرو در مناطق مختلف دنیا بود که هر کدام ساختار و تشکل های مجزا و خاص خود را دارند.

این نظر قابل تامل است ولی حتی اگر بپذیریم که القاعده بر تمامی تشکل های پراکنده ای که در مناطق مختلف جهان تحت این نام فعال اند، نداشته باشد، اما اسامه بن لادن و شاخه ای که مستقما توسط او رهبری می شد، با گروه طالبان و یا موثر ترین شاخه ای این گروه رابطه نزدیک داشت.

او سالهای سال در افغانستان و پاکستان زندگی کرد، فرماندهان ارشد طالبان را از نزدیک می شناخت، افغانستان را می شناخت و سوراخ سنبه های این سرزمین همیشه بحران زده را بلد بود و می دانست چگونه باید حمله کرد و راه فرار از کدام سو است.

در افغانستان و همچنین پاکستان اسامه بعنوان یک رهبر معنوی، به کثیری از جنگجویان عمدتا جوان و بی سوادی که دید و درک شان از دنیا بسیار محدود است، انگیزه و انرژی می داد، اعتبار و شخصیت کاریزمای او یکی از عناصر مهم برای جمع آوری پول و کمک هایی بود که حامیان جهاد و نبرد القاعده از سراسر جهان بویژه کشورهای عربی به حساب او، واریز می کردند.

نفر بعدی، ملا عمر

تاثیر دیگری که مرگ بن لادن می تواند بر گروه طالبان و فعالیت آنها بویژه در افغانستان داشته باشد این است که حالا آمریکایی ها توجه خود را به نفر بعدی یعنی ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان متمرکز خواهند کرد.

ملا عمر رهبر طالبان حالا در صدر فهرست افرادی است که آمریکا به دنبال آنها است

تاکنون کشتن و یا بازداشت اسامه بن لادن، برای آمریکایی ها اولویت داشت، مردم آمریکا او را عامل مرگ هزاران آمریکایی می دانستند که در نیویورک، نایروبی و دیگر مناطق جهان، توسط عوامل القاعده کشته شدند.

آمریکایی ها برای سر بن لادن، حدود ٢٥ تا ٢٧ میلیون دلار جایزه گذاشته بودند، او دیگر زنده نیست، کسی دیگری که آمریکا همین مقدار جایزه را برای کشتن و یا دستگری او تعیین کرده اند ملا عمر رهبر طالبان است.

کماندو هایی آمریکایی ماموریت کشتن اسامه و ملا عمر را داشتند نیز حالا از یک درد سر کلان خلاص شده اند و بدون شک ماموریت بعدی و متمرکز تر ملا عمر خواهد بود.

مرگ بن لادن پیام روشن دیگری نیز برای طالبان دارد و آن اینکه، اگر طالبان به گروه ها، افراد و یا نهاد هایی در پاکستان تکیه کرده باشند و به آنها مطمئن باشند، کشته شدن بن لادن در نزدیکی اسلام آباد نشان می دهد که چنین ضمانت هایی اگر وجود هم داشته باشد نا پایدار است.

به یاد دارم که سالها پیش در مصاحبه ای از ملا ضعیف پرسیدم، چرا رهبر طالبان کاری کرد که سرانجام به سقوط رژیم طالبان انجامید؟ آقای ضعیف در پاسخ گفت، رهبر طالبان فکر می کرد برادران پاکستانی ما اجازه نخواهند داد آمریکا از حریم هوایی پاکستان استفاده کند و حملات وسیعی را علیه طالبان سازمان دهد.

"حالا سوال اساسی این است که آیا نبود مردی که پشتوانه مالی، معنوی و منطقه ای طالبان محسوب می شد، سبب خواهد شد که طالبان به گزینه مذاکره با دولت و راه حل سیاسی جدی تر فکر کنند؟"

ملا ضعیف در آن مصاحبه گفت، ما از طریق پاکستان، نقشه عملیات ائتلاف و آمریکا را به دست آورده بودیم و می دانستیم که حمله سنگین، گسترده و شدید خواهد بود، اما وقتی من به قندهار رفتم و این نقشه را به رهبرطالبان نشان دادم، گفت پاسخ ملا عمر این بود که نه، غیر ممکن است پاکستان این اجازه را به آمریکایی ها بدهد.

حالا رهبر طالبان می داند که اگر چنین ضمانت و اعتمادی وجود هم داشته باشد، بسیار شکننده است.

شاید به همین دلیل است که طالبان از بدو آغاز مذاکرات با دولت افغانستان به صورت غیر مستقیم به دنبال به دست آوردن ضمانت هستند، دولت افغانستان هم سعی کرده است برای حذف نام افراد رده پائین تر طالبان از فهرست تحریم های سازمان ملل متحد، تلاش کند.

تاجایی موفق هم شده است و اخیرا افرادی از طالبان از فهرست تحریم های سازمان ملل متحد حذف شده اند، اما لیست سیاه آمریکا هنوز سرجایش باقی است، لیستی که در آن ملا عمر رهبر طالبان بعد از اسامه بن لادن نفر دوم است.

حالا سوال اساسی این است که آیا نبود مردی که پشتوانه مالی، معنوی و منطقه ای طالبان محسوب می شد، سبب خواهد شد که طالبان به گزینه مذاکره با دولت و راه حل سیاسی جدی تر فکر کنند؟

حامد کرزی این بار سریع عمل کرد، او فورا بعد از انتشار خبر مرگ اسامه بن لادن به طالبان پیام داد که از مرگ او عبرت بگیرند و دست از جنگ بردارند، آیا این بار صدای حامد کرزی رساتر است و طالبان آنرا خواهند شنید؟

باید کمی دیگر هم منتظر بود شکی نیست که عملکرد طالبان در روزهای آینده پاسخ این سوال را تا حدودی روشن خواهد کرد.


عکس

  • بعد از حدود یک دهه تعقیب و گریز گسترده، اسامه بن لادن، رهبر القاعده در پاکستان کشته شد.
  • بن لادن برای نبرد با ارتش شوروی از عربستان سعودی به افغانستان آمد و حدود یک دهه در کنار مجاهدین جنگید.
  • با استقرار نیروهای آمریکایی در پایگاهی در عربستان سعودی در جریان جنگ سال۱۹۹۱ آمریکا با عراق، دشمنی بن لادن با آمریکا آغاز شد.
  • بن لادن مسئول و طراح اصلی مجموعه ای از حملات تروریستی در سرتاسر جهان شناخته می شود.
  • حملات ۱۱ سپتامبر به نیویورک و واشنگتن که بیش از ۳۰۰ کشته بر جای گذاشت، بن لادن را در مرکز توجه جهانی قرار داد.
  • اسامه بن لادن حدود ده سال در صدر فهرست افراد تحت تعقیب آمریکا قرار داشت.
  • بن لادن در پاکستان طرفداران زیادی در میان کسانی پیدا کرد که او را مبارز راه آزادی در مقابل آمریکا و اسرائیل می شناختند.
  • بن لادن بارها با انتشار پیام های صوتی و ویدیویی هواداران خود و رهبران غربی را مورد خطاب قرار داد.
  • خبر غیرمنتظره کشته شدن بن لادن باعث شادمانی مردم در واشنگتن ونیویورک شد.

زندگینامه

بن لادن

اسامه بن لادن به عنوان بنیانگذار و رهبر القاعده برای سال‌ها نامی آشنا بود. بسیاری در کشورهای غربی او را که سازمان‌دهنده حملات یازده سپتامبر بود، تجسمی از تروریسم جهانی می‌دانند.

برای بعضی دیگر، اسامه بن لادن یک قهرمان بود، یک مسلمان دیندار که با دو قدرت بزرگ دنیا وارد جنگ و جهاد شد.

او که متولد ده مارس ۱۹۵۷ میلادی است، در یک خانواده ثروتمند سعودی به دنیا آمد و پدرش محمد بن عوض بن لادن که در بخش ساختمان سازی در عربستان سعودی فعالیت داشت، زندگی مرفهی برای او فراهم کرده بود.

ولی کمی بعد از حمله نیروهای شوروی به افغانستان، اسامه بن لادن به گروه مجاهدین در افغانستان پیوست و با همراهی گروهی از افرادی که از او پیروی می‌کردند و بعدها هسته اصلی القاعده را تشکیل دادند، در کنار مجاهدین جنگید.

وقتی اسامه بن لادن از افغانستان به عربستان سعودی برگشت، از این که رژیم حاکم در این کشور، ارتش آمریکا را به خاک عربستان دعوت کرده بود تا نیروهای صدام حسین را از کویت بیرون کند، به خشم آمد و به مخالفت با حاکمان عربستان سعودی برخاست.

او در سال ۱۹۹۸ میلادی، علیه تمام آمریکایی‌ها در دنیا اعلام جنگ کرد و گفت که "به باور ما امروز بدترین دزدان و بدترین تروریست‌های دنیا آمریکایی‌ها هستند و هیچ چیز جز تلافی و عمل متقابل، نمی‌تواند جلوی آنها را بگیرد. ما نباید بین نیروهای نظامی و غیرنظامیان آمریکا هم تفاوتی قائل شویم و تا جایی که به ما مربوط است، تمام آنها اهداف ما هستند."

در آن سال، بسیاری بر این عقیده بودند که اسامه بن لادن در بمب‌گذاری‌هایی که در سفارت های آمریکا در کشورهای شرق آفریقا رخ دادند، دست دارد. آن زمان بیل کلینتون رئیس جمهور آمریکا بود.

به دنبال واکنش نیروهای نظامی آمریکا و حمله موشکی آنها به پایگاه اسامه بن لادن در افغانستان، او محل اقامتش را ترک کرد.

در سال ۲۰۰۰ میلادی، سازمان القاعده که به رهبری او تشکیل شده بود، توانست حمله موفقی به یک کشتی جنگی یک میلیارد دلاری آمریکا انجام دهد. این حمله در بندر عدن انجام شد.

بعد از آن بود که حمله‌های القاعده در نیویورک و واشنگتن انجام شد و حوادث مرگبار یازدهم سپتامبر سال 2001 را در تاریخ ثبت کرد.

با آن که حدود ۲۷ میلیون دلار پاداش برای "سر بن لادن" تعیین شده بود، او توانست برای چندین سال از دست کسانی که به دنبالش بودند، مخفی بماند.

گفته شده است که قبایل ساکن مرزهای افغانستان و پاکستان، اصلی‌ترین پناه‌دهندگان به اسامه بن لادن بودند.

اسامه بن محمد بن عوض بن لادن در نهایت روز یکشنبه، اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) به دست کماندوهای آمریکایی در پناهگاهی در پاکستان کشته شد و جسدش در اختیار آمریکا قرار گرفت.

جزئیات عملیات

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس این خانه دو در با امنیت بالا داشته و هیچ خط تلفن یا اینترنت در خانه نبوده است

جزییات بیشتری از عملیات حمله به مجتمع ساختمانی در حومه شهر ابیت آباد در شمال غرب پاکستان و کشتن بن لادن، رهبر القاعده منتشر شده است.

یک خبرنگار محلی به بی بی سی گفت که این مجتمع حدود دویست متر با آکادمی نظامی پاکستان فاصله دارد که مرکز آموزش نیروهای نخبه ارتش است. برخی گزارش‎های دیگر می‎گویند این مجتمع در حدود هفتصد متری این آکادمی قرار دارد.

به هر ترتیب این مجتع کاملا داخل منطقه‎ای نظامی در ابیت آباد قرار دارد و به نظر می‎رسد نیروهای نظامی به طور مستمر و مشخص در منطقه حاضر بودند و پست بازرسی در آن جا وجود داشته است.

منابع نظامی به بخش اردوی بی بی سی گفته‎اند، عملیات حدود ساعت ده و نیم شب به وقت محلی (پنج و نیم عصر به وقت گرینویچ) آغاز شد و حدود چهل و پنج دقیقه طول کشید.

هدف این عملیات حمله به خانه‎ای بود که یک ساختمان بزرگ سه طبقه در مرکز آن قرار داشت.

شاهدان عینی به بی بی سی گفته‎اند که هنگامی که هلیکوپتر در خارج ساختمان فرود آمد، مردانی از آن بیرون آمدند که به زبان پشتو با مردم محلی صحبت می‎کردند.

خانه‎ای با سیم خاردار و دوربین مدار بسته

به مردم محلی گفته شد که چراغ خانه‎هایشان را خاموش کنند و از خانه خارج نشوند.

مردم محل می‎گویند کمی بعد آنها صدای شلیک گلوله و سلاح‎های سنگین شنیدند.

هنگام این عملیات یکی از هلیکوپترها به دلیل نقص فنی و یا به خاطر اصابت گلوله دچار نقص فنی شد.

مساحت خانه ای که مورد حمله قرار گرفت حدود ۲۵۰۰ متر مربع بود اما مردم محلی به بی بی سی گفته‎اند که چون دور خانه دیوارهایی با ارتفاع چهار متر کشیده شده بود، داخل خانه دیده نمی‎شد.

بالای دیوار با سیم خاردار پوشانده شده بود و خانه به دوربین مدار بسته مجهز بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس این خانه دو در با امنیت بالا داشت و هیچ خط تلفن یا اینترنتی در خانه نبود.

عمارت وزیرستان

بعد از عملیات، شاهدان عینی گفتند که تنها می‎توانستند زبانه های آتش را که از خانه بیرون می‌زد ببینند.

بعد از آن نیروهایی که این عملیات را انجام دادند، احتمالا با یک نفر از کسانی که داخل خانه بود، بیرون آمدند.

مردم محل می گویند در این خانه چند زن و کودک هم زندگی می کردند.

یکی از ساکنان محلی به بخش اردو ی بی بی سی گفت که این مجتمع ده تا دوازده سال پیش توسط یک مرد پشتون ساخته شد و هیچکدام از ساکنان این محله نمی‎دانستند که چه کسی در آنجا زندگی می‎کند.

یک خبرنگار محلی می‎گوید، این مجتمع به عمارت وزیرستان مشهور است.

این خبرنگار می‎گوید مالک این مجتمع اهل وزیرستان، منطقه کوهستانی و تقریبا خودمختار در نزدیکی مرز افغانستان بوده است. این همان منطقه‎ای است که تاکنون بسیاری فکر می‎کردند بن‎ لادن در آن جا مخفی شده باشد.

این مجتمع در منطقه‎ای مسکونی در حومه شهر ابیت آباد، در محله ای که شهر بلال خوانده می‎شد قرار داشت. بیشتر ساکنان این محله، افسران بازنشسته ارتش هستند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس، از قول مقام های امنیتی در آمریکا نقل کرده است که این خانه مخصوص پناه دادن به یک 'تروریست' مهم ساخته شده بود.

این مقام امنیتی می گوید متخصصات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا پیش از حمله بررسی کردند که آیا ممکن است کسی که در این خانه زندگی می‎کند، کسی به جز بن‎لادن باشد، اما در آخر تقریبا اطمینان یافتند که ساکن این خانه بن‎لادن است.

نیروهای پاکستان بعد از حمله به محل رسیدند و کنترل منطقه را در دست گرفتند.

خبرنگاران بی بی سی می گویند عملیات نیروهای آمریکایی از پایگاه نیروی دریایی در تاربلا قاضی، در نزدیکی ابیت آباد انجام شده است.

پخش زنده

برنامه زنده تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی: کشته شدن بن لادن

برنامه زنده تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی درباره کشت هشدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.