ارتش سوریه: ۵۰۰ نفر در شهر درعا دستگیر شدند

به روز شده:  15:03 گرينويچ - دوشنبه 02 مه 2011 - 12 اردیبهشت 1390

ادامه ناآرامی ها و برخورد با مخالفان در سوریه

سخنگوی ارتش سوریه می گوید، در تازه ترین ناآرامیهای این کشور، نیروهای امنیتی ده نفر را کشته و حدود پانصد نفر را بازداشت کرده اند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک سخنگوی ارتش سوریه اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور روز یکشنبه در عملیات جست‌وجوی خانه به خانه در شهر درعا، ۱۰ نفر را کشته و ۴۹۹ نفر را دستگیر کرده‌اند.

به گفته ساکنان شهر، دستگیرشدگان مردانی با سنین بین ۱۵ تا ۴۰ سال بودند که با اتوبوس به بازداشتگاه منتقل شدند.

هفته گذشته ارتش سوریه برای به دست گرفتن کنترل شهر درعا، مرکز ناآرامی های اخیر در این کشور، از تانک و نیروهای نظامی استفاده کرد.

این ناآرامی‌ها از شش هفته پیش و با الهام گرفتن از قیام‌های مردمی در مصر و تونس آغاز شد.

گروه‌های فعال حقوق بشر می‌گویند در جریان اعتراضات اخیر ۵۶۰ نفر در سرتاسر سوریه کشته شد‌ه‌اند.

روز یکشنبه دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا سرکوب هواداران دموکراسی در سوریه را 'شرم آور' توصیف کرد.

دولت آمریکا هفته گذشته اموال شماری از مقام‌های ارشد سوریه از جمله ماهر اسد، از فرماندهان نظامی سوریه و برادر بشار اسد، رئیس جمهور را مسدود کرد.

شهر درعا

شهر درعا مرکز ناآرامی‌های اخیر در سوریه است

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از ساکنان شهر درعا، تعداد زیادی اتوبوس، مردان جوانی را که سرپوش به سرشان کشیده شده بود و دستبند به دست داشتند، به طرف بازداشتگاه بزرگی که توسط سرویس‌های امنیتی اداره می شود، بردند.

یک وکیل باسابقه در شهر درعا که خواست نامش فاش نشود، گفت: "آنها تمام مردان بالای ۱۵ سال را دستگیر می‌کردند. آنها از شیوه‌های کهنه امنیتی استفاده می‌کنند و هدفشان انتقام گرفتن است."

جست‌وجوی خانه به خانه در درعا بعد از به دست گرفتن کنترل مسجد عمری، مرکز اعتراضات ضد دولتی در این شهر، توسط ارتش سوریه آغاز شد.

خبرگزای دولتی سوریه روز دوشنبه گزارش داد که واحدهای ارتش این کشور با شناسایی 'گروه‌های تروریستی' ۱۰ نفر را کشته و ۴۹۹ نفر را دستگیر کرده اند. بر اساس این گزارش دو نفر از نیروهای امنیتی سوریه نیز در این عملیات کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش گروه‌های فعال حقوق بشر و مشاهدات ساکنان درعا، از روز جمعه گذشته تا کنون بیش از ۷۰ نفر در این شهر کشته شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.