اجرای موسیقی کلاسیک برای مردم غزه

حق نشر عکس AFP
Image caption بارن‌بویم از منتقدان جدی سیاست کنونی اسرائیل و از مدافعان پی‌گیر صلح با فلسطینی‌هاست

دانیل بارن‌بویم، رهبر ارکستر اسرائیلی – آرژانتینی روز سه‌شنبه در مراسم "جشن صلح" در نوار غزه برنامه اجرا می ‌کند.

رهبر ارکستر ۶۸ ساله و حدود ۳۰ نفر از نوازندگان ارکستر بعد از ظهر دوشنبه (دوم مه) با هواپیمای نظامی وارد فرودگاه العریش (مصر) شدند.

آنها بامداد سه‌ شنبه از گذرگاه "رفح" در مرز مصر وارد غزه شده، و به محل برگزاری مراسم خواهند رفت.

دفتر ویژه سازمان ملل متحد در رابطه با صلح خاورمیانه، از زبان بارن‌بویم گفته است: "بسیار خوشوقتم که با پای خود به غزه می‌روم. این مراسم نشانه همبستگی عمیق ما با شهروندان ساکن نوار غزه است."

آقای بارن‌بویم سفرش را نشان همبستگی با اهالی غزه خوانده است.

مدیر اپرای دولتی برلین به خبرگزاری آلمان گفته است که هدفش از اجرای برنامه در غزه "شکستن محاصره فرهنگی است که مردم غزه به آن گرفتار شده‌اند."

او از دولت اسرائیل انتقاد می‌کند که "امکان هرگونه شکوفایی فرهنگی" را از مردم غزه گرفته است.

بارن‌بویم را در سفر به غزه، نوازندگان حرفه‌ای از ارکسترهای بزرگی مانند ارکستر مجلسی و ارکستر فیلارمونی برلین، ارکستر فیلارمونی وین، ارکستر پاریس و ارکستر اسکالای میلان همراهی می‌کنند.

ارکستر به رهبری بارن‌بویم آثاری از ولفگانگ آمادئوس موتسارت را در تالار موزه (المتحف) در مرکز فرهنگی غزه اجرا خواهد کرد.

این برنامه را انجمن‌های غیردولتی فلسطینی در همکاری با سازمان ملل متحد سازماندهی کرده‌اند.

توافق برای این برنامه مدتها پیش انجام گرفته است و قرار بود در سالهای پیش اجرا شود، اما مقامات اسرائیلی تا کنون چند بار از مسافرت اعضای ارکستر به نوار غزه جلوگیری کرده‌اند.

بارن‌بویم و همکاران نوازنده‌اش این بار نه از خاک اسرائیل، بلکه از مرز مصر وارد نوار غزه می‌شوند.

روز چهارشنبه (۴ مه) قرار است دو سازمان فلسطینی فتح و حماس پیمان آشتی امضا کنند. بارن‌بویم گفته است که کار هنری او ارتباطی به سیاست ندارد، در عین حال او از یگانگی نهادهای فلسطینی حمایت می‌کند.

بارن‌بویم که اصلا آرژانتینی و از تبار یهودی و تبعه اسرائیل است، از منتقدان جدی سیاست کنونی اسرائیل و از مدافعان پی‌گیر صلح با فلسطینی‌ها به شمار می‌رود.

دولت خودگردان فلسطینی به ریاست محمود عباس در سال ۲۰۰۸ به دانیل بارن‌بویم عنوان "شهروند افتخاری" داد و برای او گذرنامه فلسطینی صادر کرد.