حزب حاکم کانادا به سوی پیروزی در انتخابات پیش می رود

هارپر در مجلس عوام حق نشر عکس AP
Image caption دولت قبلی هارپر به دلیل رای عدم اعتماد مجلس عوام سقوط کرد

با اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی کانادا انتظار می‌رود حزب محافظه‌کار در قدرت باقی بماند.

روز سه شنبه، ۱۳ اردیبهشت (۳ مه)، رسانه‌های کانادا خبر دادند که با شمارش بخش عمده‌ای از آرا در انتخابات مجلس عوام این کشور، حزب محافظه‌کار به رهبری استیون هارپر، نخست وزیر این کشور، در صد و شصت و هفت حوزه انتخابیه برنده شده و یا از سایر احزاب پیشی گرفته است.

پارلمان کانادا از دو مجلس سنا، با یکصد و پنجاه عضو انتصابی، و مجلس عوام، با سیصد و هشت نماینده انتخابی مردم تشکیل شده است و کسب اکثریت آرای نمایندگان مجلس عوام برای تشکیل دولت ضروری است.

براساس نتایج اولیه، پس از حزب محافظه‌کار، حزب دموکراتیک نو از لحاظ دستیابی به کرسی های مجلس در رده دوم و حزب لیبرال در رده سوم قرار دارند.

در صورتی‌ که نتایج اولیه تایید شود، حزب محافظه کار خواهد توانست بدون نیاز به ائتلاف با سایر احزاب، دولت اکثریت را تشکیل دهد.

انتخابات پارلمانی کانادا روز دوشنبه برگزار شد و چهارمین انتخابات پارلمانی این کشور ظرف هفت سال گذشته بوده است.

استیون هارپر از سال ۲۰۰۶ در راس دو دولت ائتلافی قرار داشته و هنگام انحلال دوره قبلی مجلس، حزب محافظه کار با صد و چهل و سه کرسی، در راس یک دولت ائتلافی بود.

یکی از تحولات قابل توجه در انتخابات کنونی پیشی گرفتن حزب دموکرات نو از حزب لیبرال به عنوان دومین حزب عمده کانادا بوده است.

تحول سیاسی

به طور تاریخی، دو حزب محافظه کار و لیبرال رقیبان اصلی در صحنه سیاسی کانادا محسوب می‌شدند و معمولا هنگامی که محافظه‌کاران قدرت را در دست داشتند، حزب لیبرال حزب اصلی مخالف بوده است.

حق نشر عکس AP
Image caption ایگناتیف رهبر لیبرالها است که به طور تاریخی رقیب اصلی حزب محافظه کار محسوب می شدند

در انتخابات اخیر، احزاب جدایی طلب کبک، که خواستار استقلال این ناحیه عمدتا فرانسوی زبان هستند، متحمل شکست سنگینی شده‌اند.

جدایی‌طلبان کبک در پارلمان قبلی چهل و هفت کرسی داشتند اما در انتخابات اخیر، توانسته اند تنها چهار کرسی را حفظ کنند.

انتخابات اخیر در پی رای عدم اعتماد مجلس به دولت قبلی به رهبری آقای هارپر و انحلال پارلمان برگزار شده است.

نمایندگان احزاب مخالف در پارلمان قبلی دولت را به خاطر خودداری از افشای هزینه کامل برنامه مبارزه با جرایم، سیاست کاهش مالیات بر سود شرکت‌ها و برنامه های خرید هواپیماهای رادار گریز از آمریکا به نادیده گرفتن حق پارلمان در آگاهی کامل از اقدامات دولت متهم ساختند.

روز گذشته، استیون هارپر در دفاع از برنامه های خود گفت که در نظر دارد در صورت پیروزی در انتخابات، به اجرای برنامه‌هایی برای ایجاد اشتغال و بهبود شرایط اقتصادی کشور مبادرت ورزد و افزود "نمی خواهم وجود یک دولت ائتلافی کشورمان را به لبه پرتگاه سقوط اقتصادی سوق دهد."

آقای هارپر، سیاستمدار پنجاه و دو ساله کانادایی، هشدار داده بود که پیروزی حزب دموکرات نو هم به افزایش بی‌رویه هزینه های دولتی و بالا رفتن نرخ مالیات بر درآمد منجر خواهد شد و عواقب فاجعه باری را در پی خواهد داشت.

در مقابل، جک لیتون، رهبر حزب دموکرات نو که از افزایش مالیات در مقابل ارائه خدمات اجتماعی گسترده‌تر حمایت می کند، از برنامه‌های محافظه‌کاران در بخش انرژی انتقاد کرده بود.

آقای هارپر همچنین گفت که نمی‌توان به کفایت حزب لیبرال، به رهبری مایکل ایگناتیف، برای اداره اقتصاد کانادا اطمینان کرد.