ترکیه از قذافی خواست کناره‌گیری کند

رجب طیب اردوغان حق نشر عکس AFP
Image caption ترکیه برای نخستین بار درخواست برکناری معمر قذافی را مطرح کرده است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در چرخشی آشکار در سیاست‌های این کشور در قبال لیبی، از معمر قذافی، رهبر لیبی خواست که از مقام خود کناره‌گیری کند.

آقای اردوغان، رهبر لیبی را متهم کرد که برای مردمش راه 'خون و اشک' را برگزیده است.

ترکیه پیش از این تلاش می‌کرد که میان معمر قذافی و مخالفانش در لیبی میانجی‌گری کند.‌

آن‌طور که جاناتان هد، خبرنگار بی‌بی‌سی می گوید نخست وزیر ترکیه با این اظهارات برای اولین بار سیاستی همسو با ناتو در قبال لیبی در پیش گرفته است.

تا کنون دولت ترکیه درخواست کناره‌گیری آقای قذافی را مطرح نکرده بود و بدون آن که موفقیتی به همراه داشته باشد، تلاش می‌کرد میان او و مخالفانش وساطت کند.

این تلاش ترکیه باعث بروز اعتراضات علیه این کشور در شهر بنغازی در لیبی شد، هر چند بنا بر ادعای ترکیه بر بعضی از تصمیم‌های سرهنگ قذافی، همچون آزادی چند روزنامه نگار خارجی و برقراری آتش‌بس کوتاه‌مدت در شهر مصراته تاثیر داشت.

به گفته جاناتان هد، خبرنگار بی‌بی‌سی، در حالی که تنها یک ماه به برگزاری انتخابات عمومی در ترکیه باقی مانده، احتمالا خشم عمومی در این کشور نسبت به وضعیت نابسامان انسانی در مصراته بر تغییر سیاست ترکیه در قبال لیبی تاثیر داشته است.

سیاست‌گذاری ترکیه در قبال وقایع اخیر سوریه، به دلیل صدها کیلومتر مرز مشترک و مبادلات تجاری انبوه، از موضع‌گیری درباره لیبی نیز دشوارتر است.

دولت ترکیه در سال‌های اخیر روابط گسترده ای با دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برقرار کرده است، اما درخواست های ترکیه از آقای اسد برای انجام اصلاحات تاکنون نتیجه چندانی به همراه نداشته است.

اکنون ترکیه باید خود را برای هجوم احتمالی مهاجران از مرز سوریه آماده کند.

مطالب مرتبط