هارپر برنده انتخابات کانادا شد

استیون هارپر حق نشر عکس AP
Image caption آقای هارپر برای اولین بار هدایت یک دولت اکثریت را به عهده خواهد گرفت

حزب محافظه کار کانادا به رهبری استیون هارپر برنده اکثریت کرسی های پارلمانی در انتخاباتی تاریخی این کشور شده است، که در آن حزب دموکراتیک نو رسما نقش حزب مخالف را از حزب لیبرال گرفته است.

به گزارش سازمان انتخابات کانادا، محافظه کاران با کسب 40 درصد آرا در 167 حوزه از 308 حوزه رای گیری برنده شدند.

حزب دموکراتیک نو (ان دی پی)، که متمایل به چپ است، مدعی کسب 102 کرسی شد و لیبرال ها 34 کرسی کسب کردند.

آقای هارپر که در سال 2006 به قدرت رسید در گذشته دو بار برنده انتخابات شده است اما هرگز سرپرست یک دولت اکثریت نبوده است.

کانادایی ها روز دوشنبه برای چهارمین بار در یک انتخابات عمومی طی هفت سال رای دادند.

آقای هارپر درحالی وارد این انتخابات شد که از سال 2006 سرپرستی دو دولت اقلیت محافظه کار را به عهده داشته است. حزب او پیش از انحلال آخرین دولت، 143 کرسی در اختیار داشت.

تحلیلگران می گویند که نخست وزیر در جریان حاکمیت پنج ساله خود به تدریج کشور را به راست هدایت کرده است.

او مالیات فروش و مالیات شرکت ها را کاهش داده است، از امضای مصوبه درباره تغییرات اقلیمی خودداری کرده و به یکی از مدافعان سرسخت حاکمیت ملی کانادا بر منطقه قطب شمال بدل شده است.

او همچنین هزینه های نظامی را افزایش داده و ماموریت نظامی کانادا در افغانستان را تمدید کرده است.

آقای هارپر روز دوشنبه به هوادارانش در شهر کالگاری در استان البرتا گفت: "ما سپاسگزاریم، عمیقا مایه افتخار ماست، در واقع از مهر تایید قاطعانه ای که خیلی ها از کانادایی ها به حزب ما زده اند احساس شرمندگی می کنیم."

دستاوردهای حزب دموکراتیک نو

این اولین بار در تاریخ کاناداست که حزب لیبرال جایگاه اول یا دوم را در انتخابات به دست نمی آورد.

حق نشر عکس AP
Image caption ایگناتیف رهبر لیبرالها است که به طور تاریخی رقیب اصلی حزب محافظه کار محسوب می شدند

آنها به طور تاریخی در زمان هایی که حزب محافظه کار در قدرت بوده، حزب اصلی مخالف بوده اند، اما این بار "ان دی پی" این نقش را به عهده گرفته است.

مایکل ایگناتیف رهبر حزب لیبرال گفت: "باختن به این شکل سخت است. شکست آموزنده است و حالا ما درس شکست را آموخته ایم و در آینه به خود نگاه می کنیم."

جک لیتون رهبر "ان دی پی" دوشنبه بعد از ظهر با شادمانی به هوادارانش گفت: "بهار از راه رسیده دوستان، و فصلی تازه شروع می شود."

"ان دی پی" درحالی وارد انتخابات شد که فقط 37 کرسی داشت. کرسی های لیبرال ها 77 و محافظه کاران 143 عدد بود.

ان دی پی اکنون 102 کرسی دارد درحالی که لیبرال ها و حزب کبک (بلاک کبکوا) به شدت افت کرده اند. حزب کبک که خواستار جدایی استان غالبا فرانسوی زبان کبک است، متحمل شکست های سنگینی شد و تنها توانست 4 کرسی از 47 کرسی را که قبلا داشت حفظ کند.

دولت آقای هارپر پس از یک رای عدم اعتماد مجبور به اعلام انتخابات شد.

نمایندگان احزاب مخالف در پارلمان قبلی دولت را به خاطر خودداری از افشای هزینه کامل برنامه مبارزه با جرایم، سیاست کاهش مالیات بر سود شرکت‌ها و برنامه های خرید هواپیماهای رادار گریز از آمریکا به نادیده گرفتن حق پارلمان در آگاهی کامل از اقدامات دولت متهم ساختند.

پارلمان کانادا از دو مجلس سنا، با یکصد و پنجاه عضو انتصابی، و مجلس عوام، با سیصد و هشت نماینده انتخابی مردم تشکیل شده است و کسب اکثریت آرای نمایندگان مجلس عوام برای تشکیل دولت ضروری است.