تظاهرات اعتراضی به شهرهای شمال سوریه گسترش یافته است

تظاهرات سوریه حق نشر عکس AP
Image caption واکنش خشونت آمیز دولت سوریه از سوی نهادهای مدافع حقوق بشر محکوم شده است

هزاران تن از اهالی شمال سوریه به تظاهرات اعتراضی علیه دولت پیوسته اند.

گزارش های رسیده از سوریه در روز چهارشنبه، 14 اردیبهشت (4 مه)، حاکی از آن است که هزاران تن از اهالی شهرهای شمال سوریه با شعارهایی حاوی درخواست آزادی های سیاسی و اجتماعی دست به تظاهرات زده اند.

از جمله، گزارش شده است در شهر حلب بیش از یکهزار دانشجو با راهپیمایی در خیابان ها، خواستار اصلاحات سیاسی گسترده و برخورد با عاملان سرکوب تظاهرات اعتراضی شده اند.

برخی از گزارش ها حاکی از آن است که نیروهای امنیتی با استفاده از گاز اشک آور کوشیده اند تظاهرکنندگان را متفرق کنند و تعداد نامعلومی هم بازداشت شده اند اما تایید مستقل این گزارش ها امکانپذیر نبوده است.

همچنین، هزاران تن در شهر قامشلی، در شمال شرق سوریه و نزدیک مرز این کشور با ترکیه، تظاهرات کرده و حمایت خود را از معترضان در نقاط دیگر سوریه ابراز داشته اند.

جمعیت این شهر از کردها، عرب ها و مسیحیان آشوری و ارمنی تشکیل یافته و تظاهرات آنان می تواند به نشانه ای دیگر از اشتراک نظر گروه های مختلف قومی سوریه در مورد لزوم تغییرات سیاسی در این کشور تعبیر شود.

در حالیکه به نظر می رسد حکومت سوریه با توسل به نیروی نظامی می کوشد هر چه زودتر به تظاهرات اعتراضی خاتمه دهد، گزارش های رسیده از ادامه تظاهرات و گسترش آن به شهرها و روستاهای مختلف حکایت دارد.

حق نشر عکس AP
Image caption حکومت سوریه برای مقابله با تظاهرات اعتراضی به اعزام واحدهای نظامی مبادرت کرده است

پیشتر گزارش شده بود که با تشدید برخورد دولت با تظاهرات اعتراضی، طی چند روز اخیر، نیروهای نظامی و امنیتی در شهرهای مختلف سوریه به دستگیری گسترده معترضان روی آورده و چند هزار نفر را بازداشت کرده اند.

عفو بین الملل، از سازمان های جهانی مدافع حقوق بشر، با صدور بیانیه ای هشدار داده است که بسیاری از بازداشت شدگان شکنجه شده اند.

دولت سوریه به منظور جلوگیری از انتشار اخبار تظاهرات اعتراضی، از ورود خبرنگاران خارجی به آن کشور جلوگیری می کند و خبرهای مربوط به برخورد دولت با معترضان عمدتا توسط شهروندان عادی سوریه در دسترس رسانه های بین المللی قرار می گیرد.

ادامه تظاهرات و واکنش حکومت

تظاهرات اعتراضی در سوریه از حدود شش هفته پیش با درخواست تظاهرکنندگان برای اصلاحات سیاسی آغاز شد اما در پی واکنش خشونت آمیز دولت، که گفته می شود بیش از پانصد و پنجاه کشته برجای گذاشته، تغییر حکومت نیز به تدریج به یکی از خواست های برخی از معترضان تبدیل شده است.

اواخر هفته گذشته، دولت سوریه به منظور پایان دادن به تظاهرات اعتراضی، واحدهای پیاده و زرهی ارتش را به تعدادی از شهرهای این کشور اعزام کرد و گزارش هایی از عملیات خشونت آمیزنظامیان علیه ساکنان این شهرها و حمله به خانه های آنان انتشار یافته است.

دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، به برخی اصلاحات سیاسی از جمله لغو مقررات وضعیت فوق العاده دست زده اما همچنان برگزاری تظاهرات غیر دولتی را توطئه خارجی دانسته و برگزاری آن را ممنوع کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption برکناری رهبری سوریه به تدریج به یکی از مطالبات معترضان تبدیل شده است

مقامات سوریه گفته اند کسانی که دارای اسلحه غیر مجاز هستند و یا "علیه امنیت ملی" اقدام کرده اند اگر تا روز پانزده ماه مه خود را به مقامات امنیتی تسلیم کنند، مشمول عفو عمومی خواهند شد.

در همانحال، دولت آمریکایی نسبت به آنچه که سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز مردم سوریه خوانده ابراز نگرانی کرده و سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با اشاره به "گزارش های قابل قبول" از عملیات نیروهای ارتش علیه مردم شهر درعا، گفته است: "اینگونه اقدامات وحشیانه، جنبه تنبیه جمعی غیرنظامیان بی گناه را دارد."

براساس قوانین بین المللی، تنبیه جمعی غیرنظامیان ممنوع است و جرم محسوب می شود.

در حال حاضر، ایالات متحده تحریم هایی را علیه دولت سوریه و تعدادی از مقامات ارشد آن کشور به اجرا گذاشته و انتظار می رود اتحادیه اروپا نیز به اقدامات مشابهی دست بزند.

روز گذشته، ورنر هویر، معاون وزارت خارجه آلمان، گفت: "ادامه اقدامات سرکوبگرانه دولت سوریه برای اتحادیه اروپا چاره ای باقی نمی گذارد جز اینکه با جدیت طرح اعمال تحریم های هدفمند علیه رژیم آن کشور را دنبال کند."

حکومت سوریه متحد اصلی ایران در منطقه خاورمیانه است و اخیرا وزیر خارجه جمهوری اسلامی، ضمن حمایت از مطالبات مشروع مردم سوریه و واکنش دولت آن کشور، ادامه اعتراضات را به توطئه خارجی نسبت داد.

مطالب مرتبط