'جهان برای پیدا نکردن بن لادن مقصر است'

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، می‌گوید تمام سازمان های اطلاعاتی دنیا در شکست کشورش برای یافتن اسامه بن لادن مقصرند.

نخست وزیر پاکستان گفت:"ما ناتوانی اطلاعاتی از همه دنیا از جمله آمریکا را شاهد هستیم."

اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده، روز یکشنبه اول مه (۱۱ اردیبهشت) در عملیات نیروهای آمریکایی به خانه‌اش در پاکستان کشته شد. بعد از این عملیات، از پاکستان به خاطر ناتوانی‌اش در ردیابی و یافتن بن لادن انتقاد شد.

لئون پانتا رئیس سیا پیشتر گفته بود که از بیم نشت اطلاعات درباره این عملیات به دولت پاکستان خبری نداده بودند.

سلمان بشیر وزیر خارجه پاکستان در مصاحبه با بی بی سی این اظهارات را نگران کننده خواند.

وزیر خارجه پاکستان ضمن دفاع از کارنامه سازمان اطلاعاتی پاکستان گفت که زمان شکوه و گله گذاری نیست و کشورش با آمریکا همواره همکاری های نزدیکی داشته است.

یوسف رضا گیلانی که از فرانسه دیدار می کند در پاریس این سخنان را اظهارداشت و افزود که پاکستان به تنهایی قادر به مبارزه با تروریسم نیست و باید از کشورهای دیگر کمک دریافت کند.

خبرهای متناقض

کاخ سفید سه شنبه سوم مه گفت که اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده روز یکشنبه در جریان حمله آمریکایی ها به محل اقامتش، مسلح نبوده است.

این موضوع سبب شده تا گمانه زنی هایی در مورد اینکه نیروهای آمریکایی از اول قصد کشتن و نه زنده دستگیر کردن بن لادن را داشتند، مطر ح شود

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت که: "ما انتظار مقاومت زیادی را داشتیم و با مقاومت زیادی هم روبرو شدیم. آدم های زیاد دیگری در مجتمع بودند که مسلح بودند."

او افزود که شخص اسامه بن لادن مقاومت کرد و به ضرب گلوله کشته شد، اما مسلح نبود

این درحالی است که پیشتر، از مسلح‌نبودن بن‌لادن صحبتی نشده بود و تنها به مقاومت او اشاره شده بود.

جی کارنی در باره چگونگی مقاومت بن لادن تنها به ذکر این مسئله بسنده کرد که برای مقاومت کردن به اسلحه نیاز نیست ولی اطلاعات دقیق تری بدست نداد.

دیگر خبر متناقض در ارتباط با کشته شدن همسر بن لادن بود.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت که همسر بن لادن اولین مامور آمریکایی که وارد اتاق شد را "هل" داد. این زن از ناحیه پا تیر خورد اما کشته نشد.

مقام های کاخ سفید روز دوشنبه گفته بودند که این زن در تبادل آتش و پس از آنکه بن لادن از او به عنوان سپر انسانی استفاده کرده بود کشته شد.

در پاسخ به تناقض در خبرهای مربوط به کشته شدن اسامه بن لادن سخنگوی کاخ سفید گفت که دلیل آن خبررسانی سریع برای اطلاع مردم بوده و جزئیات دقیق تر به مرور دریافت شده است.

تردید آمریکا در مورد انتشار عکس بن لادن

آقای کارنی گفت که هنوز تصمیمی در مورد انتشار عکسی از جسد بن لادن گرفته نشده است. به گفته او عکس جسد "خیلی هولناک" است و ممکن است باعث برانگیختن احساسات شود.

بعضی از نمایندگان کنگره آمریکا پس از تردید هایی که در مورد کشته شدن بن لادن مطرح شده است خواستار انتشار عکس او شده اند.