توافقنامه صلح بین جنبش فتح و حماس امضا شد

به روز شده:  12:14 گرينويچ - چهارشنبه 04 مه 2011 - 14 اردیبهشت 1390

امضای توافق‌نامه صلح بین فتح و حماس

رهبران گروه فلسطینی فتح و حماس، پس از چهار سال منازعه، توافقنامه صلح امضا کردند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رهبران دو گروه رقیب و اصلی فلسطینی، جنبش فتح و حماس، در قاهره پایتخت مصر طی مراسمی ویژه توافق صلح بین این دو را به امضا رسانده و به این ترتیب به چهار سال شکاف بین این دو جنبش پایان داده اند.

محمود عباس، رهبر فتح و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی که برای امضای توافق‌ نامه نهایی به قاهره رفته است، طی مراسمی گفت که فلسطینی ها صفحه سیاه "اختلافات" را ورق زده اند.

این توافقنامه راه را برای تشکیل دولت وحدت ملی موقت، پیش از برگزاری انتخابات سراسری سال آینده هموار می کند.

شکاف میان این دو گروه یک سال بعد از پیروزی حماس در انتخابات سراسری سال ۲۰۰۶ پدیدار و با شدت گرفتن خشونت ها میان دو طرف عمیق تر شد.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی و خالد مشعل رهبر حماس از آن زمان و درست همزمان با اخراج جنبش فتح از نواحی غزه یکدیگر را ملاقات نکرده بودند.

حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر همواره نگرشی محتاطانه نسبت به فعالیت های حماس داشت اما دولت جدید در قاهره موضعی به نسبت کمتر خصومت آمیز نسبت به این گروه فلسطینی دارد.

گفت‌وگو با خالد البطش، از سران جهاد اسلامی

رهبران حماس اعلام کردند به دنبال امضای سند آشتی ملی، همه جناح‌های فلسطینی به رعایت نوعی آتش بس غیر رسمی با اسرائیل متعهد خواهند بود. در گذشته اما سازمان‌های کوچکتر فلسطینی از رعایت آتش بس سر باز زده اند. در راس آنها، گروه جهاد اسلامی.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

خبرنگاران می گویند این اولین نشان از تاثیری است که تحولات اخیر دنیای عرب روی بحران اسرائیل و فلسطینی ها داشته است.

رابرت سری، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای هماهنگی روند صلح در خاورمیانه نیز در مراسم ویژه در قاهره حضور داشت.

از دیگر مقاماتی که در این مراسم حضور یافته اند می توان از نبیل العربی، وزیر امور خارجه مصر و عمرو موسی دبیر کل اتحادیه عرب نام برد.

نبیل شعث، یکی از مقامات ارشد جنبش فتح که پیش از آغاز مراسم سخن می گفت اظهار داشت که مقامات هر دو طرف سند توافق صلح را از پیش به امضا رسانده بودند.

اما وی مراسم امروز را مانند گذاشتن"تاجی بر سر این موفقیت بزرگ" توصیف کرد.

محمود عباس(چپ) و خالد مشعل برای اولین بار پس از چهار سال یکدیگر را ملاقات کردند

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید: "این دو رهبر رقیب فلسطینی امید و آرزوهای میلیون ها فلسطینی را با خود به همراه دارند که خواستار پایان مبارزات داخلی هستند. مبارزاتی که موجب تضعیف اهداف فلسطینی ها شده است."

اولین گام پس از امضای توافقنامه، ایجاد یک دولت وحدت ملی موقت متشکل از تکنوکرات هاست که موظف به انسجام روند صلح و انجام تدارکات و تعیین تاریخی برای برگزاری انتخابات سراسری در سرزمین های فلسطینی هستند.

اعضای ارشد حماس و فتح در حال حاضر خارج از هسته اصلی این دولت باقی خواهند ماند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.