ناراحتی سرخپوستان از اسم رمز رهبر القاعده

جرومینو حق نشر عکس a
Image caption جرومینو سال ها با آمریکا و مکزیک جنگید

سرخپوستان آپاچی از باراک اوباما خواسته اند به خاطر کاربرد نام یکی از جنگجویان آنها به عنوان اسم رمز اسامه بن لادن به طور رسمی عذرخواهی کند.

در پی به قتل رسیدن اسامه بن لادن در پاکستان اعلام شد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، از اسم رمز جرونیمو برای نامیدن رهبر القاعده استفاده کرده است.

جرونیمو از جنگجویان آپاچی بود که در اواخر قرن نوزدهم سرسختانه با تسلط مکزیکی ها و آمریکایی ها بر سرزمین های سرخپوستان بومی مبارزه کرد و به خاطر شجاعتش معروف شد.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است کاربرد نام جرونیمو با هدف بی احترامی به این شخصیت تاریخی نبوده است ولی توضیحی درباره علت انتخاب این اسم نداد.

نظامیان آمریکایی در عملیات خود برای نامیدن اهداف از اسم رمز استفاده می کنند تا در صورت شنود به وسیله دشمن، هویت هدف مورد نظر مشخص نشود.

جف هاوزر از رهبران سرخپوستان آپاچی در نامه ای خطاب به باراک اوباما نوشت کودکان آپاچی با این واقعیت مواجه شده اند که یکی از قابل احترام ترین شخصیت های تاریخی خود را با یک تروریست و قاتل هزاران آمریکایی بی گناه مرتبط می بینند.

آقای هاوزر نوشت: "ببینید آنها چه حالی دارند."

به گفته آقای هاوزر، باراک اوباما با پیام شفقت و تغییر به ریاست جمهوری انتخاب شد در حالی که با این اقدام نسبت به سرخپوستان هیچ مهربانی صورت نگرفته و از سوی دیگر تغییری هم در نگرش موجود نسبت به مبارزات آنها به وجود نیامده است.

جرونیمو در سال ۱۸۸۶ پس از سال ها مبارزه دستگیر شد و پس از ۲۳ سال زندگی در اسارت در یک پایگاه نظامی در اوکلوهما بر اثر ابتلا به سل درگذشت.

مطالب مرتبط