سرکوب مخالفان اسد در سوریه ادامه دارد

به روز شده:  14:06 گرينويچ - پنج شنبه 05 مه 2011 - 15 اردیبهشت 1390

ادامه سرکوب مخالفان در سوریه

دولت سوریه بی توجه به فشارهای بین المللی، سرکوب مخالفان را ادامه می دهد. هزاران نفر از نیروهای ارتش سوریه، سوریه دیشب به دو حومه دمشق، پایتخت این کشور، یورش بردند و صدها نفر را دستگیر کردند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آمریکا و ایتالیا گفته اند سوریه معترضان را به شکل وحشیانه ای سرکوب می کند و دولت این کشور را از این بابت محکوم کرده اند.

فرانکو فرتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا، همراه با هیلاری کلینتون، همتای آمریکایی خود در نشستی در رم گفت کشورش وضعیت در لیبی را تحت نظر دارد و نحوه برخورد با آن را در اتحادیه اروپا دنبال می کند و در پی آن است که این سازمان را وادار کند علیه سوریه هم حریم های مختلف، از جمله تعلیق همکاری، وضع کند.

ایالات متحده هفته گذشته علیه سوریه تحریم هایی وضع کرد.

در همین حال، گزارش شده است که تظاهرات ضد دولتی در نقاطی از سوریه صورت گرفته است.

خبرگاران خارجی اجازه ورود به سوریه را ندارند اما شاهدان عینی در سقبا (حومه دمشق)، گفتند که صدها سرباز که لباس رزمی به تن داشته اند در ساعات شامگاهی به منازل در این منطقه یورش برده و دهها نفر را دستگیر کردند.

گزارش هایی نیز منتشر شده که در حمص و حماه نیز تظاهرات در جریان بوده اما جزئیات این گزارش ها قابل تائید نبوده است.

یورش شبانه

بر اساس گزارش ها تظاهرات ضد دولتی در برخی نقاط سوریه همچنان ادامه داشته است

شاهدان عینی می گویند صدها سرباز ارتش سوریه شب گذشته (چهارشنبه، ۴ مه)، به خانه های محله سقبا حمله کرده و سیصد نفر را بازداشت کردند.

همچنین گزارش ها حاکی است که سربازان همراه با ادوات زرهی مانند تانک به سایر نقاط ناآرام در سوریه اعزام شده اند.

اقدامات گزارش شده در حالی صورت گرفته که سازمان ملل متحد و آمریکا از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، خواسته اند به خشونت علیه معترضان پایان دهد.

این در حالی است که مخالفان دولت سوریه وعده داده اند که روز جمعه (۶ مه)، بعد از نماز جمعه تظاهراتی با عنوان "روز ایستادگی" برگزار کنند.

از هفت هفته پیش که اعتراضات ضد دولتی در سوریه آغاز شد، بیش از پانصد نفر از مردم سوریه کشته شده اند.

دست کم دو هزار و پانصد نفر در این اعتراضات بازداشت شده اند. البته گروه های مدافع حقوق بشر می گویند که رقم واقعی دستگیر شدگان احتمالا بسیار بالاتر است.

اعتراضاتی که از روز پانزدهم ماه مارس آغاز شده است، جدی ترین چالشی است که خاندان اسد، در چهار دهه ای که بر این کشور حکومت کرده، با آن مواجه شده است. بسیاری معتقدند که سوریه، یکی از بدترین نمونه های خفقان و سرکوب در کشورهای عربی است.

"ماموریت در درعا کامل شد"

درعا، شهری در جنوب سوریه که اعتراضات دولتی از آنجا آغاز شد، حدود ۱۰ روز است که تحت محاصره بوده اما خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از یک مقام ارتشی گزارش داد سربازان به تدریج این شهر را ترک می کنند.

این مقام ارتشی گفته است که ارتش سوریه ماموریت تعقیب عوامل گروه های تروریستی را تکمیل و امنیت، آرامش و ثبات را در این شهر احیا کرده است.

گفته می شود که در طی چند روز گذشته تقریبا هزار نفر فقط در درعا بازداشت شده اند.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند که نیروهای امنیتی جستجوی خانه به خانه انجام می دهند و با خود فهرستی از اسامی افراد تحت تعقیب همراه دارند و اگر این افراد را پیدا نکنند، خویشاوندان آنها را بازداشت می کنند.

دولت سوریه می گوید تظاهرکنندگان، مجرمان پیکارجو هستند و مردم عادی و غیرنظامی خواهان اصلاحات سیاسی نیستند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از رئیس جمهوری سوریه خواسته است به سرکوب مخالفان و طرفداران آنها پایان دهد.

آمریکا سرکوب مخالفان را وحشیانه توصیف کرده و تحریم علیه مقامات ارشد دولت سوریه را سخت تر کرده است.

وزیر امور خارجه ایتالیا در جریان سفری به رم، پایتخت ایتالیا، گفت اروپا و ایالات متحده باید به خاطر دفاع از منافع مردم سوریه با یکدیگر همکاری کنند.

هیلاری کلینتون گفت: "با همکاری یکدیگر باید به دولت سوریه نشان دهیم که سرکوب وحشیانه مردم سوریه بدون عواقب نخواهد بود."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.