کمک مالی موقت به مخالفان دولت لیبی

به روز شده:  14:28 گرينويچ - پنج شنبه 05 مه 2011 - 15 اردیبهشت 1390

توافق برای تشکیل صندوق کمک به مخالفان مسلح لیبی

گروه تماس، که شامل کشورهای که شامل کشورهای عضو ناتو، کشورهای عرب و چند سازمان بین المللی است برای تشکیل صندوق کمک به مخالفان مسلح دولت لیبی به توافق رسیدند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ائتلاف بین المللی کشورهای مخالف معمر قذافی، رهبر لیبی، تصمیم گرفت برای کمک مالی به مخالفان مسلح آقای قذافی، که در مضیقه مالی شدیدی قرار دارند، صندوق موقتی دایر کند. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، قول داد تلاش کند از حساب های مسدود شده معمر قذافی برای این کار استفاده شود.

این تصمیم در دیدار اعضای گروه تماس لیبی، در شهر رم اتخاذ شد.

در حالیکه سرنوشت درگیری های مسلحانه بین نیروهای معمر قذافی و مخالفان او، با نوعی بن بست برای پیروزی یک طرف بر طرف دیگر مواجه شده است، وزرای خارجه و نمایندگان کشورهای عضو ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، در دیدارشان در رم، توافق کردند که به تقاضای فوری شورای ملی انتقالی، تشکل مخالفان دولت لیبی، پاسخ مثبت بدهند.

شورای ملی انتقالی، که مقرش در بنغازی است، برای خریداری مواد غذائی، دارو، و پرداخت حقوق کارمندان دولت، شدیدا به پول نیازمند است، و به همین دلیل هم از جامعه بین المللی تقاضای کمک مالی کرده است. مدت زمانی که برای دریافت این کمک مالی در نظر گرفته شده، پایان ماه مه (یعنی تا سه هفته دیگر) است.

گروه تماس لیبی

گروه تماس لیبی توافق کرده است که به مخالفان معمر قذافی کمک مالی کند

مخالفان دولت لیبی خواهان دو تا سه میلیارد دلار کمک نقدی شده اند.

فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه، ایتالیا، گفته است که گروه تماس تصمیم گرفت که به گفته او مکانیزم مالی موقتی برای ارائه کمک مالی به مخالفان معمر قذافی دایر کند.

جزئیات مربوط به این صندوق پولی، تا پابان امروز (پنجشنبه) منتشر خواهد شد.

کشور اسپانیا هم به ایتالیا و فرانسه پیوسته و شورای ملی انتقالی را به عنوان نماینده مشروع لیبی در عرصه بین المللی به رسمیت شناخته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.