پاکستان در مورد کشته شدن بن لادن تحقیق می کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مجتمعی که بن لادن در آن زندگی می کرد

مقامات ارشد امنیتی پاکستان دستور انجام تحقیقات را در مورد یافتن فرد مسئول برای آنچه آنها "ناکامی های نیروهای امنیتی در ردیابی اسامه بن لادن" می خوانند، صادر کرده اند.

مقامات ارشد نظامی و امنیتی پاکستان که در حضور خبرنگاران این موضوع را اعلام کردند، از اینکه آمریکایی ها قبل از انجام عملیات حمله به مخفیگاه اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، به آنها اطلاعی نداده بودند، انتقاد کردند.

آنها همچنین گفتند که بعد از عملیات نیروهای آمریکایی که به کشته شدن اسامه بن لادن منجر شد، نیروهای پاکستانی سه تن از همسران او و ۱۳ بچه که در مجتمع پیدا کرده بودند را بازداشت کرده اند.

مقامات می گویند که آنها سرگرم شناسایی هویت بچه ها هستند تا ثابت کنند کدامیک از آنها متعلق به بن لادن هستند.

یکی از همسران بن لادن که گفته می شود ملیت یمنی دارد، به بازجویان گفته است که او به همراه شوهرش به مدت ۵ سال در یکی از اتاق های این مجتمع زندگی می کردند.

دستور تحقیقات پس از آن صادر می شود که مهم ترین سازمان اطلاعاتی پاکستان، ISI، گفت که از ناکامی خود در شناسایی محل اختفای اسامه بن‌لادن شرمسار است.

یک مقام این سازمان به بی بی سی گفت که مجتمع ساختمانی در ابیت آباد که بن‌لادن در آن کشته شده، پیش از این در سال ۲۰۰۳ مورد بازرسی قرار گرفته بود.

اما به گفته این مقام اطلاعاتی این ساختمان از آن زمان "تحت نظارت نبوده است."

او جزییات تازه ای در ارتباط با حمله روز یکشنبه به مجتمع محل سکونت بن‌لادن ارائه کرد و گفت که دختر کوچک بن‌لادن گفته شاهد صحنه تیر خوردن پدرش بوده است.

همزمان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، گفت که درباره این عملیات به دولت پاکستان چیزی نگفته بود زیرا نگران بود پاکستانی ها اطلاعات را نشت دهند و ماموریت لو رود.

بن لادن، ۵۴ ساله، بنیانگذار و رهبر القاعده بود. تصور می شود که او دستور حملات به نیویورک و واشنگتن در روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و همچنین شمار دیگری از بمبگذاری های مرگبار را صادر کرده باشد.

مطالب مرتبط