نتیجه تحقیقات پزشکی قانونی در باره بمبگذاری های لندن

حق نشر عکس PA
Image caption لیدی هالت خطاب به جمعیت حاضر در دادگاه گفت که از حمایت، متانت و درک آنها در مدت تحقیقات سپاسگزار است

هیئت تحقیق پزشکی قانونی در پرونده بمبگذاری های مرگ آفرین شش سال پیش در لندن، پایتخت بریتانیا، روز جمعه (۶ مه)، رسما حکم صادر کرد که ۵۲ نفر قربانی این حوادث، به طور غیرقانونی و در اقدامی تروریستی کشته شدند.

قاضی "لیدی هالت"، با ارائه یافته های این هیئت در دادگاهی در لندن، که با جمعیت نجات یافتگان و بازماندگان داغدار قربانیان بمبگذاری ها پر شده بود، گفت حملات هفتم ژوئیه ۲۰۰۵ در سیستم نقلیه عمومی شهر لندن، موج غیرقابل تصوری از ترس را به وجود آورد.

او گفت اشتباه فردی یا سازمانی باعث مرگ این ۵۲ نفر نشد یا به کشته شدن آنها کمک نکرد. بیش از هفتصد نفر در بمبگذاری های هفتم ژوئیه ۲۰۰۵ مجروح شدند.

چهار بمبگذار، سیستم حمل و نقل قطارهای زیر زمینی و اتوبوس شهری در لندن را هدف حمله قرار دادند.

با این حال لیدی هالت توصیه هایی را مطرح کرد که ممکن است توجه به آن ها جان مردم را در آینده نجات دهد.

بخش بزرگی از گزارش هیئت تحقیق پزشکی قانونی بر اساس بررسی واکنش خدمات اورژانس تهیه شد.

بنا به نتیجه این تحقیقات مشکلاتی که ماموران با آن مواجه شده بودند - از جمله کمبود تجهیزات مهم، کار نکردن تلفن های همره و ارتباطات رادیویی در زیر زمین - باعث مرگ هیچیک از قربانیان نشده بود.

بسیاری از خویشاوندان قربانیان حوادث هفتم ژوئیه ۲۰۰۵، خواستار تحقیقات کامل و علنی در باره حوادث آن روز شده اند تا مشخص شود مقامات و مسئولان بریتانیا می توانستند از این حملات جلوگیری کنند یا نه.

اما رئیس هیئت تحقیق پزشکی قانونی گفت که انجام چنین تحقیقی لازم نیست.

رئیس هیئت تحقیق پزشکی قانونی گفت: "بعد از سبک سنگین کردن تمام احتمالات من مجاب شدم که فرقی نمی کرد که نیروهای اورژانس زودتر به محل حادثه می رسیدند و تک تک قربانی ها در هر صورت به دلیل شدت جراحات جان می باختند."

قاضی لیدی هالت افزود تمام شواهد پزشکی و علمی در باره ماهیت انفجارها نشان می دهد که جراحات وارده به قدری وخیم بوده است که هیچیک از قربانیان نمی توانستند زنده بمانند."

لیدی هالت در پایان نوزده هفته رسیدگی به شواهد جمع آوری شده از حوادث آن روز، هنگام ارائه گزارش خود خطاب به جمعیت حاضر در دادگاه گفت که از حمایت، متانت و درک آنها در این مدت سپاسگزار است.

او گفت بعد از شنیدن تعداد بیشماری از شهادت ها در باره وقایع آن روز - این که از جمله نجات یافتگان، رهگذران و امدادرسانان در محل حوادث روز هفتم ژوئیه ۲۰۰۵ چگونه کمک کرده اند - به این نتیجه رسیده که از توصیف شجاعت این افراد عاجز است.

اما رئیس هیئت تحقیق پزشکی قانونی گفت کنکاش های این هیئت خیلی فراتر از ثبت وقایع غم انگیز آن روز رفته و شرایط مرگ هر یک از ۵۲ نفری که بیگناه هنگام سفر با مترو و اتوبوس قربانی حملات تروریستی شدند و واکنش و عملکرد نیروهای اورژانس، با جزئیات کامل بررسی شده است.

در تحقیقات پزشکی قانونی ۳۰۹ نفر در جریان رسیدگی ها شهادت دادند.