کلیسای دیروز، مسجد امروز

حق نشر عکس no credit

از مسجد برینت، واقع در شمال غرب لندن، همیشه صدای اذان شنیده نمی‌شد.

چرا که مسجد کنونی در اصل یکی از بزرگ‌ترین کلیساهایی بود که در قرن هجدهم بنا شد.

با افزایش جمعیت مسلمانان، آن‌ها درخواست خرید این ساختمان را در سال ۱۹۷۴ مطرح می‌کنند که مورد پذیرش شهرداری و مردم محل قرار می‌گیرد.

یافته‌ها نشان می‌دهد که یکی از اولین مسلمانانی که در انگلستان زندگی می‌کرد جان نلسون بود که در قرن شانزدهم به اسلام گروید. اما ۳۰۰ سال پیش، ملوانان هندی که برای کار در یک کمپانی بریتانیایی استخدام شدند که بزرگ‌ترین اجتماع مسلمان‌ها را در بریتانیا تشکیل دادند.

امروز حد اقل دو میلیون مسلمان در بریتانیا زندگی می‌کنند. تعداد مسجدهای انگلستان به قول وب سایت اسلامی سلام به ۱۷۰۰ می‌رسد در حالی که ۴۷۰۰۰ کلیسا در این کشور وجود دارد.

داستان تغییر کلیسا به مسجد

به گفته‌ای مسوولان این مرکز، ساخت محراب، وضو خانه، گنبد و مناره از کارهایی بوده که آن‌ها برای تبدیل ساختمان به مسجد انجام دادند.

مولانا ارشید جمال، امام مسجد در این رابطه می گوید "اعمار محراب را با کمک قطب نما انجام دادیم، چون محراب نماد یک مسجد است. اینجا فقط یک طبقه بود که بعدا سه طبقه ساختیم. در بیرون هم مناره و گنبد سبز نصب کردیم".

گرچه آماری رسمی در مورد تبدیل شدن کلیسا‌ها به مساجد در بریتانیا وجود ندارد، اما مراکز اسلامی ادعا می‌کنند که حداقل چهار کلیسا در چند سال اخیر در لندن به مسجد تبدیل شده‌اند.

حق نشر عکس no credit

مولانا ارشید جمال، امام مسجد برینت، دلیل آنرا کم رنگی حضور مردم در کلیسا‌ها می‌داند.

او می افزاید "صد‌ها کلیسا تنها در لندن وجود دارد، ولی تعداد کسانی که عبادت می‌کنند و از این کلیسا‌ها دیدن می‌کنند خیلی کم است. اهمیت دین بین مسیحیان هر روز کمتر می‌شود و برای همین آن‌ها چون توان استفاده از این کلیسا‌ها را ندارند، چاره‌ای نمی‌بینند جز فروش آن‌ها"

تعداد نمازگزاران مساجد در بریتانیا، به گفته وی، هر روز افزایش می‌یابد. آقای جمال می‌گوید، حداقل ۲۵۰۰ نمازگزار در نماز جمعه در این مسجد شرکت می‌کنند.

مسجد برینت حالا نه تنها به عنوان عبادتگاه مسلمانان، بلکه یکی از بزرگ‌ترین مراکز اسلامی در لندن بشمار می آید.

روزهای جمعه این مسجد پر می‌شود از نمازگزارانی که از مذاهب و فرقه‌های مختلف گردهم می‌آیند. بسیاری هم برای شنیدن سخنرانی امام جماعت می آیند.

سخنرانی‌های که از آموزه‌های اسلام گرفته تا سیاست‌های دولت‌های اسلامی را در بر می‌گیرد.

یکی از این سخنرانی‌ها هم در مورد سوزاندن قرآن توسط یک کشیش آمریکایی بود.

مولانا ارشید جمال مسجد برینت، در این رابطه گفت "اگر امروز آن‌ها قرآن می‌سوزانند، بی‌خبر از آنند که ما فقط یک نسخه قرآن نداریم که تمام شود. ما امروز میلیون‌ها قرآن داریم و این کشیش بی‌خبر از دین هیچگاه نمی‌تواند همه آن‌ها را از بین ببرد".

آقای جمال می‌گوید تقبیح عملی که توسط یک مسیحی انجام شده آنهم در مکانی که قبلا متعلق به خود مسیحیان بوده نشان دهنده دموکراسی و آزادی بیان در آن جاست.

به نظر او تبدیل کلیسا‌ها به مساجد نشانگر قدرت دینش، یعنی اسلام است. او می گوید "این روز‌ها در آمریکا و سایر نقاط دنیا مردم به دین اسلام می گروند. اسلام دارد سیطره‌اش را نه تنها در بریتانیا بلکه در همه نقاط دنیا گسترش می‌دهد".

برای این امام مسجد شاید این امر نشانه قدرت اسلام باشد اما برای بسیاری دیگر تنها نشانه ای است از همزیستی مسالمت آمیز ادیان در بریتانیا.