'شش نفر در تظاهرات سوریه کشته شدند'

نقشه سوریه
Image caption دست کم شش نفر در درگیری بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی سوریه کشته شده اند

شاهدان عینی می گویند که با وجود استقرار تعداد زیادی از نیروهای دولتی در شهرهای مختلف سوریه، مردم در چندین شهر دست به تظاهرات زده اند.

فعالان حقوق بشر می گویند که شش نفر در جریان درگیری بین مردم و نیروهای دولتی کشته شده اند، که از این تعداد، پنج نفر در حمص و یک نفر در حماء جان سپردند. آن طور که این فعالان می گویند یک ناراضی سیاسی برجسته هم دستگیر شده است.

در شهر دمشق، پس از پایان مراسم نماز جمعه، هزاران نفر از معترضان دولت با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

تخمین زده می شود که در طی هفت هفته گذشته، در جریان عملیات دولت سوریه برای سرکوب تظاهرات، بیش از ۵۰۰ نفر کشته شده باشند.

دست کم ۲ هزار و پانصد نفر هم در جریان عملیات نیروهای دولتی بازداشت شده اند.

تظاهرکنندگان امروز را "روز نافرمانی" نام گذاری کرده بودند.

درعین حال سربازان و تانک ها از شهر درعا، در جنوب سوریه خارج شده اند. یکی از گروه های مدافع حقوق بشر عملیات ۱۰ روزه نیروهای دولتی در این شهر را "قتل عام" توصیف کرده است.

سنگ و گلوله

فعالان حقوق بشر می گویند که در جریان تظاهرات امروز (۶ مه) در شهر حمص، سومین شهر بزرگ سوریه و محل سرکوب خونین تظاهرکنندگان در ماه گذشته، پنج نفر کشته شده اند. یک نفر دیگر هم در شهر حماء که در شمال حمص قرار دارد کشته شده است.

به گفته همین فعالان حقوق بشر، ریاض سیف، یکی از منتقدان برجسته دولت که سال ها به جرم "تضعیف روحیه ملی" در زندان به سر برده، بار دیگر بازداشت شده است.

یک منبع موثق به بی بی سی گفته است که در دمشق، صدها نفر از ماموران امنیتی، که عمدتا لباس شخصی به تن داشتند، در بیرون مسجد حسن در ناحیه 'میدان' اجتماع کرده بودند.

به گفته همین منبع، بلافاصله پس از پایان نماز جمعه، مردم خشمگین در خیابان ها شعارهای ضد دولتی سردادند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

پس از آنکه مردم شروع به پرتاب سنگ کردند، نیروهای امنیتی از گاز اشک آور و مهمات جنگی استفاده کردند.

به چالش کشیدن بشار اسد

پیشتر، در تدابیری که برای مقابله با تظاهرکنندگان به کار گرفته شده بود، سربازان دولتی در بسیاری از شهرهای سوریه مستقر شده بودند.

به گفته شاهدان، در دمشق و شهرهای دیگر، تعداد زیادی پست های بازرسی دایر شده بود. از حضور گسترده سربازان در شهرهای حمص و بانیاس هم خبرهایی رسیده بود.

گفته می شود که صدها نفر از ساکنان بانیاس که نگران وضعیت شهر هستند، اقدام به ترک شهر کرده اند. آنها نگرانند که بانیاس هم مانند درعا به محاصره نیروهای دولتی در آید.

تظاهرکنندگان در سراسر سوریه خواهان آزادی های سیاسی و فردی بیشتری هستند. عده ای از آنها هم می گویند که حکومت بشار اسد باید سرنگون شود.

مطالب مرتبط