نقشه های بن لادن برای حمله به آمریکا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شبکه القاعده در حال برنامه ریزی برای از ریل خارج کردن یک قطار در آمریکا بوده است

بر اساس گزارشی که آمریکا منتشر کرده، مدارکی در مجتمع مسکونی اسامه بن لادن در پاکستان یافت شده که نشان می دهد وی به مناسبت دهمین سالگرد واقعه یازدهم سپتامبر، نقشه حمله به اهدافی در آمریکا را در دست طراحی داشته است.

بر اساس این مدارک، یکی از نقشه ها حمله به خطوط راه آهن در آمریکا بود. این در حالی است که مقامات اطلاعاتی از پیش شواهدی مبنی بر حمله به این گونه اهداف در دست نداشتند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، پیش از این اعلام کرده بود که در حال بررسی شمار زیادی از مدارک و هارد دیسکهای کامپیوتری، دی وی دی و تجهیزات ذخیره اطلاعات است که از محل زندگی بن لادن به دست آمده است.

این سازمان اطلاعاتی همچنین گفته است که از ماه ها پیش از انجام عملیات، این مجتمع مسکونی در ابیت آباد را تحت نظر داشت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار است با بعضی از نیروهایی که در آن عملیات نقش داشتند ملاقات کند.

وی قرار است امروز (جمعه ۶ مه) در فورت کمپل، ایالت کنتاکی به طور خصوصی با بعضی از نیروهای ویژه ای که در عملیات یورش به محل اختفای بن لادن شرکت داشتند، ملاقات کند.

آقای اوباما روز گذشته با سفر به نیویورک از محل حملات ۱۱ سپتامبر بازدید کرد و برای ادای احترام به حدود سه هزار قربانی آن واقعه، حلقه گلی بر بنای یادبود آنان گذاشت.

نقشه حمله به خط آهن

اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده، که از زمان حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، به مدت ده سال در صدر فهرست افراد تحت تعقیب آمریکا بود، روز یکشنبه توسط کماندوهای نیروی دریایی آمریکایی، در شمال پاکستان کشته شد.

پس از انتقال جسد به یک کشتی نیروی دریایی آمریکا، جسد بن لادن به دریا سپرده شد. طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اطلاعاتی که در مورد احتمال حملات آینده در پاکستان یافت شده در خبرنامه مشترک اف بی آی و اداره امنیت داخلی منتشر شده است.

بر اساس آنچه در این خبرنامه نوشته شده، شبکه القاعده نقشه از ریل خارج کردن قطار در آمریکا به هنگام عبور از مثلا یک پل را بررسی می کرده است.

در بخشی دیگر از این خبرنامه آمده: "در حالی که روشن است که برنامه ریزی برای انجام عملیات حمله در ماه فوریه سال جاری میلادی وجود داشته است، هیچ اطلاعاتی مبنی بر فعالیت های اخیر برای هدف قرار دادن شبکه ترابری یا اهداف و اماکن خاصی وجود ندارد."

یکی از مقامات اطلاعاتی گفت که شواهد نشان می دهد که ایده انجام حملات گسترده به شهرهای اصلی آمریکا آن هم در روزهای مهم سال مثل سالگردها و تعطیلات رسمی وجود داشته است.

یکی از مقامات آمریکایی که نامش فاش نشده به روزنامه نیویورک تایمز گفته است که مدارک نشان می دهد بن لادن تنها یک رهبر نمادین برای شبکه القاعده نبوده است.

نیویورک تایمز به نقل از این مقام نوشته است: " او به طرح ریزی و توطئه برای پیدا کردن اهداف جدید ادامه می داد و همواره ایده های خود را به دیگر اعضای ارشد این شبکه منتقل می کرد."

مطالب مرتبط