دوازده کشته در حمله تازه آمریکا به پاکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption موشک های بدون سرنشین آمریکایی

در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در شمال وزیرستان پاکستان دست کم ۱۲ نفر کشته شدند.

این اولین حمله از نوع خود پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده است که چهار روز پیش در عملیات نیروهای ویژه آمریکایی کشته شد.

این حمله در شرایطی صورت می گیرد که امروز ۶ مه پس از اتمام مراسم نماز جمعه چندین تظاهرات در شهرهای مختلف پاکستان برگزار شد.

مردم پاکستان در اعتراض به عملیات نظامی آمریکا در ابیت آباد دست به تظاهرات زده اند.

آنها این عملیات را تجاوز به حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان تلقی می کنند.

روز پنجشنبه (۵ مه) ژنرال اشفاق کیانی، رئیس ستاد ارتش پاکستان اخطار داده بود در صورتی که آمریکا یک بار دیگر عملیات مشابهی انجام دهد، پاکستان همکاری های نظامی خود با واشنگتن را مورد بازبینی قرار خواهد داد.

مقر القاعده

تنها در یک سال گذشته بیش از صد مورد وقوع حملات موشکی آمریکا در منطقه وزیرستان گزارش شده است.

استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در حمله به مواضع نیروهای شورشی در مناطق قبیله ای پاکستان، از زمان روی کار آمدن باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا افزایش یافته است.

آمریکا معمولا انجام چنین حملاتی را تایید نمی کند، اما تحلیلگران معتقدند تنها نیروهای ارتش آمریکا ظرفیت انجام چنین حملاتی را در این منطقه از پاکستان دارند.

همچنین گفته می شود با آنکه دولت پاکستان بارها در مورد وقوع این حملات ابراز نارضایتی کرده است، نیروهای امنیتی این کشور دست کم در بعضی از این حملات با آمریکا همکاری می کنند.

از مناطق قبیله ای مرزی بین پاکستان و افغانستان همواره به عنوان پناهگاه شورشیان القاعده و طالبان یاد می شود.

بسیاری از شبه نظامیان، که بعضی از آنها چهره های ارشد بوده اند، در جریان این حملات کشته شده اند اما صدها غیر نظامی نیز در این حملات جان خود را از دست داده اند.