مردم بریتانیا به تغییر شیوه رای گیری انتخاباتی 'نه' گفتند

شمارش آرای منفی همه پرسی بریتانیا حق نشر عکس Other
Image caption تغییر در روش رای گیری با مخالفت مردم بریتانیا روبرو شد

مردم بریتانیا با شرکت در یک همه پرسی، تغییر در شیوه برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور را رد کرده اند.

بر اساس نتایج اعلام شده، ۶۷.۹ درصد رای دهندگان با ایجاد هر گونه تغییر در شیوه انتخاب نمایندگان پارلمان مخالفت کرده اند و تنها ۳۲.۱ از آنها موافق تغییرات اعلام شده بودند.

به گفته مسئولان برگزاری این همه پرسی، بیش از ۱۹ میلیون نفر از شهروندان بریتانیایی رای خود را در این مورد به صندوق انداخته اند که بیشتر از پیش بینی های قبلی در مورد میزان مشارکت مردم بوده است.

پیش بینی های قبلی حاکی از شرکت ۴۱ درصد از مردم در این همه پرسی که دومین همه پرسی تاریخ بریتانیا محسوب می شود، بود.

گفته می شود رای "نه" مردم در این همه پرسی نه تنها می تواند صحنه سیاسی بریتانیا را برای همیشه تغییر دهد بلکه بر شرایط سیاسی کنونی نیز تاثیری اساسی خواهد داشت.

ناظران می گویند که این رای منفی، شکستی برای حزب لیبرال دموکرات، از شرکای دولت ائتلافی کنونی، به شمار می آید که سال ها برای ایجاد تغییر در سیستم انتخابات پارلمانی بریتانیا تلاش کرده است.

حزب لیبرال دموکرات خواستار تغییر در روش رای گیری انتخاباتی بوده تا بتواند کرسی ها بیشتری در پارلمان به دست آورد و سهم بیشتری در اداره کشور برعهده بگیرد.

واکنش رهبران احزاب

در این حال دیوید کامرون و نیک کلگ، رهبران دو حزب محافظه کار و لیبرال دموکرات بریتانیا پس از اعلام نتایج همه پرسی، خواهان پشت سر گذاشتن این موضوع و نگاه به آینده شده اند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که کشورش نیازمند دولتی "خوب، قوی، و قاطع" است و ائتلاف حزب محافظه کار، که او رهبر آن است، با حزب لیبرال دموکرات ادامه خواهد یافت.

اگرچه همه پرسی برای تعیین روش رای گیری در انتخابات پارلمانی، بخشی از توافق بین دو حزب محافظه کار و لیبرال دموکرات هنگام تشکیل دولت ائتلافی در ماه مه سال ۲۰۰۹ بود، اما نظرات این دو حزب در این مورد مخالف یکدیگر بود.

حق نشر عکس PA
Image caption نیک کلگ پذیرفت که این نتیجه "ضربه تلخی" برای حزب لیبرال دموکرات به شمار می آید

در حالیکه محافظه کاران با تغییر شیوه رای گیری مخالف بودند، حزب لیبرال دموکرات از تغییرات پیشنهادی حمایت می کرد.

نیک کلگ رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا نیز پس از اعلام نتایج همه پرسی، اگرچه پذیرفت که این نتیجه "ضربه تلخی" برای حزب او به شمار می آید، اما در عین حال افزود که حزب لیبرال دموکرات موقعیت پیشین خود را "مجددا به دست خواهد آورد".

به گفته ناظران، از آنجا که نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات عمدتا با اتکای به این همه پرسی دعوت به ائتلاف با محافظه کاران را پذیرفته، این نتیجه منفی می تواند موقعیت او را در درون حزب تضعیف کند.

حزب لیبرال دموکرات علاوه بر شکست در همه پرسی برای تغییر شیوه برگزاری انتخابات پارلمانی، در انتخابات محلی در انگلستان که همزمان با همه پرسی برگزار شد نیز شکست سختی خورد و در اسکاتلند نیز از شمار آرای این حزب کاسته شد.

تفاوت دو روش

در بسیاری از انتخابات پارلمانی بریتانیا، نامزدهای حزب لیبرال دموکرات در شمار قابل توجهی از حوزه های انتخابیه از نامزدهای دو حزب اصلی محافظه کار و کارگر شکست می خورند در حالی که به اعتقاد اعضای حزب، طرفداران هر یک از دو حزب اصلی دیگر، قطعا لیبرال دموکرات ها را به نامزد حزب اصلی دیگر ترجیح می دهند.

در روشی که در همه پرسی روز پنجشنبه به رای گیری گذاشته شد، ترجیح نسبی رای دهندگان می توانست تعیین کننده نتیجه انتخابات باشد.

در روش اکثریت ساده که در حال حاضر به کار می رود، رای دهندگان تنها به یکی از نامزدهای حوزه انتخابیه خود رای می دهند و پس از پایان رای گیری، آرای نامزدهای شرکت کننده در همان حوزه شمرده می شود و فرد حائز اکثریت ساده آرا، به عنوان نماینده آن حوزه به پارلمان راه می یابد.

حق نشر عکس Getty
Image caption در روشی که به رای گیری گذاشته شد، ترجیح نسبی رای دهندگان می توانست تعیین کننده نتیجه انتخابات باشد.

به گفته منتقدان این شیوه، انتخاب نامزد دارای اکثریت ساده به معنی آن است که ممکن است شخصی به پارلمان راه یابد که تنها درصد کمی از رای دهندگان او را شایسته ترین فرد تشخیص داده اند.

به عنوان مثال، در یک حوزه انتخابیه که در آن پنج نامزد رقابت می کنند، اگر آرای چهار نامزد یکسان باشد اما نامزد پنجم یک پنجم آرا به اضافه یک رای را کسب کرده باشد، به پارلمان راه می یابد در حالی که فقط اندکی بیش از یک پنجم رای دهندگان او را "ارجح" دانسته اند.

منتقدان روش اکثریت ساده معتقدند که چنین فردی نماینده اکثریت رای دهندگان حوزه انتخابیه نیست و انتخاب او را نمی توان دموکراتیک تلقی کرد.

در مقابل، روش جایگزین که در همه پرسی روز پنجشنبه در برابر روش اکثریت ساده به رای گذاشته شد، می کوشد تا نامزدی را به پارلمان بفرستد که تعداد بیشتری از رای دهندگان در یک حوزه انتخابیه، او را نسبت به سایر نامزدها "ارجح" می دانند.

در این روش، رای دهنده به جای اینکه رای خود را تنها به نفع یکی از نامزدها به صندوق بیندازد، می تواند در برگه رای گیری تمامی نامزدها را برحسب ارجحیت هر کدام نسبت به دیگران، درجه بندی کند.

پس از شمارش آرا، اگر یکی از نامزدها توانسته باشد اکثریت مطلق (بیش از نیمی) از آرا را کسب کرده باشد، به عنوان نماینده منتخب حوزه انتخابیه به پارلمان می رود.

در صورتی که هیچیک از نامزدها به این حد نصاب دست نیافته باشد، شمارش آرا با حذف نامزد دارای کمترین تعداد رای ادامه می یابد در حالی که آرای او به نامزدهایی منتقل می شود که "ترجیح دوم" طرفدارانش بوده اند.

شمارش و انتقال آرا تا زمانی که فردی به اکثریت مطلق رای های ریخته شده در حوزه دست یابد، ادامه پیدا می کند.

مطالب مرتبط