آفریقا: استقبال از مرگ در بدرقه مردگان

جاده حق نشر عکس mehr
Image caption بسیاری از جاده های آفریقا از میان محل زندگی قبایل می گذرد

جاده های آفریقا از خطرناک ترین جاده های دنیا به حساب می آیند. با وجود تعداد کم ماشین در این قاره، سوانح رانندگی حتی بیشتراز بیماریهای سل و مالاریا جان آفریقای‌ها را می گیرد و پیش بینی می شود که این آمار همچنان افزایش پیدا کند.

همزمان با رشد سریع بسیاری از کشورهای آفریقایی، اکنون این کشورها در میان ممالک در حال توسعه قرار گرفته اند و این به معنای تجمع بیشتر جمعیت در مراکز شهری است.

امروزه آفریقایی های بیشتری برای رفتن به سر کارهایشان، به طور روزانه به شهرها سفر می کنند و این آغازی است برای افزایش سوانح رانندگی و کشته شدن کسانی که گاه برای رفت و آمد به شهرها پیاده روی می‌کنند.

با وجود پایبندی به ریشه های سنتی و خانوادگی دربسیاری از قبایل آفریقایی، توسعه اقتصادی باعث ترک محل زندگی و هجوم به شهرهای بزرگ برای پیدا کردن شغل و درآمد بهتر می شود و همین سفرهای طولانی و خطرناک زندگی مردم را بیشتر در معرض تصادفات جاده ای قرار می دهد.

بسیاری از جاده های آفریقا از میان محل زندگی قبایل می گذرد و با احداث هر جاده جدید، کودکان آفریقایی مجبور می شوند که از عرض خیابان های بیشتری برای رفتن به مدرسه عبور کنند. همچنین کمبود پل‌های عابر پیاده، جان کودکان را هر روز به خطر می اندازد.

غنا؛ بدرقه مرگبار

در غنا، یکی از مهمترین عوامل بروز سوانح رانندگی، کشته شدن افرادی است که برای تشییع جنازه عزیزان خود در کنار جاده ها حرکت می کنند.

خانواده های غنایی، مبالغ هنگفتی برای مراسم تدفین و عزاداری مردگان خود هزینه می کنند و می کوشند که این مراسم از شکوه و جلالی در خور نام خانواده شان برخوردار شود.

مردم اغلب برای شرکت در مراسم خاکسپاری مجبور به سفرهای جاده ای می شوند که سرعت بالا، مصرف الکل و تعداد زیاد مسافران در اتوبوسهای حامل خانواده داغدیده و همچنین تصادف با دیگر شرکت کنندگانی که برای حضور در مراسم خاکسپاری با پای پیاده و در کنار جاده حرکت می کنند، از عوامل اصلی تصادفات جاده‌ای به حساب می آیند.

ربکا لی فارغ التحصیل دانشگاه گلداسمیت که بر روی رابطه مردم و ماشین در آفریقای جنوبی مطالعه و تحقیق کرده است به بی بی سی گفت: "اگر مردم در مکانی که به دنیا آمده اند زندگی کنند و مجبور به مهاجرت به شهرهای بزرگ نشوند تعداد تصادفات جاده ای بسیار کاهش پیدا خواهد کرد."

آپارتاید و سوانح رانندگی

حق نشر عکس AP
Image caption تعداد زیاد مسافران در اتوبوس‌های بین شهری، یکی از علل میزان بالای مرگ و میر در سوانح رانندگی در آفریقاست

پس از سقوط رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی، شرکت های تجاری کم تجربه، برگزاری مراسم خاکسپاری که شامل رفت و آمد خانواده بازماندگان هم می شد را بر عهده گرفتند.

اما این شرکتها که بیشتر در فکر منافع و کسب ثروت در مدت زمان کوتاه بودند، هیچ تدبیری برای پیشگیری از وقوع سوانح رانندگی در نظر نگرفتند.

درسال ۲۰۰۹ دولت قانون نظارت بر مراسم خاکسپاری را برای جلوگیری از حوادث بیشتر وضع کرد و آکادمی مراسم خاکسپاری آفریقایی اقدام به تعلیم دانشجویان برای ارتقاء سطح استاندارد این مراسم در سراسر کشور کرد.

بروس ریلی یکی از اعضای آکادمی مراسم خاکسپاری در آفریقا می گوید با وجود تلاشهای صورت گرفته برای افزایش استانداردهای ایمنی، بسیاری از مردم بر این باورند که جسد متوفی باید به محل تولدش بازگردد و در غیر این صورت هیچگاه آرامش نخواهد یافت.

بدین ترتیب با وجود تلاش های جدید برای پیشگیری از سوانح جاده ای به علت برگزاری مراسم خاکسپاری، هنوز هم در بسیاری موارد، بدرقه مردگان به مرگ بازماندگان می انجامد.