ادعا نامه جدید برای پرونده قتل رفیق حریری

حق نشر عکس AFP
Image caption رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان در فوریه سال ۲۰۰۵ میلادی کشته شد.

دادستان دادگاه سازمان ملل متحد برای رسیدگی به پرونده قتل رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان، ادعانامه جدیدی منتشر کرده است و می گوید که این ادعانامه براساس شواهد و مدارکی که به تازگی بدست آمده تنظیم شده است .

دانیل بلمار، دادستان دادگاه سازمان ملل متحد برای رسیدگی به پرونده قتل رفیق حریری، ادعانامه اصلاح شده ای را جایگزین ادعانامه قبلی که در یازدهم ماه مارس صادر شده بود،کرده است.

این دادگاه که مقر آن در شهر لاهه هلند قرار دارد، همچنین خبر از شواهد ومدارک مهمی داده است که به تازگی به دست آورده اما جزئیات بیشتری را در این مورد افشا نکرده است .

این مدارک ابتدا باید مورد بررسی و تایید دانیل فرانسن یک قاضی بلژیکی قرار بگیرد تا احکام جلب صادر شود.

به گفته دادگاه، رسیدگی به این مدارک تا چند ماه دیگر تکمیل خواهد شد.

رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان بود که در انفجار بمب در فوریه سال ۲۰۰۵ میلادی کشته شد .

دادگاه رفیق حریری که در سال ۲۰۰۷ براساس مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی ترور او تشکیل شد، به تنش در لبنان وسقوط دولت وحدت ملی این کشو ر منجر شد.

محتوای این ادعا نامه که تصور می شود از جمله شامل اعضای گروه حزب الله لبنان باشد، تا بررسی کامل شواهد افشا نخواهد شد.

این گروه که هرگونه دخالتی در قتل آقای حریری را رد می کند، تهدید کرده است که در صورت کشاندن پای اعضای آن به این پرونده دست به اقدامات تلافی جویانه خواهد زد.

نگرانی از بابت خشونت های فرقه ای

با وجود تهدیدات حزب الله، بسیاری معتقدند که بهترین راه اجرای عدالت در لبنان، از طریق این دادگاه است .

در همین حال بسیاری هم نگران بروز خشونت های فرقه ای مشابه سال ۲۰۰۸ در این کشور هستند که به کشته شدن صد نفر منجر شد و لبنان را در آستانه جنگ داخلی قرارداد.

مقام های سازمان ملل گفته اند که هویت مظنونان تا زمانی که قاضی فرانسن ادعانامه جدید را تایید و احکام جلب را صادر نکرده فاش نخواهد شد - فرآیندی که می تواند یک یا دو ماه به طول انجامد .

بعد از کشته شدن آقای حریری، انگشت اتهام متوجه سوریه و نیروهای طرفدار آن شد و در اثر فشارهای جامعه جهانی و تظاهرات گسترده لبنانی ها، نیروهای سوریه پس از ۲۹ سال از لبنان خارج شدند.

اما اکنون، بیشتر از اعضای حزب الله لبنان در زمزه مظنونان اصلی ترور رفیق حریری نام برده می شود .

سعد حریری، پسر رفیق حریری، سال گذشته در مصاحبه ای، دست داشتن سوریه در ترور پدرش را یک اشتباه خواند.

مطالب مرتبط