'ما از بن لادن دعوت نکردیم به پاکستان بیاید'

به روز شده:  15:04 گرينويچ - دوشنبه 09 مه 2011 - 19 اردیبهشت 1390

گفت‌وگو با محمد وزیری، بی‌بی‌سی، درباره تنش بین آمریکا و پاکستان

یک هفته پس از کشته شدن اسامه بن لادن در حمله کماندوهای آمریکایی، نخست وزیر پاکستان، در مجلس کشورش اتهام های آمریکا درباره حمایت بعضی از پاکستانی ها از بن لادن را مضحک خواند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان ضمن ایراد سخنانی در پارلمان این کشور، اتهامات وارده بر سازمان اطلاعاتی کشورش (ISI) مبنی بر بی کفایتی و همکاری با شبکه القاعده را رد کرد.

نخست وزیر پاکستان گفت در مورد اینکه چرا کسی به محل اختفای بن لادن پی نبرده بود، تحقیقات گسترده ای انجام خواهد گرفت.

یوسف رضا گیلانی بشدت از کارنامه پاکستان در جنگ با تروریسم دفاع کرد و گفت که در این راه نظامیان و اهالی غیرنظامی کشورش جان خودر ا از دست داده اند و شمار زیادی از اعضای شبکه القاعده هم بازداشت یا کشته شده اند.

نخست وزیر پاکستان هم چنین گفت که حمله آمریکا به محل زندگی اسامه بن لادن در شهر ابیت آباد "نقض حاکمیت ارضی پاکستان " بوده است و افزود که در دوران اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی سابق ایجاد شبکه القاعده با کمک آمریکا انجام گرفت. به گفته نخست وزیر پاکستان حمله آمریکا در سال ۲۰۰۱ که با پیروی از یک استراتژی نادرست نظامی به کوه های تورابورا برای دستگیری اسامه بن لادن انجام شد، موجب پراکنده شدن اعضای این شبکه شد.

یوسف رضا گیلانی بشدت از کارنامه پاکستان در جنگ با تروریسم دفاع کرد

نخست وزیر پاکستان افزود : " ما از اسامه بن لادن دعوت نکردیم که به پاکستان بیاید."

نخست وزیر پاکستان باردیگر گفت که آمریکا همچنان متحد پاکستان باقی خواهد ماند.

پاکستان نقش مهمی در جنگ آمریکا با تروریسم در افغانستان بازی می کند و هرگونه فشار بیشتر بر پاکستان ممکن است بر رابطه دو کشور لطمه وارد کند.

.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.