بزرگداشت شصت و ششمین سالگرد پیروزی بر فاشیسم در تاجیکستان

به روز شده:  17:07 گرينويچ - دوشنبه 09 مه 2011 - 19 اردیبهشت 1390

وعده رئیس جمهور تاجیکستان به کهنه سربازان جنگ جهانی دوم

امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در مراسم بزرگداشت 66 سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم خطاب به کهنه سربازان این جنگ گفت: "دولت یکایک شمارا به یاد دارد و مراقبت خواهد کرد."

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روز نهم مه در باغ غلبه شهر دوشنبه مراسم بزرگداشت شصت و ششمین سالگرد پیروز‌ی بر فاشیسم در جنگ جهانی دوم یا "روز غلبه" برگزار شد.

در اینجا از جمله مراسم گل گذاری امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، به نزد "آتش جاویدان" (در محل یاد بود قربانیان جنگ دوم جهانی) انجام گرفت.

بارش باران شدید برای شرکت کهنه سربازان جنگ جهانی دوم در مراسم تجلیل از روز غلبه مانع نشد و حدود سی نفر از آنها در این مراسم حضور داشتند.

در این جشن در صف کهنه سربازان جنگ جهانی، "مدال داران" جنگ افغانستان نیز بودند.

آقای رحمان پس از مراسم گل گذاری در نزد "آتش جاویدان" یکایک کهنه سربازان را تبریک گفت و از جمله تأکید کرد که "دولت یکایک شما را به یاد دارد و مراقبت خواهد کرد".

آقای رحمان هنگام صحبت با کهنه سربازان گفت: "دولت تاجیکستان دائما از احوال کهنه سربازان خبر می‌گیرد و غمخواری می‌کند. ما دائما از حالشان می پرسیم، سفارش می‌دهیم، غمخواری می‌کنیم. نه تنها در روز غلبه، بلکه همه وقت، همیشه، تا وقتی هستیم، تا وقتی هستیم."

اکثر کهنه سربازانی که در مراسم تجلیل از شصت و ششمین روز غلبه در دوشنبه شرکت کردند، از دولت برای "غمخواری" ابراز سپاس می‌کردند.

به گفته خود کهنه سربازان ریاست جمهوری و شهرداری دوشنبه به مناسبت جشن روز غلبه امسال، هر کدامی به آنها 500 سامانی کمک ‌پولی یک دفعه‌ای پرداخت کرده‌اند.

حقوق بازنشستگی کهنه سربازان در تاجیکستان در حال حاضر حدود 600 سامانی یا معادل 130 دلار آمریکایست.

حالا در تاجیکستان تعداد باقیمانده کهنه سربازان جنگ جهانی دوم حدود 2650 نفر بوده و تعداد کارگران عقبگاه این جنگ بیش از 2500 نفر است.

بیش از 300 هزار تاجیکستانی در نبردهای جنگ جهانی دوم شرکت کرده و زنان، کهن سالان و کودکان در عقبگاه به خاطر پیروز‌ی زحمت کشیده‌اند.

گفته می‌شود 92 هزار تن از اتباع تاجیکستان در این نبردها کُشته شده‌اند.

همچنین، بیش از 50 هزار تن از نمایندگان تاجیکستان نشان و مدالهای جنگی گرفته و 54 نفر با نشان عالی “قهرمان اتّحاد شوروی” قدردانی شده‌اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.