تعطیلی یک نیروگاه هسته ای در ژاپن

نیروگاه هسته ای حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بحران هسته ای ژاپن باعث نگاه مجدد به بحث ایمنی نیروگاه های هسته ای شده است

یک شرکت برق ژاپنی با تعطیلی یک نیروگاه هسته ای خود موافقت کرده است. دولت توکیو از این شرکت خواسته بود بخاطر مسائل ایمنی در کار رآکتور هسته ایش تجدید نظر کند.

شرکت چوبو اعلام کرد که این شرکت سه رآکتور هسته ای دارد که در مرکز هاکوما قرار دارند. این مرکز در دویست کیلومتری جنوب غرب توکیو واقع است. این رآکتور تا زمان تکمیل پروژه ارتقا ایمنی تعطیل خواهد ماند.

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن روز جمعه گذشته درخواست تعطیلی رآکتور را با شرکت چوبو مطرح کرده بود چرا که یک گزارش کارشناسی به این نتیجه رسیده بود که در صورت وقوع یک زلزله قدرتمند، این نیروگاه با خطر جدی مواجه خواهد شد.

ژاپن اکنون چندین ماه است که با بحران هسته ای در مرکز تولید انرژی فوکوشیما دست به گریبان است، مرکزی با رآکتورهای متعدد که در اثر سونامی و زلزله چند ماه پیش بشدت آسیب دید و هنوز بحران بر سر چگونگی مهار نشت مواد رادیو اکتیو این نیروگاه به طور کامل رفع نشده است.

شرکت برق توکیو می گوید قصد دارد تا سه ماه دیگر میزان تشعشعات مواد رادیو اکتیو از نیروگاه فوکوشیما را کاهش دهد و ظرف نه ماه بحران اتمی را مهار کند. به گفته مقامات این شرکت، هدف آنان کاهش تشعشعات اتمی ظرف سه ماه و خنک کردن رآکتورهای اتمی تا نه ماه دیگر است.

هزینه بازسازی خسارات ناشی از بحران هسته ای و خرابی های ناشی از سونامی و زلزله اخیر ژاپن ۳۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است که بالاترین خسارت وارده از بلایای طبیعی در تاریخ است.

بحران ناشی از حوادث اخیر در مراکز هسته ای ژاپن، بار دیگر نگرانی در مورد آسیب پذیری بیش از ۴۰۰ نیروگاه هسته ای فعال در سطح جهان را به طور جدی مطرح کرده است. موافقت شرکت چوبو با تعطیلی کار رآکتور هسته ایش در راستای افزایش نگرانی ها از خطرات استفاده از انرژی هسته ای در صورت وقوع بحران های طبیعی و پیامدهای آن به نظر می رسد.

مطالب مرتبط