تلفات ۵۰ میلیون نفری سوانح رانندگی در جهان

به روز شده:  03:25 گرينويچ - شنبه 21 مه 2011 - 31 اردیبهشت 1390
 • خودرو

  بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر هرسال در تصادفات جاده ای در جهان جان خود را از دست می دهند و بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون نفر هم در این سوانح مجروح می شوند.

  افزون بر ۹۰ درصد از تصادفات جاده ای در کشورهایی روی می دهد که مردمان آن درآمد متوسط یا پایینی دارند؛ این در حالی است که این کشورها تنها ۴۸ درصد از خودروهای جهان را دارند.

  کشورهای توسعه یافته با وجود اینکه بیش از نیمی از خودروهای دنیا را در اختیار دارند، سالانه تنها ۱۰ درصد از حوادث مرگبار رانندگی را شاهد هستند.

 • خودرو

  در ایران بیش از ۲۰ میلیون وسیله نقلیه، شامل خودورهای شخصی (۴۸ درصد)؛ موتور سیکلت (۳۷ درصد)؛ مینی بوس و کاروان (یک درصد)؛ کامیون و کامیونت (پنج درصد) و یک درصد اتوبوس در تردد هستند.

  از نظر تعداد وسایل نقلیه، ایران در میان کشورهای منطقه ایران حائز رتبه اول است و ترکیه با بیش از ۱۳ میلیون وسیله نقلیه، در رتبه بعدی قرار دارد.

  در ایران سالانه حدود ۸۰۰ هزار سانحه رانندگی روی می دهد و بیش از ۲۰ هزار نفر هر سال جان خود را در این سوانح از دست می دهند.

  بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی ایران، طی ۱۰ سال گذشته ۲۳۰ هزار نفر در سوانح رانندگی کشته شده اند.

 • خودرو

  در مقایسه میزان تلفات انسانی سوانح رانندگی نسبت به جمعیت، ایران در منطقه خاورمیانه پس از عراق و امارات متحده عربی رتبه سوم را دارد.

  در عراق که بیش از ۲۳ میلیون جمعیت دارد، سالانه یازده هزار و ۵۹ نفر در حوادث رانندگی کشته می شوند. (سرانه ۳۸ و یک دهم)

  در امارات متحده عربی هم، با وجود جمعیتی کمتر از پنج میلیون نفر، سالانه بیش از یک هزار و ۶۲۶ نفر در سوانح رانندگی جان می دهند (سرانه ۳۷ و یک دهم)

  اما ایران با وجود تلفات انسانی بیش از بیست هزار نفر در هر سال، به خاطر برخورداری از جمعیتی نزدیک به ۷۵ میلیون نفر، با سرانه ای معادل ۳۵ و هشت دهم، در رتبه سوم منطقه قرار دارد.

 • به پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، جان باختن بر اثر تصادف خودرو تا سال ۲۰۳۰ به پنجمین علت اصلی مرگ در جهان تبدیل خواهد شد. در حال حاضر تصادف نهمین علت مرگ و میر آدمیان است.

  با وجود وضع و اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی در اغلب کشورهای جهان و افزایش مبلغ جریمه های رانندگی، روند مرگ و میر بر اثر سوانح رانندگی همچون رو به افزایش است.

  بسیاری از کارشناسان معتقدند که در کنار اجرای سختگیرانه قوانین راهنمایی و رانندگی، آموزش همگانی، ارتقای کیفی حمل و نقل عمومی و نظارت بر کیفیت خودروهای تولید شده، راههای دیگر پیشگیری از افزایش میزان تصادفات است.

 • بنابر آمار، خسارات ناشی از تصادفات جاده ای سالانه بیش از ۵۱۸ هزار میلیارد تومان در سال است و به طور متوسط بین یک تا سه درصد درآمد خالص ملی دولت ها را به خود اختصاص می دهد.

  با این وجود در بسیاری از کشورها، هزینه ای اختصاص یافته برای پیشگیری از سوانح رانندگی و ارتقای سطح آگاهی عمومی، بسیار ناچیز است.

  جان باختن بر اثر جراحات و معلولیت های ناشی از تصادفات جاده ای، یکی از سه علت مرگ افراد ۵ تا ۴۴ ساله است.

  مرگ بر اثر تصادفات جاده ای نخستین علت مرگ و میر در میان افراد ۱۵ تا ۲۹ ساله است و این به معنای مرگ زودرس برای "آینده سازان" هر کشور است.

 • کارشناسان اورژانس می گویند که نزدیک به ۵۰ درصد از مرگ و میر و معلولیت های ناشی از سوانح رانندگی، در صورت انتقال سریع مصدومان به بیمارستان ها، قابل پیشگیری است.

  این در حالی است که در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط، معمولا مصدومان حوادث رانندگی به وسیله رانندگان تاکسی، رانندگان کامیون، ماموران پلیس و یا افراد شخصی به مراکز پزشکی منتقل می شوند.

  آمبولانس و خدمات اورژانس در این کشورها، بیشتر در مراکز شهرها و حوالی شهرهای بزرگ مستقر هستند.

 • بخش مهمی از جراحات وارد شده به اعصاب مرکزی و پیرامونی نظیر ستون فقرات، بر اثر انتقال و جابجایی ناصحیح مصدومان سوانح رانندگی حادث می شود.

  پژوهش ها نشان می دهند که بخش اعظمی از مرگ و میرها و معلولیت های دائمی ناشی از تصادفات رانندگی، در هنگام جابجایی و انتقال مصدومان به بیمارستان یا تاخیر در انتقال آنها روی می دهد.

  البته در این میان، نقش ایمنی خودروها و مجهز نبودن آنها به بالشتک های هوا و ترمزهای ضد قفل، کمبرندهای ایمنی مناسب و مقام نبودن بدنه خودروها نیز نباید نادیده گرفته شود.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.