جنجال بر سر طرح 'پذیرش دانشجویان پولدار' در انگلستان

دانشجویان حق نشر عکس PA

با مطرح شدن پیشنهادی مبنی بر افزایش ظرفیت دانشگاههای انگلستان از طریق پذیرش دانشجویان پولدار، بحث و جدل هایی در مورد ناعادلانه بودن این شیوه در این کشور به راه افتاده است.

دولت بریتانیا در تلاش است تا ظرفیت دانشگاهها را بدون استفاده از بودجه بخش عمومی (دولتی) افزایش دهد.

در حال حاضر پیشنهاداتی مطرح شده که بر اساس آن موسسات خیریه و برخی از شرکت های تجاری هزینه افزایش ظرفیت را در برخی از دانشگاهها تامین می کنند، اما دانشجویان و اساتید دانشگاهها می گویند ممکن است این شیوه موجب شود دانشجویان پولدار از شانس بیشتری برای ورود به دانشگاهها بهره مند شوند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته که دولت قصد ندارد با این طرح به دانشجویان پولدار برای ورود راحت به دانشگاه کمک کند و این گفت که دولت به هیچ عنوان چنین سیاستی را دنبال نمی کند.

دیوید ویلتز، وزیر امور دانشگاهها در دولت ائتلافی بریتانیا هم می گوید هدف از این طرح این نبوده که راه دانشجویان پولدار برای ورود به دانشگاهها هموار شود.

یکی از سخنگویان دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در واکنش به این طرح گفت که بالا بردن ظرفیت دانشگاهها شانس پیشرفت اقشار پایین تر جامعه را افزایش می دهد.

چند ماه پیش و همزمان با کاهش بودجه در بریتانیا به منظور کاهش بدهی های دولت، بودجه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در این کشور با کاهش قابل ملاحظه ای همراه شد. دانشگاهها برای جبران کمبود بودجه خود، شهریه دانشگاهها را به تقریبا ده هزار پوند در سال افزایش داده اند که تا به حال در چندین مورد با واکنش شدید دانشجویان و تظاهرات گسترده همراه بوده است.

در حال حاضر دانشگاههای بریتانیایی اجازه دارند تعداد دانشجویان خارجی و میزان شهریه آنها را به انتخاب خود تعیین کنند. این موضوع باعث شده عده ای پیشنهاد مشابهی را برای پذیرش دانشجویان پولدار داخلی مطرح کنند.

دیوید ویلتز، وزیر امور دانشگاهها در بریتانیا پیش از این در بیانیه ای اعلام کرده بود: "مبنای ورود به دانشگاهها باید توانایی یادگیری افراد باشد نه توانایی پرداخت".

آرون پورتر، رییس اتحادیه ملی دانشجویان بریتانیا در واکنش به این طرح می گوید: "چنین طرحی باعث ایجاد سیستمی موازی خواهد شد که در آن متقاضیان پولداری که از توانایی تحصیلی کمتری برخوردارند این شانس را خواهند داشت که برای بار دوم شانس خود را برای ورود به دانشگاه آزمایش کنند. در عین حال طرح مذکور این امکان را برای افرادی با درآمد کم و یا متوسط ایجاد نمی کند".

در واکنشی دیگر به این طرح رائول منسیگانی، رییس اتحادیه دانشجویان دانشگاه کمبریج گفت: "نباید این طور باشد که دانشجویان بتوانند تنها با اتکا به پول پدرشان وارد این دانشگاه شوند. ظرفیت های خارج از سهمیه شیوه ای پنهانی است تا محدودیتی که پیش از این در مورد سقف شهریه ها وجود داشت به طور کامل برداشته شود".

پس از آنکه دولت به دانشگاهها اجازه داد شهریه ها را افزایش دهند، بیشتر دانشگاهها اعلام کردند که قصد دارند تا شهریه ها را تا حداکثر سقف مجاز (یعنی حدود ۹۰۰۰ هزار پوند در سال) بالا ببرند.

مطالب مرتبط