ناتو بار دیگر به مقر قذافی حمله کرد

به روز شده:  12:57 گرينويچ - سه شنبه 10 مه 2011 - 20 اردیبهشت 1390

بمباران چهار نقطه در طرابلس توسط نیروهای ناتو

هواپیماهای بمب افکن ناتو در یکی از سنگین‌ترین عملیات‌شان، دستکم چهار نقطه را در طرابلس، پایتخت لیبی، بمباران کردند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در تازه ترین خبرها، سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو، از انجام حملات هوایی بیشتر به طرابلس، پایتخت لیبی، خبر داد.

براساس گزارش ها، هدف این حمله تعدادی از ساختمان های دولتی بود که در میان آنها محل زندگی معمرقذافی، رهبر لیبی هم دیده می شود.

در همین حال آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد از کشورهای اروپایی خواسته تا به قایق هایی که مملو از پناهچویان لیبیایی هستند ، کمک کنند.

در همین رابطه ملیسیا فلمینیگ یکی از سخنگویان کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان امروز (۱۰ مه) در ژنو به خبرنگاران گفت:" مقامات اروپایی که دریای مدیترانه را تحت نظارت دارند نباید در انتظاردریافت پیام درخواست کمک از قایق های حامل پناهجویانی باشند که با مشکل مواجه می شوند، بلکه به هرقایقی که لیبی را ترک می کند، باید به عنوان قایقی که نیاز به کمک دارد، نگاه شود."

اخیرا گزارش هایی از استفاده نیروهای دولتی از مهمات خوشه ای در مصراته منتشر شده است

خانم فلمینگ همچنین گفت که یکی از مقامات ارشد سومالی در طرابلس گفته است که تاکنون اجساد ۱۶ نفر ازقایق هایی که حامل پناهجویان لیبیایی بود ، به دست آمده است.

دو تن از این اجساد متعلق به قایقی هستند که حامل ۶۰۰ پناهجو بود وجمعه ( ۶ مه) در بیرون از آبهای لیبی غرق شد.

این در حالی است که والری ایموس، رئیس اداره کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد، روز گذشته (۹ مه) در گزارشی به شورای امنیت خواستار برقراری فوری آتش بس در بندر مصراته شده است تا امکان توزیع مواد ضروری به ساکنان این شهر فراهم آید.

به گفته این مقام سازمان ملل، وضعیت در بندر مصراته، تنها شهر تحت تسلط مخالفان حکومت در غرب لیبی، به شدت بحرانی است و ساکنان این شهر با کمبود شدید آب و مواد غذایی روبرو هستند و مناطق مسکونی همچنان زیر آتش نیروهای رهبر لیبی قرار دارد.

از زمان آغاز درگیری ها در لیبی شمار زیادی از مردم از این کشور گریخته اند

خانم ایموس همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا به هر دو طرف جنگ در مصراته هشدار دهد که باید قوانین بین المللی را مراعات کنند و از جمله از کاربرد بمب های خوشه ای، مین گذاری در دریا و خشکی و بمباران های هوایی مناطق مسکونی خودداری ورزند.

اخیرا گزارش هایی از استفاده نیروهای دولتی لیبی از مهمات خوشه ای در مصراته و تلاش برای مین گذاری سواحل دریا به منظور تحکیم محاصره شهر و گلوله باران مداوم مناطق مسکونی انتشار یافته است.

در حالیکه قسمت اعظم مناطق شرق لیبی در اختیار مخالفان حکومت سرهنگ معمر قذافی است، ظاهرا وی در نظر دارد به هر ترتیب، مانع از ادامه حضور مخالفان مسلح در غرب این کشور شود و به همین دلیل، نیروهای دولتی برای باز پس گرفتن مصراته، به کاربرد انواع تسلیحات متوسل شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.