اوراق مهاجرت آلبرت اینشتین پیدا شد

حق نشر عکس Liverpool Museums
Image caption در پشت کارت هم نوشته شده که وی عازم شهر آکسفورد است

اوراق شناسایی مهاجرت آلبرت اینشتین برای اولین بار در موزه ای در لیورپول در بریتانیا به نمایش گذاشته می شود. او از این اوراق برای فرار از آلمان نازی استفاده کرده بود.

اینشتین که یک دانشمند یهودی تبار بود موقعی تصمیم به فرار از کشورش گرفت که آدولف هیتلر او را دشمن رژیم وقت لقب داد.

کارت فرود وی در فرودگاه هیترو پیدا شد، هرچند او از دوور وارد کشور شده بود. این کارت فرود اکنون در موزه دریایی مرزیساید در لیورپول در معرض نمایش برای عموم گذاشته شده است.

فرار از آلمان

روی این کارت تاریخ ورود دانشمند برنده جایزه فیزیک نوبل، به چشم می خورد. در کنار امضای وی این تاریخ نقش بسته است: بیست و سوم ماه مه سال ۱۹۳۳.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آلبرت اینشتین

تابعیت وی، شهروند سوئیس و حرفه اش، پروفسور، عنوان شده است.

در پشت کارت هم نوشته شده که وی عازم شهر آکسفورد است. تمامی مسافرین ورودی به انگلستان در آن زمان باید کارت فرود (همان کارت ورود) پر می کردند.

لوسی گاردنر از مسئولان موزه لیورپول می گوید "ما از وجود این کارت بی خبر بودیم تا اینکه به ساختمان اداره امور مرزی در فرودگاه هیترو سری زدیم. ما فکر نمی کردیم برگه ورود چنین شخصیت بزرگی را پیدا کنیم".

اینشتین از سال ۱۹۱۴ پروفسور آکادمی علوم در برلین بود. وقتی هیتلر سرکوب یهودیان را شروع کرد، آلبرت اینشتین از کار استعفا داد. وی مدتی را تحت حفاظت پلیس در بریتانیا گذراند ولی تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۵ در آمریکا سکنی گزید. وی در سال ۱۹۲۱ جایزه فیزیک نوبل را بخاطر تئوری نسبیت عمومی دریافت کرد.

لوسی گاردنر گفت کارت فرود نشان دهنده احساس اینشتین به کشورش بوده است چرا که وی شغل و تمامی جزییات دیگر را کامل ذکر کرده ولی سوئیس را به عنوان کشور خود قید کرده است. به گفته خانم گاردنر "این کار نشانگر تصمیم اینشتین برای کنار گذاشتن تابعیت آلمانی خود بوده، آن هم چند هفته پس از آنکه وی به سیاست های نازیها واکنشی خشمگینانه نشان داده بود".